Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

از جنگ تا باج دهی، سناریوی امریکا با طالبان

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 11 سنبله 1389 ساعت 10:38

از جنگ تا باج دهی، سناریوی امریکا با طالبان

تلویزیون «جیوی» پاکستان گزارشی از اولین تماس غیر مستقیم امریکا با طالبان را منتشر کرده و به تاسی ازین خبر رسانه های زیادی در سطح جهان گفتند و نوشتند.

گفته میشود که امریکایی ها پیغامی را توسط ملا سلام ضعیف به رهبری طالبان در بولدک فرستاده و با دادن سه امتیاز برای آنها خواهان ختم جنگ گردیده اند.

درین خبر آمده است که امریکایی ها به طالبان گفته اند که حاضرند ولایات پشتون نشین جنوب را به طالبان بسپارند و یا اینکه تمام افغانستان را به آنها تحویل دهند به شرطیکه طالبان حاضر به پذیرش پایگاه های امریکایی در قندهار، بگرام و نیمروز گردند، در ضمن امریکایی ها با این توافق حاضر می شوند که تمام زندانی های طالبان در گوانتانامو و بگرام  را رها کنند، اما گفته می شود که طالبان این پیشنهاد امریکایی ها را رد کرده و بعد ازان بر سه پایگاه امریکایی ها حمله نموده و بیش از ده تن از سربازان امریکایی را به قتل رسانده اند.

اینکه این معاملۀ امریکا با طالبان چگونه یکباره مطرح گردید و امریکا با این همه مصرف درین چند سال چرا به این آسانی حاضر شد که تروریزم طالب را به رسمیت بشناسد و حتی بر اریکۀ قدرت آنرا بنشاند از طلسماتی است که باید خود امریکایی ها این گره اندر گره را بکشایند.

اما تلویزیون جیو نیز از رسانه های سرو سُستی نیست که چنین مسئله را بی هیچ رگ و ریشه ای چوته انداز مطرح بسازد، زیرا دستش در جاهای خاصی خارج از پاکستان نیز بند میباشد.

خبر این مصالحه با این عجله زمانی در تلویزین جیو مطرح می گردد که دیوید پتریوس قومندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو خود را از وضعیت و روند جاری در جنگ افغانستان راضی نشان میدهد و در مورد مصالحه با طالبان میگوید که امریکا ازان حمایت خواهد کرد ، اما دران شرکت نمیکند.

امریکا به ارزش 13 صد ملیون دالر تصمیم به ساختن سه میدان هوایی جدید و مدرن نظامی در کنار میدان های هوایی مزار ، شوراب و شیندند  دارد، مخصوصاً میدان هوایی جدید شیندند که دران  نیرو های ویژۀ امریکایی در کنار سرحد ایران  جابجا خواهند شد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و اینک بارک اوباما با اخراج نیرو های امریکایی که پنجاه هزار آن به طور دایمی در عراق میمانند، تصمیم دارد که با به سر رسیدن ماموریت جنگی امریکا در عراق تمام منابع و امکانات خود را در جنگ افغانستان متمرکزسازد.

این تمرکز منابع و امکانات هرگز معنی تحویلی قدرت به طالبان را نمی دهد و در صورتیکه امریکایی ها به این آسانی قدرت را به طالبان و یا تروریستانی که امریکا درین چند سال از نابودی آنها صحبت میکرد و خود را متعهد به این نابودی میدانست، تحویل دهد نزد مردم امریکا، کشور های عضو پیمان ناتو و کل جهان بی آب و بی آبرو می شود و اعلان جنگ او علیه تروریزم به پُفی مبدل میکردد.

پس با این دلایل ممکن نیست اقدام امریکایی ها  برای بر قدرت سوار کردن طالبان اینقدر زود و بی پایه باشد که به وسیلۀ پیکی در بولدک فرستاده شود و بعد جواب «نه» از طالبان بگیرد.

زیرا امریکایی ها برای چنین معاملۀ نیاز به زمان دارند و صاحب ابزار و وسایل خاصی در پاکستان و منطقه هستند که  اگر بخواهند این روند را به هر شکلی به پیش برده می توانند.

مصالحۀ امریکایی ها با سران طالبان، با اینقدر امتیاز دادن فقط به خاطر چند پایگاه در افغانستان تصمیم بسیار عجولانه و سبکسرانه ای  است که کسی آنرا باور کرده نمیتواند، جیو علاوه به اینکه روابط گسترده ای در سطح جهانی دارد به آی اس آی و دولت پاکستان نیز نزدیک میباشد و چنین اعلانی در شرایط کنونی نمیتواند به نفع طالبان و بلند بردن روحیۀ جنگجویان این جریان موثر نباشد.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر