Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تضعیف طالبان، رمز موفقیت شورای صلح

تهيه شده توسط کلید
شنبه 17 ميزان 1389 ساعت 15:34

تضعیف طالبان، رمز موفقیت شورای صلح

جلسه شورای عالی صلح، روز پنجشنبه، 15 میزان در ارگ ریاستِ جُمهوری برگزار شد. این شورا با 60 عضو مرد و 8 عضو زن، بعد از تصویب جرگۀ مشورتی صلح که در اواسط ماه اسد تدویر یافت، تشکیل و اینک اولین جلسۀ آن با حضور حامد کرزی، رئیس جُمهور کشور دایر گردید.

این شورا که برای دستیابی به صلح با طالبان تلاش خواهد کرد، بعد از آن تشکیل جلسه داد که چند روز پیش، جلسه‌ای متشکل از طالبانِ پیوسته به دولت، نمایندگان دولت افغانستان و شخصیت‌های سیاسی پاکستانی در هوتل کابل ‌ـ‌ سرینا دایر و روی این پروسه تبادل نظر کرده بودند و با اینکه جزئیات جلسه روشن نشد، اما همۀ شرکت کنندگان، خواهان برقراری صلح در افغانستان بودند.

کرزی در بار دومی‌ که سال گذشته به قدرت رسید، محور اصلی سیاست‌هایش را مصالحه با طالبان قرار داد و اعلان کرد که ملا عمر هرجایی باشد، او حاضر است که نزدش برود و برای پایان دادن به خونریزی با او مصالحه کند.

گرچه این سیاست تا حال با واکنش‌های گوناگونی رو به رو بوده، اما هیچ‌کسی تا کنون در ضدیت با این مصالحه چیزی نگفته و امریکایی‌ها با اینکه چنین مصالحه‌ای را رد نکرده، اما گفته اند که در آن شرکت نخواهند کرد.

خانم کلینتون، وزیر خارجۀ امریکا نیز گفته است که در صورتی از این مصالحه حمایت خواهد کرد که سران طالب از القاعده فاصله بگیرند، قانون اساسی افغانستان را قبول و برابری حقوق زن و مرد را بپذیرند. پاکستان یکی از فکتور‌های مهم و اثرگزار بر این مصالحه می‌باشد و با اینکه مقامات ارشد این کشور ظاهراً از این روند حمایت می‌کنند، اما در عمل، آن را سبوتاژ کرده و تلاش دارند تا در این مورد هرچه می‌گذرد باید زیر نظر آنها قرار داشته باشد و به علت همین تمرد، ملا برادر، فرد دوم طالبان را با عده‌ای از هواخواهانش در کراچی دستگیر که تا حال در زندان‌های پاکستان به سر می‌برند.

صبغت الله مجددی که از چند سال به این سو ریاست کمیسیون تحکیم صلح را به عهده داشت و در این مدت کار مهمی ‌از او بر نیامد، در روز بحث روی ساختار شورای عالی صلح، بی‌هیچ اِغماضی اعلان کرد که این صلح فقط با آی اس آی ممکن است و شورایی که ساخته می‌شود باید باب مصالحه را با این شبکۀ استخباراتی  باز نماید.

اما خود طالبان هر باری که مسئله مصالحه با آنها از سوی دولت افغانستان مطرح می‌گردد با شیوه‌های خونینی پاسخ می‌دهند.

وقتی در روز 12 اسد، جرگه صلح از سوی کرزی با حضور بیش از 1500 نفر در خیمۀ لویه جرگه افتتاح می‌شد، طالبان با انداخت چند راکت و ایجاد درگیری در نزدیکی محل برگزاری جرگه، پاسخ خود را به این روند دادند و اینک یک روز بعد از تدویر جلسۀ شورای عالی صلح با انفجاری در مسجد جامع در مرکز ولایت تخار، انجنیر عمر، والی ولایت قندز که مربوط به اتحاد اسلامی‌ سیاف بود را با 19 تن  به قتل رسانده و سی تن دیگر را زخمی ‌نمودند.

این حمله که در مسجد جامع، مقدس ترین محل عبادت مسلمانان به راه افتاد، با مواز این اسلامی ‌مغایرت داشته و به این خاطر، خشم بسیاری را در کشور بر انگیخته و مردم در هر کوی و کوچه می‌گویند که این جنگ نه به خاطر اسلام، بلکه به خاطر برآوردن اهداف سیاسی بوده که جهت  زدن حریف و دستیابی به قدرت، هیچ ضابطۀ دینی و اسلامی‌را مد نظر نمی‌گیرند.

این در حالی است که چند سال قبل خاکریزوال را در قندهار نیز در مسجدی به قتل رساندند و جوی خونی در آن مسجد نیز جاری شد.

طالبان برای پیوستن به این پروسه نه تنها مانع پاکستان و آی اس آی را فرا راه شان دارند، بلکه بدون مشوره و نظر القاعده نیز نمی‌توانند به چنین پروسه‌ای بپیوندند.

القاعده‌ای که به هیچ عنوان خواهان برگزاری صلح میان طالبان و دولت افغانستان نیست و این را مغایر خواست‌های جهانی خود می‌داند و چون از چند ماه به این سوالقاعده در قندز و بغلان تمرکز نیرو داده، محتمل به نظر می‌رسد که  حمله بر والی قندز توسط القاعده طراحی شده باشد.

همان طوری که در گذشته طالبان هیچ چراغ سبزی به دعوت‌های حامد کرزی از خود نشان نداده اند، این بار نیز با خونین شدن مسجدی، یک روز بعد از برگزاری جلسۀ شورای عالی صلح، ضعیف به نظر می‌رسد که از این شورا نیز کاری ساخته شود؛ جز آن که طالبان در میدان نبرد، تضعیف شوند تا از روی ناگزیری به چنین مصالحه‌ای تن دهند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر