Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پیامدهای ناگوار ناامنی‌ها

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 17 عقرب 1389 ساعت 15:10

پیامدهای  ناگوار ناامنی‌ها

دولت افغانستان که خود با هزار مشقت و بدبختی رو به رو است و تار و پود آن را فساد احتوا نموده، نه تنها با خانواده‌های بی جاشده و کشته‌شدگان ملکی کمکی انجام نمی‌دهد، بلکه چنین فکر و نظری نزد اکثر گردانندگان آن وجود ندارد و اگر می‌داشت، امروز ما در همین پایتخت هر لحظه با تضرع گدایی که دستش را به علامت خواستن پولی بالا می‌کند و از عابران برای فرزندانش لقمه نانی می‌طلبد، رو به رو نمی‌شدیم و کابل به شهر گدایان مبدل نمی‌شد.

جنگ و ناامنی از عواملی اند که بر تلفات غیرنظامی و بی‌جاشدن خانواده‌ها در دهات کشور ما اثر مستقیم دارند.

از چند ماه به این سو که در قندهار و هلمند جنگ شدت یافته، هم تلفات غیرنظامیان بالا رفته و هم بر بی‌جاشدن خانواده‌ها اثر گذاشته است.

در این روز‌ها یک گزارش پنهانی پنتاگون که به بیرون درز کرده و نشریۀ «انتی وار» آن را به چاپ رسانده است، نشان می‌دهد که تلفات وارده برغیر نظامیان از سوی ناتو در طول امسال، به 160 نفر می‌رسد و نسبت به سال گذشته که 144 نفر بود، 11 درصد افزایش یافته است.

این نشریه علت افزایش تلفات یازده درصدی ملکی‌ها توسط ناتو را در افغانستان، بی‌تفاوتی جنرال پتریوس نسبت به مرگ غیر نظامیان، اجازۀ بمباران مناطقی که درآن‌ها مردم تجمع دارند و بالاخره دور کردن بعضی ازممانعت‌هایی که قبلاً بر نیرو‌های خارجی در افغانستان وضع شده بود، می‌داند.

توأم با این بمباران‌ها و عملیات نیرو‌های ناتو در غرب و جنوب کشور، میزان بیجاشدن خانواده‌ها نیز افزایش یافته است.

نمایندۀ افغانستان در ملل متحد اظهار می‌دارد که به علت جنگ‌ها و ناامنی‌های اخیر، بیش از یک صد هزار نفر در جاهایی که جنگ تمرکز داشته، بی‌جا شده اند.

اکثر این بی‌جاشدگان مربوط به ولسوالی‌های هلمند و قندهار می‌شوند که در این ماه‌ها بستر جنگ‌های خونینی بوده اند.

جنگ، کشتار، مهاجرت و بی‌جاشدن، از مواردی اند که طی سال گذشته همیشه و بی آن که انقطاعی در آن‌ها به وجود آید، جریان داشته است.

در سال‌های اخیر، این موارد در رسانه‌ها به پیمانه ای ذکر شده که حال حساسیت‌ها را در این مورد کاهش داده است.

کشتار غیرنظامیان در افغانستان، مخصوصاً در سال‌های اخیر که کوچک‌ترین توجهی به آن از سوی دو طرف جنگ نمی‌شود، روز تا روز مشکلات اجتماعی را افزایش می‌دهد.

وقتی پدر و یا مادری در حملات هوایی و یا انفجار و انتحار طالبان جان می‌بازند، معلوم است که سرنوشت این خانواده به کجا می‌انجامد و چه باری از یتیم و صغیر بر دوش جامعه افزایش می‌دهد.

بسیاری از اطفالی که در شهر‌ها به گدایی، تن‌فروشی، سپندی و یا انجام کار‌های کوچک دست می‌زنند، همان‌هایی اند که نان‌آوری در خانواده ندارند.

این اطفال ــ‌ که چون نونهالان تازه غرس‌شده اند و باید برای آبادانی فردای کشور به درختان تنومندی مبدل شوند و از حالا به درس و تحصیل بپردازندــ جبراً به این کار‌ها کشانده می‌شوند و بی ‌حصیل و بی‌سواد می‌مانند و معلوم است که در بزرگی چه خدمتی برای این جامعه انجام خواهند داد.

دولت افغانستان که خود با هزار مشقت و بدبختی رو به رو است و تار و پود آن را فساد احتوا نموده، نه تنها با خانواده‌های بیجا شده وکشته‌های ملکی کمکی انجام نمی‌دهد که چنین فکر و نظری نزد اکثر گردانندگان آن اصلاً وجود ندارد و اگر می‌داشت، امروز ما در همین پایتخت هر لحظه با تضرع گدایی که دستش را به علامت خواستن پولی بالا می‌کند و از عابران برای فرزندانش لقمه نانی می‌طلبد، رو به رو نمی‌شدیم و کابل به شهر گدایان مبدل نمی‌شد.

تا زمانی که به این وضعیت به طور نسبی پایان داده نشود، ممکن نیست که این گونه مشکلات پایان یابند. عوامل دیگری نیز در دهات افغانستان وجود دارند که برخی از مردم در آن جا ورشکست شده وبه شهر‌ها رو می‌آورند. در صورتی دولت افغانستان و کمک کنندگان خارجی شرایط کار و زندگی را برای مردم دهات میسر نسازند و مردم در همان دهات به حداقل نان و نوایی دسترسی پیدا نکنند، همچنان با تمام مشکلات و مشقات به شهر‌ها رو خواهند آورد.

تحصیل فرزندان که در برخی از دهات با چالش‌های بسیاری رو به اند، از عوامل دیگری است که زمینۀ فرار به شهر‌ها و زمینۀ ورشکستگی دهات را مساعد می‌سازد.

نارسایی و نبود اراده در حل این موارد، روز تا روز وضعیت را بحرانی تر کرده و چالش‌های رسیدگی دولت افغانستان را برای حل این مشکلات، روز تا روز اضافه تر می‌سازد. به این خاطر باید هرچه زودتر اقدام صورت گیرد.

از چندی به این سو که مصالحه با طالبان عنوان شده، نیرو‌های ناتو در جنوب و غرب افغانستان تلاش دارند تا فشار بر طالبان را افزایش دهند و دست باز آنان را در ایجاد ناامنی تا حدی کوتاه سازند.

این عملیات در قندهار و هلمند گسترده‌تر بوده است. روشن است که هرچه عملیات، جدی‌تر باشد، به همان اندازه تلفات غیر نظامیان بیشتر می‌گردد. زیرا در جنگ‌، نان و حلوا تقسیم نمی‌کنند.

در صورتی که این همه عملیات و تلفات، قادر به محدود کردن فعالیت طالبان گردد، در آینده از فرار مردم دهات به شهرها وبی‌جاشدن‌‌های اجباری مقداری جلوگیری خواهد شد. زیرا وقتی مردم دهات در خانۀ پدری، در کنارباغ و درخت خود قادر به پیشبرد زندگی شوند و فرزندان شان بی‌هیچ ترس و اضطرابی به مکتب رفته بتوانند، مطمئناً که رخ به شهر‌ها نخواهند شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر