Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

در آستانه ورود، اختلاف میان کرزی و پتریوس!

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 21 سرطان 1389 ساعت 13:41

در آستانه ورود، اختلاف میان کرزی و پتریوس!

اخیراً گزارشاتی مبنی بر اینکه میان جنرال پتریوس قومندان عمومی ناتو در افغانستان و رئیس جمهور کرزی بر سر تشکیل نیرو های اربکی به میان آمده در مطبوعات داخلی و خارجی انعکاس وسیعی داشته است.

چون جنرال پتریوس به عنوان فرمانده کل نیرو های امریکا و ناتو تصمیم به تشکیل نیرو های اربکی دربسیاری از نقاط  افغانستان دارد و این تجربۀ است که این جنرال در جنگ عراق ازان سود برده است.

نیروی اربکی در افغانستان از سالهای دور وجود داشته است. دران زمان این نیرو ها بیشتر مختص چند ولایت معدود جنوبی افغانستان بود که به نیرو های مسلح قومی اتلاق می شدند.

این نیرو علاوه به زندگی عادی روز مره در موقع ضرورت تفنگ های خود را از خانه برداشته و به مسایل خاص قومی و یا جدل های مرزی شرکت میکردند. دولت های وقت ازین نیروی مردمی که نه معاشی داشتند و نه امتیازات خاصی، در مواقع ضروری مقداری مهمات جنگی دراختیار شان قرار داده، در کنار نیرو های امنیتی از آنها استفاده می کردند.

اینان که  نه معاشی داشتند ونه توقع خاصی از دولت، بدون اجازه فرماندهان رسمی نظامی حق مداخله در امور امنیتی و نظامی کشور را نداشتند  و به این صورت یک مکانیزم خاصی درمیان این نیرو و نیرو های امنیتی دولتی وجود داشت و گاهی میان شان جنجال به وجود نمی آمد.

بعد از کودتای هفت ثور و به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق، در زمان حفیظ الله امین اصطلاح «ملیشه» در فرهنگ نظامی افغانستان وارد شد و دولت دموکراتیک خلق کوشش کرد تا با استفاده ازین  نیروی شیه نظامی و یا ملیشه اقوام را در برابر هم قرار دهد.

تیریکه به هدف نخورد و وردکی ها که برای سرکوب هزاره ها مسلح شدند، میل های تفنگ شان را به سوی خود دولت دور داده و ضربۀ سختی به خود دولت زدند. اما بعد از آمدن روسها و مخصوصاً در زمان مسئولیت استخباراتی داکترنجیب الله بار دیگر ملیشه سازی در افغانستان آغاز شد و این بار گروپ های کنترول شده ای ملیشیا به رهبری افرادی چون دوستم، جبار، خانو، رئیس سیداحمد، عصمت مسلم و غیره در نقاط مختلف افغانستان ساخته شدند و با خشونت هرچه تمامتر در مقابل مجاهدید جنگیدند و به این خاطر برخی ازینان  از دولت وقت «قهرمان» نیز لقب گرفتند.

در کنار این ملیشه ها نیرو های دفاع خودی نیز در زمان قدرت حزب دموکراتیک شکل گرفتند، اما نیرو های ملیشه که تا حد زیادی مستقل عمل میکردند، چنان به چور و چپاول دست زدند و روز تا روز رشدنمودند که بالاخره از کنترول داکتر نجیب الله  خارج شده وبه یکی از عوامل سقوط او مبدل گشتند.

با آمدن نیرو های امریکایی و ناتو به افغانستان، شکل گیری نیروی مسلح مردمی که نه نام ملیشیا و نه نام اربکی را برخود داشتند،  در شرق افغانستان شکل گرفت. این نیرو که مثلاً در شرق به نام شاهین یاد میشوند و در کنر ها فاقد نام اند، یکجا با نیرو های امریکایی و حتی سپیشیل فورس امریکا عمل میکنند و جزئی از نیرو های امنیتی افغانستان به حساب نمی آیند. برخی از آنها چنان خشن اند که مردم بیشترین اعتراض را بر کار کرد آنان دارند.

با اینکه  قبل از آمدن جنرال مک کریستال و پیاده کردن طرح هایش در مورد مسلح سازی گروپ های  مردمی در خوست، یک گروپ 400 نفری در وردک نیز سازماندهی شد که تا حدی درتامین امنیت نقش داشت، اما اخیراً در کندز نیز چنین نیروی به نام اربکی شکل گرفت که گرچه تا حدی از سوی نیرو های امنیتی نامهار اند، مگردر مقابله با طالبان در ولسوالی های چهاردره، ارچی و امام صاحب این ولایت  مقداری نقش بازدارندۀ پیشروی طالبان را بازی میکنند.

حنیف اتمر وقتی کرسی وزارت داخله را به دست گرفت، رسماً از تشکیل نیرو های ملیشیایی زیر نام نیرو های حمایت از پولیس را اعلان نمود و گفت که در هر ولایت 400 نفرازین افراد را سازماندهی خواهد کرد، اما با واکنش شدید گروه های شمال رو به رو شد، تا حدی که این گروه ها در رسانه ها از عدم حمایت خود از پروسۀ دایاک سخن گفتند.

زیرا گروه های شمال تشکیل این نیرو را از سوی وزارت داخله، مسلح کردن پشتونها و خلع سلاح نیرو های خود تفسیر نمودند و به این ترتیب اتمر از تعقیب آن سیاست دست کشید.

اما جنرال مک کریستال که با باری از تجربیات جنگ عراق فرماندهی جنگ در افغانستان را به عهده گرفت، به باورمقابله با طالبان در هر قریه و قصبه اعتقاد به ساختن چنین نیروی داشت و اینکه چگونه حامد کرزی با او هماهنگ شد و او را قناعت داده بود، بیشتربستگی به درایت او داشت. اما حال که  جنرال پتریوس تصمیم به عملی نمودن طرح ساختن اربکی یا نیروی حمایتی پولیس را در دهات افغانستان مطرح میسازد، حامد کرزی با آن مخالفت کرده، خواهان ازدیاد در صفوف اردو و پولیس ملی میباشد.

کرزی این را میداند که نیروی حمایوی شبه نظامی  به صورت موقت میتواند در به میان آوردن امنیت نقش داشته باشند، اما دردراز مدت چنین نیروی درد سرهای بسیاری را خلق خواهد کرد، مخصوصا اگر امریکایی ها از حضور خود در افغانستان بکاهند و کمک های پولی خود را کاهش دهند وکنترول این نیرو برای دولت او بسیارمشکل خواهد شد و همچنان امکان پیوستن این نیرو ها که به شکل کتله های قومی دردسته های مسلح جا میگیرند، در میان مدت به نیرو های طالب دور از امکان نیست وهمچنان در درازمدت به عنوان نیروی باجگیر از دولت مبدل خواهند شد، مخصوصاً که کرزی آزمون بدفرجام ملیشه سازی داکتر نجیب الله را پیش چشم خود داشته و از مخالفت گروه های شمال نیز درین زمینه به شدت  اضطراب دارد.

اما با تمام این مخالفت های کرزی بسیاری به این باورند که چنین نیروی در بسیاری از مناطق افغانستان ساخته خواهد شد، زیرا در ماه  اخیر تلفات نیروهای خارجی در افغانستان به 103 نفر رسید که گراف بسیار بالایی را نشان داد و چون پتریوس گفته بود که وظیفه اش در افغانستان نه تنها کاهش تلفات ملکی ها که کم کردن تلفات  نیرو های ناتو هم خواهد بود و با سیاست اربکی سازی بار جنگ بیشتر بر دوش خود افغانها گذاشته خواهد شد ومنجر به کاهش تلفات ناتوگردیده،  چیزی که بخشی از کار پتریوس را می سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر