Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دولت محافظه کار انگلیس و سیاست جدید در قبال اسلام اباد

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 11 اسد 1389 ساعت 10:56

دولت محافظه کار انگلیس و سیاست جدید در قبال اسلام اباد

دیوید کامرون صدراعظم انگلیس اخیراً در یک بیان تند از آی اس آی خواسته تا از تقویت تروریزم دست بردارد و به طور واضح از پاکستان می خواهد تا درین زمینه در سیاست هایش تجدید نظر کند.

اینکه چرا صدراعظم انگلیس یکباره چنین چیزی را درمورد پاکستان عنوان می نماید، برخی ها به این باورند که با روی کار آمدن محافظه کاران در سیاست بیچون چرای حمایت انگلیس از پاکستان مقداری تغییر به نظر می رسد.

زیرا انگلستان همیشه حافظ سیاست ها و منافع پاکستان در منطقه بوده و یکی از سرمایه گذاران اصلی در اقتصاد پاکستان به حساب می آید که چیزی حدود 25 درصد سرمایه گذاری های خارجی آنکشور را در دست دارد.

اما برخ دیگر به این باورند که سیاست نزدیکی انگلستان به طالبان و حمایت بیشتر انگلیس از پاکستان باعث نارضایتی اروپائیان، مخصوصاً شهروندان انگلیسی از رهبران حزب کارگر شده و اینک رهبران محافظه کار می خواهند با چنین بیاناتی وجهۀ ضربه دیده دولت انگلیس را دوباره اعاده کنند.

انگلیس ها یکی از متحدان اصلی امریکا در جهان به حساب می آید و در عراق و افغانستان گام به گام سیاست های مشترک شانر دنبال کرده اند.

اما طی یکی دو سال اخیر انگلستان در افغانستان سیاست منطبق با امریکا  نداشته و شکر رنجی هایی میان شان دیده شده است.

انگلیس ها کمتر به پیاده شدن دموکراسی و ایجاد نهاد های جامعۀ مدنی باور دارند و  صراحتاً می گویند که باید غایله تروریزم را به پایان رساند  و به این خاطر به عنوان حمایتگران اصلی پاکستان وحامیان سیاست مصالحه با گروه طالبان معروف شده و درین چند سال کمک های پولی بسیاری به پاکستان نموده است، اما امریکایی ها در کنار سیاست مبارزه با تروریزم خود را حامیان آوردن  دموکراسی و ایجاد نهادهای کامعۀ مدنی در افغانستان وانمود می سازند.

این اخطار کامرون مترادف با اخطار جنرال مک مولن لوی درستیز قوای امریکاست که درین روزها  گفته بود ، باید در آی اس آی تغییرات ریشه ای به وجود آید.

موازی با  اظهار نظر دیوید کامرون صدراعظم انگلیس و جنرال مک مولن، سایت افشاگر ویکی لیکس 90 هزار سندیکه شواهد انکار ناپذیر حمایت پاکستان از القاعده و طالبان را نشان می دهد به نشر رساندکه نمیتواند به نحوی از باخبری انگلستان ازین حمایت و سکوت و حتی حمایت ممتد انگلیس از پاکستان را نیز آفتابی نسازد که این خود، انگلستان را نه تنها در میان مردم دنیا که نزد شهروندان انگلیسی با مشکلات معینی رو به رو خواهد ساخت، چیزیکه امریکا را با آن  رو به رو ساخته است.

با اظهار نظر تند دیوید کامرون در مورد آی اس آی، اینک سفر جنرال شجاع پاچا که قرار بود روی مسایل امنیتی به انگلستان سفر کند و با استخبارات آنکشور صحبت های داشته باشد، لغو گردید که نشانگر ظاهراً بدترین وضعیت در روابط  دو کشور  می باشد.

گرچه سفر زرداری رئیس جمهور پاکستان که تا چند روز دیگر به لندن صورت خواهد گرفت، همچنان پا بر جا باقی مانده ، اما لغو سفر رئیس آی اس آی بازگو کنندۀ حرف های مهم دیگری در روابط دو کشور است که می تواند از سفر زرداری در خراب بودن روابط دو کشور مهم تر تلقی گردد.

اکنون که پاکستان در ذهنیت مردم جهان و مخصوصاً مردم منطقه و خود پاکستانی ها زیر فشار شدید روانی قرار دارد، کار کشته ها و گرگهای باران دیده ای آی اس آی اینک آرام آرام در جهت انتقام گیری های متقابل و زیر فشار قرار دادن امریکا  قدم بر می دارند و چون درین زمینه تجربیات زیادی دارند، میتوانند تا حدی وضعیت را در کنترول بگیرند، زیرا سیاست گزاران استخبارتی پاکستان این را می دانندکه  انگلیس و امریکا احساس ضرورت های جدی و خاصی در داشتن روابط خوب با پاکستان رادارند، لذا پاکستان این بحران را به زودی پشت سر خواهد گذاشت، مخصوصاً که پروندۀ دورویی پاکستان و امریکا درین مسئله در یک دوسیه جابجا شده است.

درین میان جنرال قاضی که در میانۀ دهۀ نود میلادی  رئیس آی اس آی بود، دو روزقبل اظهار داشت که امریکا در 1994 از طریق یک میجر پاکستانی در درون تاسیسات اتومی آنکشور نفوذ کرده و می خواست تا اطلاعات اتومی پاکستان را بدزدد، اما به زودی کشف و میجر پاکستانی محاکمه و جاسوس سیا از پاکستان رانده شد، وی در ادامه میگوید که امریکا با پاکستان در ظاهر رابطۀ خوبی دارد، اما در عقب علیه آن تبلیغات میکند و به این صورت امریکا را در دوستی با پاکستان دو رو و مزور نشان می دهد.

با تمام اینکه اسناد افشا شده از روابط آی اس آی با القاعده و طالبان پرده بر می دارد و نشان می دهد که امریکا ازین روابط کاملاً آگاه بوده، اما مقامات این کشور تا حال درین مورد چیزی نگفته و بیشتر از چگونگی درز این اسناد به بیرون اظهار تشویش می کنند، اما اینک انگلیس ها به طور غیر مستقیم و پیشگیرانه از پاکستان و آی اس آی انتقاد مینمایند و به نحوی آن کشور را اخطار میدهند  که حمایت آی اس آی از القاعده و طالبان به هیچ عنوان نمیتواند با وجود داشتن روابط گرم، از سوی آنها نا دیده گرفته شود.

انگلستان همچون امریکا با این اظهار نظر ها به هیچ عنوان  نمیتواند از گناه سکوت خود در برابر سالها مداخلۀ پاکستان در افغانستان  و تقویت طالبان توسط آی اس آی و حمایت هردو کشور از پاکستان و نشنیدن فریاد هایی که  ازین بابت افغانها داشته با این اخطار ها به آی اس آی چیزی بکاهد. جز اینکه در عمل نشان دهند که  بعد ازین شریک این جرم ها نیستند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر