Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بازی موش و پشک میان امریکا و پاکستان

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 11 ميزان 1389 ساعت 15:41

بازی موش و پشک میان امریکا و پاکستان

رویارویی ظاهری پاکستان با امریکا که با عملیات هلیکوپترهای ناتو در داخل خاک پاکستان صورت گرفت و بعد پاکستانی ها تدارکات نیروهای امریکایی در خاک آن کشور را بند کرده، ظاهراً رویارویی تلخی میان این دو کشور به وجود آمده است. این وضعیت زمانی که طیاره های بی پیلوت امریکایی دست به بمباران های وسیعی در مناطق قبایلی پاکستان زدند، نیز به وجود آمد.

در آن زمان، رئیس جمهور و صدر اعظم پاکستان این حملات را محکوم کردند و بعدها زرداری اعتراف کرد که در جریان این عملیات قرار داشته و در این مورد با مقامات امریکایی، تعهد نامه ای را به امضا رسانده است و از این بابت کسانی که در پاکستان اعتراض می کردند، آرام شده و بعد نه تنها روزانه یک پرواز، بلکه چندین حمله به وسیلۀ این طیاره ها بر پایگاه های القاعده شروع شد تا جایی که بعد از یک سال، امریکایی ها ادعا کردند که بیش از 60 قومندان القاعده را به قتل رسانده اند.

بعدها با هماهنگی سیاست های امریکا و پاکستان در مناطق قبایلی نه تنها بر تب وتاب مردم در این منطقه لگام زد، بلکه احزاب اسلامی نیز آرام و خاموش شدند و دیگر اعتراضی از آنان بر نخاست.

بمبارن های فعلی هلیکوپترهای آپاچی درمناطق قبایلی، تفاوتی با عملیات طیاره های بی پیلوت امریکایی ندارد و به این خاطر باور نمی شود که اعتراض های مقامات پاکستانی و سد نمودن راه تدارکات ناتو از طریق این کشور زمان زیادی را در بر بگیرد و به زودی بار دیگر این هیاهو فروکش نکند.

دولت پاکستان که چون معجونی از هر طیف سیاسی تشکیل شده و به سادگی می تواند با هر حادثه ای بسازد و  در برابر هر حادثه ای بایستد.

در مورد بمباران های اخیر نیز به زودی سکوت اختیار خواهد کرد و لابُد این حملات ازدیاد خواهد یافت. چون قبل از همه، امریکا در چنین موارد مهمی با پاکستان مشوره کرده و مقام های ارشد پاکستانی این را می دانند که امریکا، پاکستان را به عنوان مهم ترین متحد خود دانسته و هرگز کاری نمی کند که دولت پاکستان را ناراضی نماید.

از جایی که اکثر احزاب سیاسی و مذهبی پاکستان به نوعی در مصئونیت ملی آن کشور سهیم اند، لذا در چنین مواردی به صورت گذرا اعتراض هایی را سر داده و دولت نیز موقتاً خود را با آنها هماهنگ نشان می دهد.

اما در دراز مدت هرگز به دنبال  این اعتراض  نگشته و با همان شیوۀ هماهنگی همیشگی با سیاست امریکا به پیش می روند.

اینک برای آخرین بار یوسف رضا گیلانی، صدر اعظم پاکستان اعلان کرد: ما به امریکا اجازۀ چنین عملیاتی را نخواهیم داد و در صورتی که امریکا از این عمل خود از پاکستان معذرت بخواهد.

پاکستان بار دیگر به امریکا اجازه خواهد داد تا از راه کشور او به عنوان طریق تدارکاتی استفاده کند. این اعتراض آشتی جویانه از همان برخورد های دایمی است که رهبران پاکستانی در برخورد با امریکا دارند و در تحلیل نهایی آن چه متحدان امریکایی پاکستان بخواهند، همان گونه عمل خواهد شد.

امریکا تلاش دارد تا به هر قیمتی نیروهای القاعده را از مناطق قبایلی بیرون راند و این که از این جا کجا برود تا حال روشن نیست. اما عملیات ابتدایی امریکا و اردوی پاکستان در سال گذشته بر وزیرستان شمالی که پایگاه اصلی القاعده در پاکستان است، باعث شد تا 25 هزار نیروی القاعده از این منطقه بیرون و بسیاری آنها در یمن جا بجا شوند.

جنگی که این نیروها در یمن به راه انداختند بسیار خطرساز می باشد و شاید در آینده پای امریکا را نیز به این منطقۀ مهم و استراتیژیک بکشاند.

اکنون تعداد زیادی از نیروهای القاعده در شمال کشور، در ولایت قندز جابجا شده و بخش های مهم این ولایت و ولایات دیگر شمال را تهدید می کنند.

ازبکستان نیز از این بابت تشویش دارد چون حزب التحریر که شاخه ای از القاعده است در این ولایت جا بجا شده است.

در صورتی که بمباران امریکا در وزیرستان ــ خواه توسط طیاره های بی پیلوت و خواه هلیکوپترهای آپاچی ــ افزایش یابد، افراد و قوماندانان القاعده به یمن و شمال افغانستان بیش از این تمرکز پیدا خواهند کرد و بیش از این تروریزم در میان دو قارۀ آسیا و آفریقا گسترش خواهد یافت.

مهم این است که تلاش در جهت نابودی این نیرو صورت بگیرد و این مهم نیست که در کجا مورد حمله قرار بگیرد.

در این مورد، سیاست های پاکستان و امریکا در سال های اخیر، متحدانه عملی شده و به این خاطر کسی اعتراض های رهبران پاکستانی را این بار هم جدی نخواهد گرفت و این حملات از راه ها و شیوه های جدید ادامه پیدا خواهد کرد و به پراکنده شدن بیشتر این نیرو پرداخته خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر