Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امریکا در افغانستان، خروج یا تقویت نیروها؟

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 03 سنبله 1389 ساعت 11:30

امریکا در افغانستان، خروج یا تقویت نیروها؟

با اینکه ایالات متحدۀ امریکا اعلان کرده است که از جولای 2011 خروج نیروهایش را ازافغانستان آغاز میکند و برخی ها تشویش دارند که با این خروج، افغانستان در بلاتکلیفی خاصی گیر خواهد ماند و بار دیگر نیروهای طالب قدرت را در دست خواهند گرفت، اما عده ای دیگر به ابن باورند که این خروج واقعی نبوده و امریکا به خاطر اینکه فشار اذهان عمومی در امریکا را کاهش بدهد، چنین اعلانی می نماید و در ابتدا فقط دو هزار نیروی خود را از افغانستان بیرون می کند که بر اصل حضورامریکا در افغانستان تاثیر کوچکی هم به جا نخواهد گذاشت.

زیرا امریکا در حال حاضر در صدد ایجاد تاسیسات بسیار کلان دیگری در سر تا سر افغانستان می باشد. امریکا  تصمیم گرفته است که در کنار میدان های  بگرام، کابل، قندهار، هرات، شوراب ومزار، سه میدان هوایی دیگر احداث که هریک بیش از یک صد میلیون دالر هزینه برمیدارد.

این سه میدان جدید در مزار، هلمند و در کنار میدان هوایی شیندند ساخته خواهند شد. در این میدان قرار است علاوه  به نصب دستگاه های کمک به استخبارات، طیاره های بی پیلوت را جابجا  ونیروهای خاص امریکا که حال درکمپ دیور استقرار دارند، به این میدان انتقال داده شوند وعلاوتاً درین میدان جابجایی ورکشاپ های ترمیم طیاره نیز مد نظر گرفته می شود.

جنرالان امریکایی  از جمله دیوید پتریوس قومندان عمومی ناتو در افغانستان، معتقد اند که با گسترده شدن  بیشتر جنگ در افغانستان، نیرو های امریکایی به همان پیمانه به میدان هوایی بیشتر، قوای هوایی اضافه تر و کارهای استخبارتی گسترده تر ضرورت دارند و به این خاطر  می خواهند تا میدان های هوایی فعلی را بیش ازین گسترش دهند و در کنار آنها میدان های جدیدی اعمار سازند.

امریکایی ها همچنان تصمیم دارند تا در کنار هریکی ازین میدان ها ذخیره گاه های تیل که ظرفیت 800 هزار گیلن تیل طیاره  را داشته باشد، نیز بسازند و برای ساختن هریک ازین ذخیره گاه ها دونیم ملیون دالر مد نظر گرفته شده است.

تاسیسات  هوایی جدید امریکا در حالی ساخته می شود که تا حال بخش اعظمی از تاسیسات نظامی گذشتۀ آن به پایۀ اکمال نرسیده اند و  با اینکه تلاش های جدی جریان دارد تا این کار های نیمه تمام به اتمام برسند.

اما  اقدامات ساختمانی جدید مدت ها وقت میبرند تا به پایۀ اکمال برسند و مطمئناً که تا جولای 2011 نیمه تمام هم نخواهند شد.

امریکا با به قدرت رسیدن بارک اوباما پیوسته گفته است که تصمیم ندارد تا طولانی مدت در افغانستان باقی بماند و به این خاطر از خروج نیرو هایش در 2011 خبر میدهد.

اما بسیاری از مقامات ارشد نظامی و غیر نظامی ایالات متحده بعد ازین اعلان گفته اند که آغاز خروج نیرو های امریکایی از افغانستان هرگز معنی خروج کامل نیرو های امریکایی از خاک افغانستان را ندارد و حال با تغییراتی که روز تا روز در سطح این منطقه رو نما می گردد، امریکا بیشتر در افغانستان زمینگیر شده و فال خروج نیرو های آن از افغانستان به سنگ میخورد.

درین روز ها ایرانی ها با اینکه یک موشک قوی با بُرد دور را آزمایش کردند، قادر به ساختن طیارۀ بی پیلوت و کشتی های جدیدی هم شدند.

این طیاره ها که میتوانند برای اهداف ستراتیژیک امریکا و اسرائیل در منطقه به شدت خطرناک باشند، امریکا را بیش ازین وامیدارد تا به عنوان تهدید جدی برای اهداف بعدی ایران در افغانستان باقی بماند و چه بسی که روزی امریکا مجبور به حمله بر ایران گردد.

برخی ها ساخته  شدن میدان مهمی در کنار میدان هوایی شیندند از سوی امریکایی ها و استقرار تجهیزات پیچیدۀ دران میدان را بیشتر با هدف زیر فشار قرار دادن وکنترول نیرو های مسلح ایران میدانند، زیرا در منطقۀ شیندند و اطراف آن  از نظر امنیتی، نا امنی جدی وجود ندارد، مخصوصاً که با حساسیت کمک ایران به طالبان  در فراه طی چند ماه اخیر امریکایی ها  با نابودی پایگاه های طالبان در فراه ، این ولایت را در کنترول خود گرفته و ازین بابت امریکا  ضرورتی به ساختن چنان میدانی در شیندند ندارد.

روس ها نیز قرار داد استقرار یکی از پایگاه های مهم اتومی اش  که در خاک قزاقستان مستقر است را برای 24 سال دیگر  تمدید کرد و همچنان چینی ها در ربع دوم امسال از جاپان که دومین اقتصاد جهان را در اختیار دارد با تولید ناخالص ملی بالاتری پیشی گرفت و با ده درصد رشد اقتصادی به دومین اقتصاد جهان مبدل گشت.

مانور های نظامی مشترکی که در سال گذشته چند بار با حمایت چین و روسیه درین منطقه صورت گرفت، تماماً برخلاف منافع امریکایی ها بوده و امریکا فقط با حضور قوی خود در افغانستان می تواند جلو این تهدیدات را  بگیرد و مهار کنترول  قارل زرخیز آسیا را در دست داشته باشد.

به این خاطر امریکایی ها برای مدت طولانی و تا وقتی این کشمکش ها در کنار تهدیدات القاعده و طالبان از میان بر داشته نشود، قادر نخواهد شد تا پای خود را از افغانستان پس بکشند و مطمئناً در سالهای بعد با چالش های دیگری رو یه رو خواهند شد که ضرورت به تاسیس چند برابر این تاسیسات را احساس خواهند کرد، که اگر دران زمان به طور واقعی تصمیم خروج از افغانستان را بگیرد، برایش ناممکن  هم خواهد شد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر