Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تأثیر انتخابات امریکا بر اوضاع افغانستان

تهيه شده توسط کلید
شنبه 15 عقرب 1389 ساعت 12:21

تأثیر انتخابات امریکا بر اوضاع افغانستان

کسب اکثریت کرسی‌های کنگره از سوی جُمهوری‌خواهان چنانچه خبر خوشی برای اوباما نبود، طالبان نیز از این پیروزی، ناخشنود خواهند شد؛ زیرا دکترین جُمهوری‌خواهان در افغانستان، تجهیز بیشتر نیرو‌های امریکایی، تشدید بیشتر جنگ و ضربه زدن بیشتر به نیرو‌های طالب و القاعده می‌باشد. اما آنچه روشن است این که در مسئلۀ افغانستان توجه بیشتری صورت خواهد گرفت و لوایح پیشنهادی دولت برای ارسال امکانات بیشتر به اردوی امریکا و دولت افغانستان زودتر تصویب خواهد شد.

انتخابات روز سه شنبه (دوم نوامبر) در امریکا، اقتدار جُمهوری‌خواهان را بر مجلس نمایندگان آن کشور تثبیت کرد.

در این انتخابات، دموکرات‌های بر سر قدرت، اکثریت کنگره را به جُمهوری‌خواهان واگذارکردند. چون مردم امریکا تصمیم گرفتند تا برخی از رأی اعتماد خود را در کنگره از دموکرات‌ها بگیرند.

کنگرۀ امریکا در مجموع 435 عضو دارد که قبل از انتخابات، دموکرات‌ها در آن 256 کرسی را در اختیار داشتند، اما در جریان انتخابات توانستند که فقط 195 چوکی را به دست آورند.

جُمهوری‌خواهان در این انتخابات تعداد کرسی‌های خود را به 240 رساندند و چون برأی تصویب لوایح پارلمانی 218 رأی موافق اعضای کنگره کافی است، پس معلوم است که جُمهوری‌خواهان در زمینه قبول و یا رد لوایح پیشنهادی هیچ مشکلی ندارند.

با کسب این اکثریت به زودی «بک مکیون»، نمایندۀ جُمهوری‌خواهان، به جای نانسی پلوسی رییس مجلس کنونی نمایندگان خواهد نشست.

اما در سنای امریکا، دموکرات‌ها همچنان اکثریت را در دست دارند. از صد سناتور امریکایی در مجلس سنا اکنون 54 کرسی در دست دموکرات‌ها و 46 کرسی در اختیار جُمهوری‌خواهان می‌باشد.

مجلس نمایندگان امریکا بیشتر در مسایل مالی و تأیید و عدم تأیید لوایح اقتصادی سرو کار دارد، در حالی که مجلس سنا بیشتر به تصویب مسایل سیاسی می‌پردازد و حال با اکثریت شدن جُمهوری‌خواهان در کنگرۀ امریکا، بارک اوباما برای تصویب لوایح خاصی زیر فشار قرار خواهد گرفت و با این که در کلی ترین سیاست‌های امریکا تغییری به میان نخواهد آمد، اما این باخت دموکرات‌ها نشان می‌دهد که مردم امریکا از سیاست‌های بارک اوباما در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی نا خوشنود اند.

بارک اوباما که تصمیم بلند بردن سطح مالیه در امریکا را داشت، بسیاری از امریکایی‌ها را در برابر دموکرات‌ها خشمگین نمود و همچنان مردم از سیاست‌های او در بخش صحت نیز انتقاد داشتند.

حال که جُمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان اکثریت را به دست آورده اند، امکان می‌رود که طرح کاهش مالیه به تصویب برسد و لایحۀ صحی اوباما بازنگری گردد.

جمهوی‌خواهان که به شدت خواهان حضور امریکا در افغانستان و تشدید جنگ در برابر القاعده و طالبان اند، با بارک اوباما در مورد اعلان آغاز خروج نیرو‌های امریکایی از خاک افغانستان، سر از جولای 2011 اختلاف جدی دارند.

جُمهوری‌خواهان این اعلان را به منزلۀ امتیاز دادن به تروریستان و عقب‌نشینی دولت امریکا از قاطعیت در برابر آن‌ها می‌دانند. جُمهوری‌خواهان با اکثریت کنگره تلاش خواهند کرد تا امکانات تسلیحاتی و لوژستیکی بیشتری برای اردوی امریکا در افغانستان به تصویب برسانند.

به این خاطر، کسب اکثریت کرسی‌های کنگره از سوی جُمهوری‌خواهان چنانچه خبر خوشی برای اوباما نبود، طالبان نیز از این اکثریت ناخشنود خواهند شد، زیرا دکترین جُمهوری‌خواهان در افغانستان، تجهیز بیشتر نیرو‌های امریکایی، تشدید بیشتر جنگ و ضربه زدن بیشتر به نیرو‌های طالب و القاعده می‌باشد.

حامد کرزی که در زمان حاکمیت جُمهوری‌خواهان به قدرت رسید و مورد حمایت جدی شخص بوش، رییس جهمور وقت امریکا، قرار داشت، با به قدرت رسیدن بارک اوباما و دموکرات‌ها، ادارۀ حامد کرزی زیر فشار دولت جدید امریکا قرار گرفت.

زشت گویی‌هایی میان جوبایدن، معاون رییس جمهور امریکا و ریچارد‌هالبروک نمایندۀ خاص بارک اوباما در امور افغانستان و پاکستان با کرزی به راه افتاد، تا جایی که اخیراً کای آیده، نماینده قبلی سرمنشی ملل متحد در افغانستان، از چنین فشار‌هایی از سوی دموکرات‌های امریکا بر کرزی اظهار ناخرسندی کرده و آن را به زیان کار مشترک دو طرف ارزیابی نموده است.

با این که وزیر دفاع امریکا از بقایای دوران بوش است و جنرال مک کریستال در روابط نزدیکی با کرزی قرار داشت، اما بخش‌های دیگر ادارۀ اوباما تا حال به کرزی روی خوش نشان نداده، تا حدی که گاه شایعاتی سر زبان‌ها می‌آید مبنی بر این که دولت امریکا در صدد تعویض کرزی می‌باشد، اما حال که جُمهوری‌خواهان بار دیگر به اکثریت پارلمانی مجلس کنگرۀ امریکا دست یافته اند، ممکن نیست در حد معینی موقعیت کرزی بار دیگر در ارگ ریاست جُمهوری در کابل مستحکم نشود.

دو حزب دموکرات و جُمهوری‌خواه که درطول دوران قدرت به طور متناوب حاکمیت رانده و گاه یکی و بعد دیگری یک یا دو دوره قدرت را در دست داشته اند، اما در سنا و کنگره توانسته اند که با هم کار مشترک داشته باشند، مخصوصاً وقتی پای منافع عمومی امریکا در میان بوده، این دو حزب که بیشتر بر بستر سرمایه‌داری امریکا شکل گرفته و در تحلیل نهایی هر دو حزب به دنبال منافع واحد می‌باشند، توانسته اند که به طور مشترک کار کنند و حال نیز با اکثریت جُمهوری‌خواهان در کنگره و اکثریت دموکرات‌ها در سنا و با این که قدرت اجرایی در دست دموکرات‌ها متمرکز است، ولی به آسانی و بدون جنجال‌ها و درد سر‌های لاینحلی قادر به پیشبرد سیاست داخلی و خارجی کشور شان خواهند شد.

اما آنچه روشن است این که در مسئلۀ افغانستان توجه بیشتری صورت خواهد گرفت و لوایح پیشنهادی دولت برای ارسال امکانات بیشتر به اردوی امریکا و دولت افغانستان زودتر تصویب خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر