Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سفرِ تعادل‌شکنِ اوباما به آسیا

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 19 عقرب 1389 ساعت 14:51

سفرِ تعادل‌شکنِ اوباما به آسیا

سفر اوباما به منطقه تا حدی تعادل گذشته را برهم خواهد زد و بعد از این امریکایی‌ها از هر حرکت پاکستان برای حمایت از جنگجویان کشمیری انتقاد خواهند کرد و پاکستان جز این که از طریق دوستان خود در حاکمیت افغانستان و همچنان طالبان و القاعده برای کم کردن نفوذ هند در افغانستان تلاش کند، راهی دیگری نخواهد داشت. از این رو، ناگزیر است بر حمایت خود از جناح‌های مختلف طالبان و جنگجویان کشمیری بافزاید.

از سی سال به این سو، افغانستان با این که محل تقاطع رقابت‌ها، تضاد‌ها و هماهنگی‌های جهانی بوده، برای کشور‌های منطقه نیز همچو موقعیتی داشته است.

روابط و مناسبات کشور‌های منطقه از روی این که با افغانستان در چه روابطی قرار دارند، مشخص شده، چیزی که تا هنوز ادامه دارد و روز تا روز این گره محکم تر و پیجیده تر می‌شود.

حال که نیروی 150 هزار نفری ناتو که بیش از 120 هزار تن آنان را سربازان ایالات متحده تشکیل می‌دهند، در افغانستان حضور دارند و سرگرم نبرد خونینی با نیرو‌های طالبان و القاعده اند، سیاست گذاری‌های ایالات متحده در این منطقه به نحوی با حضور آن در افغانستان پیوند دارد و نمی‌توان با هر گامی که امریکا در این منطقه می‌گذارد، اثرات مرئی و نا مرئی آن را به زودی و یا میان مدت در افغانستان احساس نکرد.

سفر اخیر بارک اوباما، رییس جُمهور امریکا، به هندوستان نیز جزئی از این مقوله است که هرچه روابط ایالات متحده با امریکا نزدیک و نزدیک تر گردد به همان اندازه، اثرات آن را بر روابط افغانستان با هندوستان می‌توان احساس کرد.

همین اکنون در افغانستان 4500 نفر هندی مصروف کار اند که بیشتر آنان در عرصه‌های باز سازی و انجام خدمات مدیریتی سرگرم کار می‌باشند.

حضورهندی‌ها در افغانستان برای پاکستانی‌ها که دشمنی دیرین با هندی‌ها بر مسئلۀ کشمیر دارند و از زمان ایجاد تا حال، سه جنگ بسیار خونین را با یکدیگر پشت سر گذاشته و این کشور با افغانستان 2430 کیلومتر مرز مشترک دارد، بسیار با اهمیت بوده و تلاش دارد تا با هر شیوه‌ای، حضور هندی‌ها را در افغانستان کمرنگ بسازند.

به این خاطر پاکستانی‌ها دیدار اخیر اوباما را با دقت و چهارچشمی در دهلی زیر نظر دارند و مخصوصاً اثرات آن را در محل گِرِه‌گاه تضاد‌های منطقه‌ای (افغانستان) ارزیابی می‌کنند. چون می‌دانند که با نزدیک شدن هرچه بیشتر هند با امریکا، زمینۀ حضور بیشتر هندی‌ها را در افغانستان مساعد می‌سازد.

از این که اوباما در این سفر ده روزه که از چهار کشوردیدار می‌کند، اما پاکستان در لیست این دیدار جا ندارد، تا حدی دلخور می‌باشد.

اوباما با ورود به دهلی، از هوتل تاج محل دیدار کرد.

این هوتل که سال گذشته مورد حملۀ تروریستان بنیادگرا قرار گرفت و نفر دستگیر شده، اهل پاکستان و وابسته به لشکر طیبهٔ پاکستان بود و اوباما از سران دولت هند خواست که با تروریزم، مبارزه مشترک داشته باشیم، نمی‌توانست برای پاکستانی‌ها خوشایند باشد، زیرا تمام دنیا به این باور است که دُمِ هر حادثۀ تروریستی بالآخره زیر پای پاکستان قرار دارد.

اعلان همکاری مشترک میان هند و امریکا در حقیقت جورآمد امریکا با دشمن دیرین و درجه یک پاکستان می‌باشد.

هراس پاکستانی‌ها همیشه این بوده که روزی افغانستان و هند، دو کشوری که در شمال و جنوب در حقیقت مرز‌های اصلی پاکستان را می‌سازند، باهم در توافق سیاسی و نظامی قرار نگیرند که در آن وقت، جنگیدن در برابر دو جبهه برایش مشکل خواهد شد.

حال که امریکا با حضور قوی در افغانستان در تمام زمینه‌ها حرف اول را می‌زند، این خوش و بُشِ امریکا با دهلی جدید که به ارزش ده ملیارد دالر قرارداد‌های تجاری میان دوکشور انعقاد یافت، می‌تواند برای پاکستان خبر تکان‌دهنده و ترسناکی باشد و با این نزدیکی، امریکایی‌ها زمینۀ جذب نیرو‌های بیشتر هندی در افغانستان را مساعد سازند؛ مخصوصاً که در افغانستان ذهنیت همگان بر ناپاکی سیاست پاکستان و پاکی سیاست هند در افغانستان دور می‌خورد.

هندوستان که اکنون از جمله 20 کشور اقتصاد برتر جهان به حساب می‌آید، نمی‌تواند به عنوان کشور مهم در سیاست‌ها و سرمایه‌گذاری‌های امریکا جای خاصی نداشته باشد، مخصوصاً که شرکت‌های سلاح‌سازی امریکا به عنوان قوی ترین سیاست گذار‌های اقتصادی امریکا، اشتیاق دستیابی به بازار تسلیحاتی هند را دارند؛ بازاری که اکنون در انحصار فدراتیف روسیه قرار دارد.

به این خاطر سفر اوباما به منطقه تا حدی تعادل گذشته را برهم خواهد زد و بعد از این امریکایی‌ها از هر حرکت پاکستان برای حمایت از جنگجویان کشمیری انتقاد خواهند کرد و پاکستان جز اینکه از طریق دوستان خود در حاکمیت افغانستان و همچنان طالبان والقاعده برای کم کردن نفوذ هند در افغانستان تلاش کند، راهی نخواهد داشت. به این خاطر بر حمایت خود از جناح‌های مختلف طالبان و جنگجویان کشمیری خواهند افزود.

پاکستان تا حال در کار‌هایی که هند در افغانستان به سر می‌رساند، تا توان داشته اخلال کرده است.

12 انجنیر آن را از طریق دوستان بنیادگرایش بر سرک زرنج‌ـدلارام به قتل رساند، دو بار بر دروازۀ سفارت هند حملاتی را تدارک دید، فعالیت‌های هند بر بند سلما را با مشکل مواجه ساخت و بالآخره رسماً از دولت افغانستان خواست تا کنسولگری‌های هند در افغانستان را کاهش دهد.

اما این سفر اوباما مطمئناً که تا حدی تغییرات تازه‌ای در نگرش‌های پاکستان نسبت به این منطقه و منافع خاصش که باید پامال نشود، مخصوصاً در افغانستان و کشمیر به وجود خواهد آورد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر