Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مسدود بودن بیش از 70 باب مکتب در غزنی

تهيه شده توسط محمد نسیم اکبری
شنبه 27 حوت 1390 ساعت 13:41

مسدود بودن بیش از 70 باب مکتب در غزنی

سال جدید تعلیمی در مرکز و ولسوالی های ولایت غزنی در حالی شروع  می شود که هنوز هم دروازه های بیش از 70 باب مکتب در ولسوالی های نا امن این ولایت به روی شاگردان مسدود است.

به گزارش رادیو کلید غزنی، درولایت غزنی بیش از شش صد باب مکتب وجود دارد و در آن بالاتر از سه صد هزار شاگرد مصروف آموزش اند که  45 فیصد آنرا دختران تشکیل می دهند.

مسولین ریاست معارف غزنی می گویند، بین 70 الی 80 باب مکتب در ولسوالی های ناوه، آب بند و زنخان این ولایت مسدود می باشد.

احسان الله ناشر ریس معارف غزنی گفت، باز گشایی مکاتب مسدود و ایجاد نمودن دارالمعلمین های فرعی در ولسوالی ها برای ارتقای ظرفیت معلمین در اولویت های کاری ریاست معارف غزنی قرار دارد.

وی افزود، مکاتب مسدود با همکاری بزرگان و متنفذین قومی در این مناطق دوباره به روی شاگردان مکاتب باز خواهند گردید.

ولایت غزنی که دارای 18 واحد اداری می باشد دراکثر ولسوالی های  نا امن آن مکاتب دخترانه وجود نداشته و اکثر دختران در ان مناطق از فراگیری علم و دانش بی بهره اند.

رئیس معارف غزنی همچنان گفت، باز گشایی و فعال نمودن مکاتب دخترانه در سطح ولسوالی های این ولایت از اهداف اساسی  آنان می باشد.

احسان الله ناشر علاوه کرد، در صورتیکه آنان مکاتب دخترانه را نتوانند فعال بسازند، زمینه درس را از طریق ایجاد کورس های سواد آموزی و یا همکاری ملا امامان منطقه فراهم خواهند کرد.

فرهنگیان  غزنی در حال که مسدود بودن بیش از 70 باب مکتب را در سطح ولسوالی های این ولایت  نگران کننده می خوانند، کتمان حقایق را نیز از سوی  مسولین این ولایت  عامل ایجاد فاصله ها بین مردم و دولت می دانند.

ناصر احمد آزاد زوی  یک تن از فرهنگیان در غزنی می گوید، با تبلیغ و کتمان حقایق نه تنها معارف رشد نخواهد کرد، بلکه زمینه برای شماری از اشخاص استفاده جو نیز فراهم خواهد شد.

به گفته آزاد زوی، اگرروسای ادارات محلی به خصوص ریاست معارف مشکلات شان را با دولت مرکزی در میان نگذارند شماری زیاد از اطفال و نوجوانان در این ولایت از تحصیل محروم خواهند شد.

آگاهان امور فرهنگی می گویند، هرگاه دولت برای بازگشایی مکاتب در ولسوالی های نا امن این ولایت توجه نکنند، بیم آن وجود دارد اطفال و نوجوانان که در این مناطق از تعلیم و تربیه باز مانده، در اینده راهی را پیش گیرند که برای سایر افراد جامعه نیز مشکل ساز شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر