Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نابودی کارخانه‌های تولید هیرویین

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 23 عقرب 1389 ساعت 13:29

نابودی کارخانه‌های تولید هیرویین افغانستان که از 30 سال به این سو در رشد و پرورش مواد مخدر و تروریزم سرآمد روز گار است، نه تنها روسیه و کشور‌های آسیای میانه از این طریق مورد تهدید جدی قرار دارند، بلکه تمام دنیا دچار دلهره و اضطراب می‌باشد. از همین رو، نمایندۀ روسیه در کابل می‌گوید که نیرو‌های روسیه بازهم برای از بین بردن گدام‌ها و کارخانه‌های تولید هیرویین در افغانستان اقدام خواهند کرد. جدا نمودن دو پدیده «مواد مخدر و بنیاد گرایان طالب و القاعده» و با یکی جنگیدن و دیگری را رها کردن، از اشتباهات عمیقی است که تا کنون در افغانستان صورت گرفته است و نتیجه آن طوری است که نه بر کشت و قاچاق مواد مخدر لگام زده شده و نه به جنگ با طالبان و القاعده نقطۀ پایان گذاشته شده است.

فدراتیف روسیه ازعملیات نیروهای طالب و القاعده در شمال افغانستان به شدت نگران است. نمایندۀ روسیه در کابل از این بابت، اضطراب خود را ابراز کرده، می‌گوید که نیرو‌های روسی در آینده بر ضد قاچاقچیان مواد مخدر در افغانستان سهم خواهند گرفت.

فدراتیف روسیه از کشور‌هایی است که همیشه خود را در هجوم تروریزم و مواد مخدری که از افغانستان به آن کشور می‌رسد، می‌بیند و همیشه اظهار نگرانی می‌کند.

همین اکنون در فدراتیف روسیه بیش از 8 ملیون معتاد وجود دارد که تلفات ناشی از آن در آن کشور، چشمگیر می‌باشد.

همچنان القاعده با جنگجویان بنیاد گرای چچینی در پیوند نزدیک قرار داشته و از این بابت که نیرو‌های القاعده در شمال افغانستان متمرکز شده، با تشویش و اضطراب آن را تعقیب می‌کند.

یکی از راه‌هایی که مواد مخدر افغانستان به شمال می‌رود، مرز تاجیکستان است که حدود بیست در صد مواد مخدر از این طریق از افغانستان صادر می‌گردد.

با این که در این روز‌ها نیرو‌های سرحدی تاجیکستان در سد نمودن بهتر این راه تلاش دارند و دولت تاجیکستان به افزایش نیرو در این مرز، دست زده، اما باز هم امیدی که بتواند تمام سوراخ‌ها را ببندد به نظر نمی رسد، مخصوصاً که بین این نیرو‌ها نیز تا حدی فساد رخنه کرده و مافیا از این ضعف خوب استفاده کرده می‌تواند.

همچنان از چند ماه به این سو گزارش‌ها مبنی بر تحرکات تروریست‌ها از برخی نقاط تاجیکستان رسیده که درآن نیرو‌های امنیتی تاجیک با نیرو‌های طالب و القاعده درگیری داشته و تلفاتی نیز بر دو طرف وارد شده است.

تمام این گزارش‌ها باعث می‌گردد تا «اندری افیتس یان» نماینده روسیه در کابل تشویش خود را ابراز دارد.

نیرو‌های حزب تحریر ازبکستان که شاخه‌ای از سازمان القاعده است، در چند ولسوالی ولایت قندز که هم مرز با ازبکستان و تاجیکستان است، از چندی به این سو جا به جا شده، تعداد آن‌ها را تا 140 نفر رقم زده اند.

این نیرو که اعراب را نیز با خود دارد، تا حال چند تن از قوماندانان طالب را خلع سلاح کرده و خود رهبری جنگ در این ولایت را در دست دارند.

این که چه زمانی توان گذشتن از آمو را پیدا خواهند کرد و ازبکستان و تاجیکستان را تهدید خواهند نمود از سوالاتی است که دقیقاً پاسخ ندارد، اما آن چه روشن و مسلم است این که حزب تحریر و جنگجویان چچین در پی استقرار نظام اسلامی خود در این مناطق می‌باشند. چون در آسیای میانه 50 ملیون مسلمان زندگی می‌کنند، پس القاعده با شاخه‌های متعددش به دنبال راه‌یابی به این گسترۀ وسیع است که شکار اول آن‌ها ازبکستان و تاجیکستان می‌باشد و از جایی که راه القاعده برای رسیدن به این دو کشور از شمال افغانستان می‌گذرد، پس دلیلی وجود ندارد که روس‌ها از این بابت اظهار تشویش نکنند.

نمایندۀ روسیه با تمام تشویش‌هایش در کابل می‌گوید که نیرو‌های روسیه بازهم برای از بین بردن گدام‌ها و کارخانه‌های تولید هیروئین در افغانستان اقدام خواهند کرد؛ همان گونه که چند روز قبل در اچین ننگرهار دست به این کار زد، اما این نیرو‌ها مسلح نخواهند بود.

این که یک نیروی غیر مسلح در مقابله با قوای مسلح مافیای مواد مخدر جز نظارت چه کاری از پیش برده می‌تواند، در این مورد نمایندۀ روسیه توضیحی نداده است.

افغانستان که از 30 سال به این سو در رشد و پرورش مواد مخدر و تروریزم سرآمد روز گار است، نه تنها روسیه و کشور‌های آسیای میانه از این طریق مورد تهدید جدی قرار دارند، بلکه تمام دنیا دچار دلهره و اضطراب می‌باشد.

همین اکنون سرعت گسترش اعتیاد در هندوستان فوق العاده بالا است و کشور‌های اروپایی نیز در معرض چنین تهدید‌هایی قرار دارند.

در صورتی که برای جلوگیری از هر دو مورد، یک اجماع جهانی به وجود نیاید و در راه نابودی آن‌ها تمام کشور‌های در معرض خطر، هماهنگ عمل نشوند، ممکن نیست به این تهدید جدی این قرن، پایان داده شود. نیرو‌های خارجی در افغانستان از ده سال به این سو بر ضد القاعده و طالبان، جنگ خونینی را به پیش می‌برند و هر روز خون‌هایی ریخته می‌شود.

اما آن چه لازمۀ مبارزه بر ضد مواد مخدر است تا حال از سوی این نیرو‌ها دیده نشده و حرکت جدی و تصمیم قاطع گرفته نشده است.

برخی از این نیرو‌ها تا حال به صورت مستقیم و تلویحی ابراز داشته اند که کار آن‌ها در افغانستان مبارزه با مواد مخدر نه، بلکه جنگ بر ضد بنیاد گرایان طالب و القاعده می‌باشد. در حالی که جدا نمودن این دو پدیده و با یکی جنگیدن و دیگری را رها کردن از اشتباهات عمیقی است که تا حال در افغانستان صورت گرفته است و نتیجه آن طوری است که نه بر کشت و قاچاق مواد مخدر لگام زده شده و نه به جنگ با طالبان و القاعده نقطۀ پایان گذاشته شده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر