Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بار دیگر، ارگ آتشین شد

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 10 عقرب 1389 ساعت 14:53

بار دیگر، ارگ آتشین شد

شیوۀ مبارزه با مواد مخدر، بار دیگر، ارگ را آتشین ساخت. در تاریخ 27 اکتوبر نیرو‌های امریکایی و افغان با چهار تن از گماشتگان روسی در عملیاتی بر مراکز تولید هیروئین در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، خشم حامد کرزی را برانگیخت.

در این عملیات که چهار مرکز تولید از بین رفت و به ارزش ملیون‌ها دالر مواد مخدر نابود شد، رییس جُمهور از شرکت‌دادن روس‌ها در این عملیات، بدون این که فرماندهان امریکایی دولت افغانستان را خبر داده باشند، خشمگین شد و ابراز داشت که «هیچکس حق ندارد، بدون موافقۀ دولت افغانستان، در داخل خاک کشور قدم بگذارد و این گونه عملیات کند».

وی ضمن این که این حرکت ناتو را نکوهش کرد، تأکید داشت که «این چنین عملیات خودسرانه، نقض قوانین بین المللی است.» و به وزارت داخله دستور داد تا در این زمینه تحقیق کند.

افغانستان که سالانه بیش از نود درصد مواد مخدر جهان راتولید می‌کند، بیش از دوصد ملیون معتاد در سراسر جهان از این مواد مخدر استفاده می‌نمایند.

مواد مخدرِ تولیدشده در افغانستان از راه‌های مختلف قانونی و غیر قانونی به خارج صادر می‌گردد. 40 درصد این مواد از طریق پاکستان، 30 درصد از طریق ایران و 30 درصد دیگر از طریق شمال به بیرون فرستاده می‌شود و صد هزار نفر در کار انتقال این مواد در داخل افغانستان مصروف می‌باشند.

روسیه یکی از کشور‌هایی است که در آن بیش از 8 ملیون معتاد وجود دارد و در هر ماه حدود سی هزار معتاد در آن کشور جان می‌دهند.

به این صورت، روسیه از کشور‌هایی است که خود را شدیداً در خط مقدم اعتیاد در جهان می‌داند و حاکمان روسی از این بابت به شدت تشویش دارند.

برخی از رهبران روسیه معتقد اند که نیرو‌های ایالات متحدۀ امریکا نه تنها در مبارزه با کشت تریاک در افغانستان گامی بر نمی‌دارند، بلکه این را نوعی فروبردن روسیه در جنگ نامرئی می‌دانند که ماهانه جان این همه جوان روسی را می‌گیرد.

دو ماه قبل نمایندۀ روسیه در سازمان پیمان ناتو با عصبیت اعلان کرد که امریکایی‌ها از طریق افغانستان روسیه را در جنگ نا فرجامی قرار داده است و نیروی جوان کشورش را به اعتیاد می‌کشاند.

وی در ضمن، ابراز کرد که امریکایی‌ها در مبارزه با مواد مخدر، برخورد دوگانه دارند.

وقتی مواد مخدر کشور کوستاریکا جوانان امریکایی را هدف قرار می‌دهد، امریکا بر ضد آن جداً مبارزه کرده و مرز‌های کوستاریکا را برای جلوگیری از ورود این مواد به ایالات متحده، شدیداً کنترول و نظارت می‌کند.

اما در مورد مواد مخدر افغانستان که روسیه را بیش از همه هدف قرار داده است، هیچ توجهی ندارد.

در این میان چند بار وزیر خارجۀ روسیه نیز اعتراض‌های تندی را عنوان کرده است.

شرکت چهار فرد روسی در عملیات اچین، نشان می‌دهد که امریکایی‌ها از بابت اعتراضات مقام‌های روسی نگران بوده و به خاطری که برای آنان نشان دهند که امریکایی‌ها در این زمینه از هیچ اقدامی دریغ نمی‌ورزند، آنان را در این عملیات سهیم ساخته اند.

با این که حامد کرزی از بابت شرکت دادن روس‌ها در این عملیات خشمگین است، اما سفارت روسیه در کابل طی اعلامیه‌ای گفته است که روس‌ها با اجازۀ پولیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان در این عملیات شرکت کرده و هیچ کار غیرقانونی انجام نداده اند.

رییس جُمهور کرزی چرا گاهی این چنین عصبی می‌شود؟ با آن که روس‌ها به طور غیرقانونی در این عملیات سهیم شده اند، ولی خشم کرزی بیشتر متوجهِ امریکایی‌هاست.

برخورد‌های شخصی کرزی نیز گاهی از اندازه بالاتر بوده و بعد از آن که خشمش فروکش کرد، چنین مسایلی را پی‌گیری نمی‌کند.

خارجی‌ها این نکته را به خوبی درک کرده اند و از همین رو،‌ آن را جدی نمی‌گیرند.

از آن جایی که در این عملیات، نیرو‌های افغان نیز شرکت داشته، پس دلیلی وجود ندارد که دولت افغانستان از آن باخبر نبوده باشد.

در این نُه سال در افغانستان کار‌های غیر قانونی بسیاری صورت گرفته که برخی از آن‌ها متوجه خود آقای کرزی می‌باشد.

پول گرفتن رییس جُمهور و رییس دفتر او از ایران که سرو صدای بسیاری را خلق کرد و یک‌باره فروکش نمود، آخرین نوع از این بی قانونی‌ها است.

بسیاری از وزیران خارجه، دفاع و حتا صدر اعظمان کشور‌هایی که در افغانستان نیرو دارند، بدون این که قوانین روابط میان کشور‌ها را رعایت کنند و بدون این که به کابل بیایند و پاسپورت‌های شان مهر دخولی بخورند، به هر ولایتی که دل شان بخواهد سفر می‌کنند و از همان‌جا دوباره به کشور‌های شان بر می‌گردند. از رفت و آمد نیرو‌های نظامی این کشور‌ها، پرواز طیارات و حتی عملیاتی که در برخی از نقاط افغانستان انجام می‌دهند، دولت آگاهی نداشته، این مسئله بار‌ها گفته شده است. اما کسی به آن توجه نکرده و هرکس کار خود را بدون این که ارزشی به دولت افغانستان قایل باشند، انجام می‌دهند.

در عملیات اخیر که چهار نفر روسی و یا به قول سفارت روسیه در کابل دو نفر شرکت یافته بودند، اعتراض متوجه روس‌ها کمتر شده، بیشتر آنانی مسئول اند که بدون اجازۀ دولت افغانستان از اینان جهت شرکت در این عملیات دعوت کرده بودند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر