Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آینده ناتو و سرنوشت جنگ در افغانستان

تهيه شده توسط
پنجشنبه 06 جوزا 1389 ساعت 10:25

آینده ناتو و سرنوشت جنگ در افغانستان

اخیراً کشور های هالند و کانادا گفته اند که در 2011 نیرو های خود را از افغانستان بیرون خواهند کرد و بعد ازین تاریخ این ماموریت را در افغانستان ادامه نخواهند داد.

انگلیس ها نیز بعد از آنکه رقابت میان امریکا و انگلیس بر سر حضور در هلمند بالا گرفت، انگلیس ها هم اشارۀ به خروج نیروی های شان از افغانستان داشته اند. نیرو های هالندی در یکی از مناطق نا آرم کشور که ارزگان است جابجا میباشند، کانادایی ها در قندهار و انگلیس ها در هلمند مستقر میباشند.

نیروهای هر سه کشور در پر آشوب ترین مناطق کشور استقرار یافته اند و در صورت خروج این نیرو ها باید نیروی دیگری عوض آنها جابجا شوند.

بسیاری به این باورند که امریکایی ها این را پیشبین اند که نیرو های خود را اکنون در افغانستان  به 98 هزار نفر رسانده و به زودی تعداد آن را به 120 هزار نفر خواهند رساند و این از مجموعۀ 93 هزار نیروی امریکایی در عراق، 27 هزارنفر نفر اضافه میشود و به این صورت معلوم میشود که از یکطرف افغانستان برای امریکایی ها اکنون از عراق هم مهم تر شده و از سوی دیگر دلهرۀ امریکایی ها از پیگیر نبودن حضور اعضای پیمان ناتو در افغانستان را میرساند.

پیمان ناتو که بعد از جنگ دوم جهانی در 1948 ساخته شد، زمینۀ حضور و استقرار نیرو های امریکایی در خاک اروپا را مساعد ساخت، همچنان اتحاد اروپایی ها با امریکا را مسجل ساخت. امریکا در بسیاری از کشور های عضو پیمان ناتو پایگاه ساخت و سلاح های پیشرفته ای را در اروپای غربی جابجا کرد.

در واکنش به تشکیل و استقرار این پیمان در اروپای غربی، اتحاد شوروی وقت، به عنوان ابرقدرت مخالف امریکا در 1955 پیمان ورشو را ساخت و 400 هزار نیروی این پیمان در اروپای شرقی جابجا و در برابر پیمان ناتو موضع گرفت. از 1955 تا 1992 این دو پیمان در برابر یکدیگر رجز خوانی میکردند و مصروفیت اساسی دو پیمان و ضرورت حضوری دو طرف را نشان میداد، اما با فروپاشی اتحاد شوروی که فاتحۀ پیمان ورشو هم خوانده شود و برخی ازکشور های اروپای شرقی با تغییر در نظام های سیاسی شان به پیمان ناتو پیوستند.

پیمان ناتو که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی و پیمان ورشو مدتی در جنگهای بالکان مصروف ماند و بعد از ختم درگیری های بالکان بازهم ضرورت وجودی این پیمان نزد بسیاری از مردم جهان مخصوصا اروپایی ها به چیز اضافی تعبیر گشت.

همان بود که در 2006 قرار شد که پیمان ناتو به افغانستان بیاید و رهبری جنگ را به دست گیرد، چون گفته میشد که مبارزه با تروریزم وظیفۀ تمام کشور های اروپایی و کشورهای غیراروپایی پیشرفته است و با این تئوری و ستراتیژی نابودی القاعده و طالبان، ناتو به افغانستان امد و جنرالان ارشد آن اعلان کردند که تا ششماه غایله افغانستان را حل خواهند کرد و بعد، این مدت را یکسال و بعد دو سال اعلان کردند و میبینیم که حال چهار سال از آمدن ناتو به افغانستان میگذرد ، اما نه تنها ختم این جنگ  را نمی توان پیشبینی کرد که وضعیت بد تر هم شده است.

برخی از کشور های عضوپیمان ناتو با آمدن در افغانستان و بد تر شدن وضعیت افغانستان اکنون در برابر فشار مردم کشور های شان قرار دارند که هالند یکی ازین نمونه ها میباشد.

اما تشویش امریکا این جاست که اگر این کشور ها نیرو های خود را از افغانستان بیرون کنند، سر نوشت این پیمان چه خواهد شد.

چون این کشور ها تعهد متحد در برابر این پیمان دارند و با این اخراج این تعهد تا حدی ضربه میخورد و راه برای خروج نیروهای اعضای دیگر مساعد میگردد. درین حال امکان دارد که کشور های دیگر نیز بیشتر زیر فشار ملت های شان قرار بگیرند و زمینۀ خروج بیشتر این کشور ها مساعد گردد.

با اینکه از نظر نظامی با خروج این نیرو ها چندان اثر جدی بر نیرو های امریکایی گذاشته نخواهد شد، اما با این اخراج اصطلاح جامعه جهانی مقداری خدشه دار خواهد گشت و تلفات نیرو های امریکا با این گسترش نیرو اضافه تر خواهد شد و در مجموع نقش امریکا در اروپا کاهش پیدا خواهد کرد و با اینکه روابط اعضای پیمان ناتو درین 60 سال از هر نقطه نظر بسیار مستکم و پیچیده شده، اما نمیتوان از اثرات این نا هماهنگی برین پیمان انکار کرد.

برخی از صاحب نظران از جمله خود امریکایی ها ازین بابت نگرانی دارند و نمیخواهند که در جنگ افغانستان تنها بمانند و به این خاطر درین اواخر از سوی برخی مقامات امریکایی و جنرالان ناتو درین مورد اظهار نظر هایی تشویشناکی صورت گرفته است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر