Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نشست لیسبون؛ مهم‌ترین نشست ناتو

تهيه شده توسط Hamid Kohistani
يكشنبه 30 عقرب 1389 ساعت 10:52

نشست لیسبون؛ مهم‌ترین نشست ناتو

نشست لیسبون که به قول سرمنشی پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو از 61 سال به این سو مهمترین نشست این سازمان است، برای تدوین استراتیژی جدید این پیمان برگزار شده است.

در این پیمان سه مسئلۀ اساسی (مناسبات با روسیه، طرح استقرار دفاع موشکی در ترکیه و خروج ناتو از افغانستان) مورد بحث قرار می‌گیرد.

اینکه 28 کشور عضو پیمان ناتو در این موارد به چه تصامیمی خواهند رسید، در ختم اجلاس باید ارزیابی کرد.

پیمان ناتو که اندکی بعد از ختم جنگ دوم جهانی به وجود آمد، اصل وظیفۀ آن رقابت با پیمان ورشو زیر رهبری اتحاد شوروی وقت بود که بعد از جنگ دوم جهانی دنیارا به دو بخش مهم نظامی تقسیم کرده بود. این دو پیمان در رویارویی با یکدیگر دست به رقابت‌‌های تسلیحاتی زدند، زرادخانه‌های شان به تولید هزاران موشک اتومی و کیمیاوی پرداختند و به این صورت دنیا را بر لبۀ پرتگاه نابودی کشاندند.

به دنبال آن انگلستان، چین و فرانسه نیز به تولید سلاح‌های اتومی دست زده و اینک هند، پاکستان و اسراییل نیز دارای چنین تسلیحاتی اند و ایران در آستانۀ چنین تولیدی قرار دارد.

بعد از فروپاشی اتحاد شوروی در 1992 و فروریزی پیمان ورشو، دیگرعملاً نقش پیمان ناتو به عنوان بازدارندۀ تهاجم شوروی بر دنیا از میان رفت.

در آن زمان فرانسوی‌ها پیشنهاد ایجاد نیروی واکنش سریع 60 هزار نفری را برای جامعۀ اروپا کردند که به صورت غیر مستقیم جانشین پیمان ناتو در اروپا می‌شد، اما جنگهای بالکان در اروپا برای پیمان ناتو نقشی را به وجود آورد که باید آن را ادامه می‌داد و اینک حضور آن در افغانستان بار دیگر برایش نقش ایجاد صلح منطقه ای را داده، کشور‌های ثروتمند جهان از این نقش برای جلوگیری از فعالیت تروریزم جهانی استقبال می‌نمایند.

این که اکثر کشور‌های عضو به نحوی خواهان خروج نیرو‌های شان تا قبل از 2014 از افغانستان اند، بار دیگر این سازمان با چالشی رو به رو است ونشست لیسبون برای دریافت چنین چاره ای تلاش خواهد کرد.

در این نشست سران 28 کشور عضو پیمان ناتو شرکت دارند.

در این چند روز تظاهراتی بر ضد کنفرانس در لیسبون به راه افتاده و دولت 15 هزار نیرو را جهت تامین امنیت کنفرانس موظف نموده است. اوباما و مدویدف نیز در کنفرانس شرکت کرده، بر سر نصب دفاع موشکی در ترکیه بحث خواهند کرد.

این دفاع موشکی که برای اروپا موثر است، تمایل شریک نمودن روسیه نیز در آن دیده می‌شود و تا هنوز واکنش ترکیه در این مورد روشن نشده که مطمئناً با شروطی آن را خواهد پذیرفت.

روسیه با اینکه مثل دوران جنگ سرد در رویارویی با امریکا و اروپای غربی قرار ندارد، اما به دنبال کسب منافع خود در تمام دنیا، مخصوصاً در اروپا می‌باشد که از این بابت نوعی رقابت پوشیده با امریکا و کشور‌های قدرتمند غرب را با خود دارد.

زمانیکه امریکایی‌ها می‌خواستند تا دفاع موشکی خود را در جمهوری چک و پولند نصب کنند با انتقادات شدید روسیه رو به رو شدند و آن را برای امنیت روسیه زیان آور تعریف نمود. آلمانی‌ها علاوه بر این که خواهان استقرار چنین سیستم دفاعی اند، این را هم اعلان کرده اند که باید در جهت نابودی سلاح هسته‌ای در جهان تلاش شود تا جهانیان فارغ از سلاح‌های کشتار جمعی زندگی کنند. چیزیکه قدرت‌های هسته‌ای جهان هرگز آن را قبول ندارند.

حامد کرزی، رئیس جمهور کشور نیز برای ایراد سخنرانی به این کنفرانس دعوت .

بخش مهم بحث کنفرانس این است که چگونه تامین امنیت در افغانستان به خود نیرو‌های افغان سپرده شود و برای این کار چه رویکرد‌هایی از حالا روی دست گرفته شود.

تا حال باور به این بوده که تامین امنیت افغانستان سر از 2014 به خود نیروهای افغان سپرده خواهد شد، اما راسموسن منشی ناتو می‌گوید که در آن صورت بازهم ناتو به همکاری خود با دولت افغانستان و حمایت از نیرو‌های افغان ادامه خواهد داد.

بحث و تصامیم بالا که به سرنوشت خود پیمان ناتو و دفاع جهانی رابطه می‌گیرد این را روشن می‌سازد که نشست لیسبون، کنفرانس بسیار مهم و حتی برای امنیت دنیا سرنوشت ساز می‌باشد. مخصوصاً که مسئلۀ افغانستان در راس صحبت‌های این کنفرانس قرار دارد و افغانستان امروز ماموریت مرکزی پیمان ناتو را در جهان می‌سازد، پس برای افغانها از همه بیشتر مهم بوده و به این خاطر چشم و گوش هر افغان به سوی لیسبون گرفته شده تا ببیند و بشنود که چه قرار و مدار‌هایی ازاین کنفرانس بیرون خواهد شد و چقدر به نفع صلح افغانستان و جهان تمام خواهد گشت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر