Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

فیصله‌های سرنوشت‌ساز در لیسبون

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 02 قوس 1389 ساعت 13:36

فیصله‌های سرنوشت‌ساز در لیسبون

در کنفرانس لیسبون علاوه بر مسایل دیگری که مورد بحث قرار داده شد، حضور ناتو در افغانستان و سپردن مسئولیت‌های امنیتی به خود نیرو‌های افغانستان سر از جولای 2011 تا سال 2014 مهمترین بحث این نشست را تشکیل می‌داد. ضرورت برگزاری چنین جلسه‌ای برای سران این پیمان که مسئولیت و مأموریت اصلی آن را افغانستان تشکیل می‌دهد، در چنین فرصتی، بسیار مهم و سرنوشت ساز بود.

کنفرانس دو روزۀ ناتو در لیسبون با فیصله‌های مهمی همراه بود. در این کنفرانس که سران 28 کشور عضو پیمان ناتو به علاوۀ مدویدف، رییس جمهور روسیه و حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان شرکت کرده بودند، روی استراتیژی بعدی پیمان ناتو، نصب سپر دفاع موشکی و چگونگی رابطۀ ناتو با فدراتیف روسیه، بحث و گفتگو کردند.

ناتو که تا قبل از فروپاشی اتحاد شوروی در رویارویی و تقابل با پیمان ورشو در اروپا قرار داشت، این تقابل مأموریت هستی آن را تشکیل می‌داد.

ناتو در آن زمان بیشترین نیرو و تسلیحات پیشرفتۀ اتومی و غیر اتومی اش را در اروپای غربی نصب کرده و در مقابل 400 هزار نیروی پیمان ورشو در اروپای شرقی، صف‌آرایی کرده بود که با فروپاشی اتحاد شوروی این نیرو‌ها دو باره به کشور‌های شان برگشتند و به این صورت پیمان ناتو دیگر حرفی برای ادامۀ هستی اش نداشت. مخصوصاً که سران اروپا در جهت تشکیل یک اروپای واحد تلاش می‌نمودند.

بازار مشترک اروپا، پول واحد اروپا و پارلمان اروپا که این یگانگی را میان کشور‌های اروپایی به وجود آورده بود، خود به خود بر موجودیت پیمان ناتو علامت سوال می‌گذاشت و بعد از آن که دولت وقت فرانسه به عنوان یکی از دو نیروی اتومی اروپا پیشنهاد نیروی واکنش سریع 60 هزار نفری اروپا را کرد، موجودیت ناتو بیشتر زیر سوال رفت.

اما جنگ های بالکان و دخالت ناتو در آن، برای این پیمان چند سالی وظیفه‌ساز گشت و بعد از ختم درگیری‌های بالکان و پایان مأموریت ناتو بازهم این پیمان بی‌مضمون ماند تا این که مسئولیت مبارزه با تروریزم را در افغانستان به عهده گرفت.

اکنون پیمان ناتو با 150 هزار سرباز در افغانستان درگیر جنگ بی‌سرانجامی با القاعده و طالبان است که بیش از 125 هزار نیروی آن را سربازان امریکایی تشکیل می‌دهند.

این پیمان که در 2006 رهبری جنگ در افغانستان را به عهده گرفت، بیشتر کشور‌های عضو، حضور خود در افغانستان را تا 2011 تعیین کرده بودند و به این صورت ناتو در سال روان با چالش‌های حضور و یا عدم حضور اعضای خود در افغانستان رو به رو گردید.

دو هزار نیروی‌هالندی مستقر در ارزگان، بالآخره از افغانستان خارج شدند و کانادایی‌ها گفتند که بعد از 2011 دیگر در افغانستان باقی نخواهند ماند.

انگلیس‌ها و آلمانی‌ها نیز در مورد حضور و یا عدم حضور خود در افغانستان بیانات ضد و نقیضی ارائه کردند.

لذا ضرورت برگزاری چنین جلسه ای برای سران این پیمان که مسئولیت و مأموریت اصلی آن را افغانستان تشکیل می‌دهد، در چنین فرصتی بسیار مهم و سرنوشت ساز بود.

در کنفرانس لیسبون علاوه بر مسایل دیگری که مورد بحث قرار داده شد، حضور ناتو در افغانستان و سپردن مسئولیت‌های امنیتی به خود نیرو‌های افغانستان سر از جولای 2011 تا سال 2014 مهمترین بحث این نشست را تشکیل می‌داد.

قرار است که به زودی تعداد دیگری از آموزگاران نظامی غربی به افغانستان بیایند و به پرورش نیرو‌های نظامی افغانستان بپردازند. سطح نیرو‌های اردو و پولیس افغانستان از نظر کمی و هم از نظر کیفی ارتقا داده شود و با سلاح‌های پیشرفته که توان رزمی آنها چند برابر افزایش یابد، مجهز گردند.

این تعهد را سران شرکت کننده در کنفرانس قبول کردند. منشی ناتو آقای راسموسن در این نشست روشن ساخت که تحویل دهی امنیت به نیرو‌های افغان در 2014 به این معنی نیست که وظیفۀ پیمان ناتو در افغانستان اختتام یافته فکر شود. این سازمان بعد از 2014 نیز در کنار نیرو‌های مسلح افغانستان خواهد ماند و در صورت لزوم به آنها کمک خواهد کرد.

این که بالاخره نیرو‌های مسلح افغانستان بعد از چهار سال رهبری عملیات جنگی را به عهده خواهد گرفت، هرگز معنی خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان را ندارد. زیرا تا حال چندین بار سران ملکی و نظامی دولت امریکا به صراحت گفته اند که با سپردن رهبری جنگ به نیرو‌های مسلح افغانستان هرگز از افغانستان بیرون نمی شوند، چون در افغانستان منافعی دارند که قادر به چشم پوشی از آن نیستند.

امریکایی‌ها تا حال چندین بار گفته اند که طالب سه و یا پنج پایگاه دایمی از دولت کرزی در خاک افغانستان می‌باشند و اکثر ناظران سیاسی از مدت‌ها به این باور بوده اند که چون امریکایی‌ها در افغانستان برای میدان‌های هوایی بگرام، قندهار و شوراب مصرف سرسام‌آوری نموده و قرار است در کنار میدان‌های شیندند، شوراب و مزار، سه میدان هوایی نظامی دیگر به ارزش 3/1ملیارد دالر احداث کنند، لذا امریکایی‌ها به طور قطع عزم خروج از افغانستان را به این زودی‌ها ندارند.

این سیاست قطعی امریکا در افغانستان است که اخیراً پسر رهبر حزب اسلامی که درگیر جنگ با نیرو‌های ناتو است، ابراز داشته است: در صورتی که نیرو‌های خارجی به پایگاه‌های خود استقرار یابند، حزب اسلامی حاضر به گفتگو با دولت افغانستان خواهد شد.

برا ی این که نیرو‌های مسلح افغانستان قادر به جنگیدن مستقل با نیرو‌های طالب والقاعده شوند، باید از نظر تجهیزات نظامی، مخصوصاً قوای هوایی چنین ظرفیتی را پیدا کنند. زیرا نیرو‌های مسلح افغانستان تا حال از قوای هوایی بی بهره بوده و فقط چند طیاره در بخش ترانسپورت در اختیار دارند و این را هر آدم نیمه‌آگاه نظامی می‌داند که در جنگ‌های کنونی، جنگیدن یک ارتش بدون پوشش هوایی کار مسخره ای است.

این که آیا ناتو ودر رأس آن امریکا در چهار سال آینده چنین نیرویی برای اردوی افغانستان تدارک خواهد دید، از پرسش‌هایی است که باید هرچه زودتر جواب خود را بیابد. چیزی که جزئیات آن در کنفرانس لیسبون ذکر نشده و در آینده به طور حتم مشخص خواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر