Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مصالحه یا جنگ، کدام یک نتیجه بخش است؟

تهيه شده توسط
چهارشنبه 19 جوزا 1389 ساعت 10:26

مصالحه یا جنگ، کدام یک نتیجه بخش است؟

جنرال استنلی مک کریستال  قومندان عمومی ناتو در افغانستان، در حالی به قندهار رفته است که مردم این ولایت اکنون زیر فشار سنگین نا امنی جان میکنند و برخی از ساکنان شهر قندهار فرار کرده و به جا های امن پناه برده اند . اما عموم مردم قندهار از رویاروی نزدیک نیرو های ناتو مستقر درین ولایت و طالبان که نیرو های رزمندۀ بسیاری را از ولایات دیگر و پاکستان به شمول عده ای از جنگجویان القاعده را به این ولایت گرد آورده، در هراس اند که بالاخره سرنوشت این جنگ به کجا کشانده خواهد شد.

گرچه مک کریستال تا حال چندین بار گفته است که تا توان دارد، در جنگها جلو تلفات غیر نظامیان را خواهد گرفت، اما مردم باور ندارند که این جنرال با تمام وعده هایش قادر گردد تا جلو این تلفات را در یک جنگ شدید و مغلوبه بگیرد، چیزیکه احتمال وقوع آم در قندهار دیده می شود.

مک کریستال با اینکه بار دیگر اعلان کرد که تمام آمادگی ها برای اجرای بزرگترین عملیات ناتو زیر نام امید در قندهار به سر رسیده، اما می گوید که تاریخ دقیق آغاز عملیات تا حال روشن نیست. این تدارک برای یکی از وسیعترین عملیات که ازچندی به اینسو کاروان های نیرو های امریکایی از کابل به قندهار در حال رفتن بود و در حالی تکمیل میشود که یک هفته قبل جرگۀ ملی مشورتی صلح با 1600 نفر در خیمۀ لویه جرگه برای سه روز در کابل برگذار شد.

حال می بینیم که از یکطرف برای دستیابی به صلح با طالبان تلاش میگیرد و درین جرگه امتیازاتی به آنان مدنظر گرفته شد و تا چند روز دیگر عده ای از زندانیان آنها زیر نظر کمیسیون خاصی آزاد خواهند شد و از سوی دیگرمک کریستال از آغاز جنگی صحبت میکند که با نیرو های طالب صورت میگیرد، این پارادوکس نشان میدهد که در اصل ستراتیژی مقابله و یا مصالحه با طالبان میان دولت افغانستان و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان هماهنگی خاصی وجود ندارد و هرکس به راه خود میرود و به این صورت  منطقاًهردو راه به منزل مقصود نخواهد رسید.

این جنگ که به زودی در قندهار آغاز خواهد شد، مطمئناً با تلفات و دستگیری های از طالبان همراه خواهد بود و بعد از سوی دولت افغانستان اقدام به رهایی آنان خواهد گشت، چیزی که تکرار آن مطمئناً میان مک کریستال و کرزی کشیدگی های عمیقی را ایجاد خواهد کرد، موردیکه امروز امرالله صالح رئیس قبلی امنیت ملی به نحوی آنرا اعلان میدارد.

اینک کرزی تلاش دارد تا به هر صورتی شده، قطعنامۀ جرگه و این پروسه را به بار بنشاند و به این خاطر دو نفر از افراد ارشد امنیتی اش، حنیف اتمر ، وزیر داخله و امرالله صالح رئیس امنیت ملی را به خاطر ناکامی در تامین امنیت این جرگه از کار برکنار کرد و اینک تلاش دارد تا فرد مورد نظر خود یعنی عمر داوود زی را به وزارت داخله معرفی نماید و با این معرفی روابطش را با همسایگانش بهبود بخشد.

چون فکر میکند که مصالحه با طالبان از معبر همسایگان افغانستان به خصوص ایران و پاکستان میگذرد. داوودزی که نه سر رشته ای از کار امنیتی دارد و نه پولیس و ارگان های آنرا انسجام داده می تواند، اینک گزینۀ مهم برای احراز این پوست میباشد.

این مقرری ها فقط حول  سیاست  مصالحه، محوریکه کرزی در بار دوم به قدرت رسیدن همه چیز خود را به روی آن گذاشته ، میچرخد.

با اینکه در کابل و قندهار تلاش های دو گانه و حتی پارادوکسی در جریان است، وضعیت راه های ترانزیتی که از فراه، هلمند و قندهار میگذرند، چندان حال و هوای ندارند و برخی ها به این باورند که کمپنی بلک واتر با یک کمپنی افغان بخشی از پولهای را که برای عبور کاروانهای لوژستیکی از امریکا و ناتو میگیرد، به عنوان باج به طالبان میپردازد و کوشش میکند تا این راه ها پرخطر تر گرداند و با پر خطر شدن پولهای بیشتری به دست آورند.

چیزیکه مقامات بلند پایۀ امریکایی در واشنگتن نیز ازان تشویش دارند و حال به تکاپو افتاده اند تا این پولها را ردیابی کنند.اخیرا نیویارک تایمز مقالۀ مبسوطی درین مورد نوشته و به سران امریکا اخطار میدهد که اگر به این امر توجه نکنند، هم پول و مال آنان با این تبانی ها نابود شده و باجگیری کمپنی بلک واتر از امریکا و ناتو بلند تر خواهد رفت.

به این صورت در روزگارکنونی می بینیم که افغانستان را کمپلکس های پیچیدۀ در محاصره قرار داده و همانی که باید امنیت بگیرد با دزد دهن جوال را میگیرند و درین میان مسافران و رانندگان بیچارۀ ما گوشت دم توب میشوند.

تا وقتیکه ستراتیژی واحدی که هم سران دولت افغانستان وهم سران دولت امریکا و ناتو با آن باور یکسان نداشته باشند و تمام آنان درین راستا از دل و جان کارنکنند و آنانیکه از درون امنیت و صلح را برهم میزنند؛ رانده نشوند و افراد با اردۀ آهنین و وطندوست بر صدر تصمیم گیری ها و کار ها قرار نگیرند، نمیشود با این پارادوکس ها گره های ناکشودنی بتوان درافغانستان صلح و امنیت را بر قرار ساخت و به این خاطر طالبان  از اوضاع آشفتۀ کنونی می توانند بیشترین نفع را برد و وضعیت را روز تا روز خراب و خرابتر ساخت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر