Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دومین انتخابات ولسی جرگه در سایه تقلب

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 09 سنبله 1389 ساعت 12:26

دومین انتخابات ولسی جرگه در سایه تقلب

با اینکه کمپاین بر گذاری انتخابات 27 سنبله به شدت جریان دارد و اکثر شهر های کشور با عکس کاندیدان پوشیده شده و دفاتر کمپاین پر رفت و آمد اند و بعضی از کاندیدان پولدار در چندین جا به داد و دهش مشغول اند و برای مردم نان میدهند، اما بسیاری مردم که تجربۀ برگذاری انتخابات گذشتۀ پارلمانی و ریاست جمهوری را دارند، از بروز تقلب در انتخابات نگران هستند.

درین میان چند تن از اعضای مشرانو جرگه نیز این نگرانی خود را دریکی از جلسات این نهاد  ابراز داشته و کمیسیون برگذاری را توجه داده اند تا جلو تقلبات بعدی را بگیرند. انتخابات ریاست جمهوری  سال گذشته در حدی با تقلب آلوده بود که منجر به کاهش رای کرزی گشت و  انتخابات جبراً به دور دوم کشانده شد و هیچ دلیلی نزد مردم وجود ندارد که چنین تقلب هایی این بار هم تکرار نشود.

اولین نگرانی  درین زمینه، این است که دو هزار تن از کارکنان کمیسیون برگذاری انتخابات که در انتخابات ریاست جمهوری تقلب کار دانسته شده، بار دیگر در کمیسیون جابجا شده و اکنون بخشی از انتخابات زیر نظرآنان صورت میگیرد.

با اینکه مسئولان این کمیسیون مدعی اند که افراد متقلب گذشته از کمیسون حذف شده اند، اما مولوی عرفان یک تن از اعضای مشرانو جرگه گفته است که میتواند اسمای این دو هزار نفر را منتشر کند و افشا نماید که اینان قبلاً در کجا کار میکرده و اکنون به چه کارهای مصروف اند.

در صورتیکه چنین افراد تجربه شده ای بازهم در این کمیسون حضور داشته باشند، معلوم است که اضطراب برخی ها از عدم شفافیت کار کمیسیون برگذاری انتخابات چقدر درست و واقعی میباشد.

علاوتاً تعداد زیادی از مردم چند کارته هستند که میتوانند چند و چندین بار رای دهند. این افراد که رای خود را در بدل پول میفروشند، در توزیع بار آخر کارت قادر به اخذ چند کارت رای دهی شده، بگذریم ازینکه از گذشته نیز چند کارت در اختیار داشته اند.

در جریان برگذاری انتخابات ریاست جمهوری جوانی از ولایت تخار به رادیوی کلید گفت که با چند تن از دوستانش دو بار در رای دهی شرکت کرده و به کاندید مورد نظرش در همان ولایت تخار رای داده است.

اینکه چه دلیلی وجود دارد و کمیسیون چه راهکار های جهت جلوگیری از چند بار رای دادن در نظر گرفته، کسی نمیداند.

یکی از مهمترین عواملی که تشویش برخی از کاندیدان و عده ای از مردم را در برگذاری این انتخابات بیشتر می سازد، نبود امنیت نسبی در برخی از مناطق کشور است. زیرا درین مناطق افراد کمیسیون برگذاری از صلاحیت کمی برخوردار بوده، هر طوری دل کاندیدان زور مند و طرفداران شان بخواهد همانطور عمل میکنند.

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری دیده شد که بیشترین آرای تقلبی مربوط مناطقی بود که دران امنیت جدی وجود نداشت و صندوق ها با ورق های خاصی پرشدند. حال که این وضعیت بد تر شده، چرا چنین تقلباتی صورت نگیرد، لذا این سوال برای همه مطرح میباشد و تا حال کمیسیون برگذاری قادر به قناعت دادن مردم نشده است.

مردم در کنار این همه راه های که برای تقلب درین انتخابات وجود دارد، از شمارش آرا نیز تشویش دارند، چون در انتخابات قبلی پارلمانی و بعد شورا های ولایتی ازین بابت شکایاتی بسیاری وجود داشت و حتی بعضی ها میگفتند که با پرداخت پول، بخشی از رای های برنده باطل اعلان شد و برنده بازنده و بازنده برنده اعلان گردیده است.

در صورتی که این کار درین انتخابات هم صورت بگیرد، مشکلات این انتخابات چند برابر افزایش خواهد یافت و این مربوط به درایت کمیسیون برگذاری انتخابات است که چقدر قادر به کنترول این نارسایی ها خواهد گشت.

با این تشویش ها و اضطراب هاست که عده ای در همین پایتخت به صراحت میگویند که این بار در انتخابات  شرکت نخواهند کرد و به نظر اینان افرادی که به پارلمان میروند از پیش تعیین شده اند.

تحریم انتخابات به وسیلۀ عده از مردم ، خطر ناکتر از چالش های بالاست که تذکر داده شد. در صورتی کمیسیون برگذاری انتخابات ونیرو های امنیتی کشور به مردم ثابت نسازند که در هیچ فساد انتخاباتی آلوده نیستند و از دل و جان آنچه قانون میگوید، همانطور عمل میکند، این تهدید بسیار جدی همچنان به جای خود باقی میماند.

پارلمان یکی از سه رکن مهم دولت است که علاوه به طرح و تصویب قانون، بر چگونگی تطبیق این قوانین توسط قوۀ مجریه نیز نظارت میکند، لذا این قوه ضرورت به افرادی دارد که آگاه ، بادانش، سابقۀ مردم دوستی و پاکی داشته باشند. این را مردم در مناطق خود تشخیص می دهند که آیا فلان کاندید در گذشته برای مردم کار کرده و آزمایش شده است یا خیر؟

در صورتیکه رای دهندگان این معیار ها را در نظر نگیرند و به دنبال قوم و قبیله بروند و هر آدم چپاولگر و بی دانشی را به پارلمان بفرستند، گناه عظیمی مرتکب شده و به زندگی ملتی بازی میکنند.

به این خاطر مردم باید هوشیار باشند و وجیبۀ ملی خود بدانند که در رای دهی دقت کنند و نه تنها دست به تخلف نزنند که بر ضد هرنوع تقلبی بایستند و راه فاسدان و جنایتکاران را در رسیدن به پارلمان سد نمایند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر