Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قندوز پایگاه جدید سازمان دهی حملات تروریستی

تهيه شده توسط کلید
شنبه 06 سنبله 1389 ساعت 14:15

قندوز پایگاه جدید سازمان دهی حملات تروریستی

یکی از ولایاتی که درین روز ها در وضعیت بد امنیتی به سر میبرد، ولایت کندز در شمال کشوراست. این ولایت از سال گذشته به محل پذیرش هزاران جنگجوی طالب مبدل شده و حال روزی نیست که در گوشه ای ازین ولایت درگیری، قتل، اختطاف و تهدیدی صورت نگیرد.

سال گذشته که جنگجویان طالب یکباره به این ولایت سرازیر شدند و بعد به بغلان نیز راه کشیدند، تبلیغاتی به راه افتاد که هلیکوپتر های ناشناسی این نیرو ها را به شمال افغانستان انتقال میدهند، چند والی در شمال این را به وضاحت گفتند و بعد کرزی نیز از چنین انتقالاتی یاد آوری کرد ومردم در حیرت فرو رفتند که در افغانستان بدون هلیکوپتر های نیرو های ناتو دیگر هلیکوپتری وجود ندارد وبه این صورت مردم  نسبت به کار این نیرو ها در افغانستان دچار شک و تردید  شدند.

گرچه بعد از ابراز نظر کرزی، مقامات امریکایی همچو چیزی را به شدت رد کرده و بی اساس خواندند.

کندز یکی از ولایات مهم در شمال افغانستان است که هم مرز با ازبکستان میباشد و دران نسبت به هر ولایتی در شمال کشور پشتونها بیشتر زندگی دارند و باشندگان این ولایت زمین های حاصل خیز بسیاری در اختیار دارند. بعد از آنکه طالبان درین ولایت  از راه های مختلفی سرازیر شدند، جنگ شدیدی دران درگرفت.

مخصوصاً ولسوالی های ارچی، چهاردره و امام صاحب به زودی جنگزده وخونین شدند و نیرو های امنیتی درین ولسوالی ها به حالت دفاعی در آمدند.

طالبان به جمعاوری عشر و ذکات آغاز کردند و بعد از آنکه نیرو های مسلح حزب اسلامی را شکست دادند و بیش از 60 تن آنان را به قتل رساندند، به عنوان نیروی قوی و یکه تاز درین ولایت در آمدند. نیرو های آلمانی مستقر در کندز که سالها از نزدیک شدن به مناطق جنگی ابا می ورزیدند و آمدن شان به افغانستان را نه به خاطر جنگ با مخالفان که باز سازی عنوان مینمودند، یکباره خود را در برابر جنگ ناخوانده ای یافتند.

بمباران این نیرو های در منطقۀ انگور باغ کندز در سال گذشته باعث قتل 145 غیر نظامی شد که سرو صدای بسیاری خلق کرد و بعد آلمانها این قومندان نظامی را از کار بر کنارنمودند. اما جنگ بازهم به شدت قبلی باقی ماند.

اینک درولایت کندز خیل عظیمی از افراد چچینی، ازبک،عرب  و تاجک جابجا شده که حتی برای طالبان اجازۀ کار و عملیات خود سر را نمیدهند. این نیرو ها که به عنوان شاخه ای از القاعده عمل میکنند، در منطقۀ آق تیپه  حدود هشتاد نفر و درامام صاحب چهل نفر جابجا میباشند که حیثیت فرماندهی جنگ را دارند.

نیرو های القاعده روز تا روز موقعیت شان را درین ولایت تحکیم بخشیده و به تعداد شان می افزایند. در صورتیکه قومندانان طالب از فرمان اینان سرکشی کنند، به فوریت خلع سلاح میشوند. تا حال 7 تن از قومندانان طالب و حزب اسلامی در کندزتوسط این نیرو ها خلع سلاح شده اند. ملا عبدالرحمن والی طالبان در کندز که بدون مشورۀ القاعده ای  ها کار میکرد و چند بار اخطار اینان به جایی نرسید، بالاخره او را خلع سلاح کرده از کندز راندند. ملا نعیم مسئول طالبان در ولسوالی پر آشوب چهار دره، ملا شمس الدین مسئول نظامی طالبان در چهاردره، ملا نورالله یکی دیگر از فرماندهان طالبان طی یکی دو ماه گذشته از سوی قومندانان القاعده در کندز خلع سلاح شده اند و حال چنان حاکمیتی در این ولایت به راه انداخته اند که کسی یارای مقابله و سرپیجی از فرمان آنها را ندارد.

با اینکه نیرو های طالب و القاعده شام 27 اگست بر پوستۀ پولیس در بندر امام صاحب حمله کرده و 8 تن از افراد پولیس را کشتند، اما نیرو های آیساف ودولتی در ولسوالی چهاردره 9 تن از افراد حزب التحریر که مربوط به بنیادگرایان ازبکستان است را گرفتار نمودند و تحقیقات از آنان جریان دارد و اینکه این 9 نفر غیراز فعالیت برای حزب التحریر به چه کاری مصروف بوده اند، بعد از  تحقیقات روشن خواهد شد.

حزب التحریر از احزاب بنیاد گرا و غیر قانونی ازبکستان است که رهبری آنرا طاهر یلداش به عهده داشت وگفته می شود که او در یکی حمله های طیاره های بی سرنشین امریکا، سال گذشته در وزیرستان پاکستان به قتل رسید.

اما تجمع این همه نیروی القاعده در ولایت کندز نمیتواند جدا از برنامۀ القاعده در ازبکستان باشد. زیرا همه به این باورندکه هدف نیرو های بنیاد گرای طالب و القاعده بعد از افغانستان و پاکستان نوبت کشور های آسیای میانه است که حدود 50 ملیون مسلمان درآن ها زندگی میکنند و از منابع زیر زمینی سر شاری برخوردار اند.

ازبکستان از کشور های است که سه سال قبل نیروی سه هزار نفری امریکا را از خاک خود بیرون کرد و این تراکم رو به ازدیاد نیرو های طالب و القاعده در کندز، نمیتواند بی ارتباط با وضعیت این بزرگترین کشور آسیای میانه از نظر نفوس، باشد.

اینکه آیا انتقال این نیرو ها به وسیلۀ هلیکوپتر های نامعلومی به کندز بالاخره منجر به جابجایی نیرو های وسیع القاعده برای تهدید آسیای میانه خواهد شد ، قراین چنین چیزی را نشان میدهد و هرچه به کمیت این نیرو ها در کندز افزوده شود، به همان پیمانه نه تنها آسیای میانه که 9 ولایت شمالی افغانستان در معرض تهدید و ویرانی قرار خواهد گرفت، چیزیکه باید از حالا به آن توجه شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر