Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

گامی بلند، در مبارزه علیه فساد اداری

تهيه شده توسط
دوشنبه 31 جوزا 1389 ساعت 14:48

گامی بلند، در مبارزه علیه فساد اداری

 

با اینکه حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان اختیارات وسیعی در اختیار کمیسیون مبارزه با فساد اداری گذاشته است و با اینکه کمیسیون تا حال به طور لازم ازین اختیارات در جهت مبارزه بر ضد  فساد اداری استفاده نکرده ، اما اخیرا گام بلندی در به محاکمه کشیدن و تعقیب آنان گام بلندی برداشته است.

به دادگاه کشیدن یکی از خزانه دار های وزارت حج و اوقاف و مخصوصاً زیر تعقیب قرار دادن محمد صدیق چکری سر پرست این وزارت که بعد از یک اختلاس کلان پولی از پروسۀ حج و ضبط چهار لک دالر زدیده شده درمیدان هوایی کابل حین آوردن از عربستان سعودی، مبارزۀ در خور توجهی را نشان می دهد وبه این صورت امیدواری هایی را از دستگیری فاسدان دیگر در دلها زنده کرد.

محمد صدیق چکری به عنوان سیتی زن انگلستان، بعد ازین رسوایی به لندن گریخت و اکنون به آرامی دران شهر زندگی دارد. سارنوالی بعد از اقامۀ دعوا علیه حاجی نور خزانه دار وزارت که 16 سال محکوم به زندان شد، آقای چکری را در راس این قضیه شریک جرم دانست، گرچه خود چکری بنا به روحیۀ زور گویی و جنگسالاری، نه تنها به این اتهام وقعی نگذاشت که در رسانه ها خود را شیخ زمانه وانمود کرد و تهدید نمود که  نیروی قوی بیش از 120 هزار ملای مسجد را در عقب دارد و بعد که پای محاکمه به میان آمد و حلب او داده شد، به لندن فرار کرد.

گرچه محکمه از پولیس انترپول خواست تا او را دستگیرو به افغانستان بفرستد، اما او شهروندی انگلیسی را اینقدرمفت و آسان به دست نیاورده تا دولت انگلیس او را به محاکم افغانستان تحویل دهد.این کمیسیون بعد اعلانی مبنی به تحت تعقیب شدید چکری را در رسانه ها منتشر ساخت، اما چکری صدایش را از لندن بالا نکرد.

حال کمیسیون مبارزه با فساد، اعلان میکند که حساب های چکری در بانکها که به یک ملیون دالر میرسید را منجمد ساخته و همراه با او حساب های بانکی 16 تن دیگر نیز منجمد شده است، اما این  که این 16 تن کیانند، کمیسیون افشا ننموده و برای همه سوال است که محمد صدیق چکری این یک ملیون دالر را از کجا کرده و مطمئناً که چند برابر این پول در جاهای دیگری که از تیر رس این کمیسیون در امان است، نیز خواهد داشت زیرا وقتی آقای چکری با تمام شیخ نمایی  از وزارت حج و اوقاف و از پول راهیان مکه بدزدد، از جا های دیگر حتماً صد بار بیشترازین دزدیده  است.

کمیسیون مبارزه با فساد اداری بالاخره این جرئت را کرد که یکی از زورمندان مستانه  که کف بر دهان به همه زور می گفت را مورد تعقیب قرار دهد و تا لندن فراری کند، حال همه چشم ها به سوی آنست که در اینده نیز این جرئت را بکند و چنین زورگویانی را به پای این میز احضار نماید، به شرطیکه همانطوری که کرزی وعده داده، بازهم ازین کمیسیون حمایت کند و در بُرهه های نازک وحساسی ازین حمایت دست نکشد و طرف زورمداران را نگیرد، کاریکه از آقای کرزی بعید به نظر نمیرسد.

قرار است به زودی مقدار دارایی های افراد بلند پایۀ حکومتی به وسیلۀ این کمیسیون بررسی و اعلان گردد. از جمله دارایی های رئیس جمهور، معاونین رئیس جمهور، رئیس قوۀ قضائیه و دیگران. گرچه این ثبت دارایی میتواند زنگ خطری برای سرمایه اندوزان در آینده باشد، اما در افغانستان با این کار نمیتوان لعل پیروزی را به دست آورد، چون افرادیکه در فساد دستی دارند، با هزار شیوه میتوانند خود را از چنگال قانون برهانند و به این خاطر باید راه های عمومی و همگانی فساد را بست و اخلاق پاکی و پاک کاری را به طور طبیعی برجامعه مستولی ساخت.

این فساد لجام گسیخته در افغانستان  دلایلی دارد که تا حل نشوند، نمیتوان از داشتن یک ادارۀ پاک و منزه نامی برد. افغانستان در شرایط کنونی بعد از سومالیا دومین کشور با ادارۀ فاسد وبیکفایت در جهان است و به این خاطر مبارزه برضد این فساد بسیار دشوار بوده وبی شباهت به گذر نمودن از هفت خوان رستم نیست.

اکثریت افرادی که در مقام های بلند حکومت افغانستان قرار دارند، گذشتۀ پر از جرم و جنایت داشته، پیرو چنین اخلاقی هستند که با تمام اکت و اداهای کنونی نمیتوانند بر چنان روحیۀ که در 30 سال نزد شان شکل گرفته، غلبه نمایند و به این خاطر تا بساط چنین افرادی ازین اداره برچیده نشود، هیچ منطقی وجود ندارد که بتوان یک ادارۀ پاک و عاری از فساد در افغانستان ایجاد گردد. اینکه زور این کمیسوین به چنین تصفیه هایی میرسد، برای همه روشن و آفتابی است.

آقای چکری نمونۀ خوب این افراد است که همیشه زمین و زمان را به چوب ملامت میکوفت، اما وقتی در مکه و مدینه فرصت به دست آورد، به چنین دزدی کلانی دست زد و معلوم است که بالا تر ازین چکری ها در حکومت افغانستان وجود دارند.

برخی از خارجی های که به کار های سود آور در افغانستان مصروف اند، به این فساد آغشته میباشند و تا حدی چنین فسادی را شایع نموده اند، اما اینکه کمیسیون مبارزه با فساد با تمام صلاحیت هایش  قادر خواهد شد تا جلو چنین فسادی را بگیرد، بازهم برای مردم افغانستان روشن است که نمیتواند. تفاوت های زندگی و فقر بی حد و حصر در کشور ما بازهم زمینه را برای گسترش این فساد نزد بسیاری از مامورین پائین رتبه و معلمان آماده میسازد.

به این صورت تا این ریشه ها خشکانده نشوند  ممکن نیست بساط چنین فسادی از کشور ما برچیده شود. لذا برچیدن چنین فسادی  به یک کار همگانی میان داخلی ها و خارجی ها ضرورت دارد و بدون اینکه یکی دیگری را متهم بسازد و از این فاسدان حمایت کنند باید دو طرف اعتراف کنند که  تار و پود ادارۀ کنونی افغاانستا ن را فساد احتوا کرده  و این بدبختی باعث شده تا هیچ کاری در افغانستان قدمی به جلو نگذارد و یکی از عوامل بسیار مهم و اساسی اشاعۀ نا امنی نیز به حساب می آید.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر