Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دستگیری بسیار مهم در ولسوالی نوزاد

تهيه شده توسط
يكشنبه 26 ثور 1389 ساعت 13:29

دستگیری بسیار مهم در ولسوالی نوزاد

نیروهای ناتو که درین اواخر عملیات شانرا با نیرو های اردوی ملی هماهنگ انجام میدهند،  تلاش دارند تا بدون عملیات سنگین نظامی که تلفات ملکی را به دنبال دارد، با اتکا بر استخبارات   و اطلاعات مردم محل، جا های خاص مخالفان را کشف و بعد عملیات برق اسای را در آن مناطق به سر برسانند.

اینک این نیرو ها با هماهنگی نیرو های اردوی ملی در ولسوالی نوزاد ولایت هلمند، 40 تن از شورای رهبری طالبان که مسئولیت رهبری جنگ درین منطقه را به عهده داشتند، بدون برخورد جدی دستگیر نمودند.

این دستگیری وسیع در ولسوالی نوزاد هلمند که از نوع خود بسیار مهم است، میتواند ضربۀ کاری بر فعالیت مخالفان دولت درین ولسوالی و در مجموع برولایت هلمند به حساب آید.

با اینکه تا حال از جزئیات این دستگیری چیزی گفته نشده، اما اینکه دو ولسوال طالبان درمیان دستگیر شدگان و از سران طالبان نیز افرادی درین جمع وجود دارد، خبر داده شده است.

اما آنچه مسلم است اینکه این افراد در شورای با صلاحیت و مقتدری  شرکت داشتند که قرار بود، سازماندهی کارو عملیات رزمی طالبان را درین منطقه رهبری و  به سر برسانند.

ولسوالی نوزاد که در شمال شرق ولایت هلمند قرار دارد، یک منطقه بسیار دور افتادۀ کوهستانی است که باغستانهای انار آن در هلمند معروف میباشد.

درین ولسوالی زرع مواد مخدر نیز رایج است. این ولسوالی در مسیر راهی قرار دارد که قندهار و هلمند بالا را به مناطقی از غرب و مرکز کشور وصل میسازد و به این خاطر تا حال چند بار امریکایی ها از مهم بودن نوزاد صحبت کرده و چند عملیات سنگین در آن اجرا اجرا کرده اند.

در طول سالهای اخیر که درگیری های سختی در نوزاد رخ داد، برخی از ساکنان ان آواره شده و به مناطق دیگری از هلمند و جاهای دیگر کوچ کرده اند و برخی ازین باغستانها ویران و تعدادی از کاریز های آن خشک شده است.

درزمان حاکمیت تنظیم ها هم در نوزاد درگیری های شدیدی رخ داده ومخصوصا میان حزب اسلامی و مولوی نسیم آخند زاده بر کنترول مزارع تریاک جانهای بسیاری گرفته شد.

درنوزاد شاخه های اسحاقزایی، نورزایی و بارکزایی  پشتونها زندگی دارند. فشار طالبان و در گیری های که درین ولسوالی در چند سال اخیر رخ داده، فعلا دران تشکیلات دولتی وجود ندارد، اما یک پایگاه مهم و قوی امریکایی ها در آن مستقر است که اینک موفق به دستگیری شورای چهل نفرۀ طالبان شده اند.

هلمند بالا که نوزاد یکی از ولسوالیهای آن است، ساکنان آن  از سالها در رنج و عذاب به سر میبرند و چون در سالهای اخیر دولت نیز قادر به انجام کاری برای آنها نشده، لذا تمایل به سوی طالبان درین منطقه بیشتر شده، در صورتیکه این وضعیت ادامه پیدا کند، این منطقه خالی خواهد شد.

زیرا نه دولت و نه طالبان برنامۀ به نام خدمت به مردم درین منطقه دارد. قبل ازینکه نیرو های امریکایی کنترول نوزاد را در دست گیرند، درین ولسوالی ولسوال و قومندان امنیۀ وجود داشت و بعد ازانکه میان این دو بر سر جمعاوری محصول تریاک درگیری شدیدی در بازار نوزاد رخ داد که از اثر آن چند تن کشته و تعدادی از دکانها طعمۀ آتش شدند،  ولسوالی ختم شد وچون مردم از وجود چنین ولسوال و قومندانی به ستوه آمده بودند، لذا مخالفان از فرصت استفاده کرده و کنترول این ولسوالی را در دست گرفتند.

حال که نیرو های ناتو در نوزاد مستقر اند و ولسوالی غیر فعال میباشد، بازهم مخالفان مسلح در اطراف ولسوالی و در قریه های دور دست احکام خود را پیاده میکنند و دولت توان اثر گذاری در آنجا ها را ندارد، مخصوصا که نوزاد در غرب ، با ولسوالی واشیر وصل میشود، ولسوالی که اکنون در کنترول طالبان قرار دارد و میتواند ممد خوبی برای عملیات و فعالیت های طالبان در نوزاد به حساب آید.

این دستگیری ها که مطمئنا ضربۀ کاری بر کار طالبان در نوزاد وارد میسازد، زمانی از موثریت مردمی برخوردار خواهد شد که درین ولسوالی از سوی دولت یک حکومتداری خوب عرضه گردد، در غیر آن این افراد چندی بعد رها میگردند و بار دیگر به این ولسوالی برگشته و به همان کار های گذشته ادامه میدهند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر