Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خوشبینی کاسبان صنعت کلالی در غزنی

تهيه شده توسط محمد نسیم اکبری
دوشنبه 26 جدي 1390 ساعت 08:40

خوشبینی کاسبان صنعت کلالی در غزنی

با آنکه اکثر کاسبان صنایع دستی چون پوستین دوزی، مسگری و آهنگری در ولایت غزنی از رکود این صنعت ها شکایت دارند اما شماری از کسانیکه در صنعت کلالی مشغول اند، از کار خویش راضی می باشند.

به گفته فعالان صنعت کلالی، این صنعت در در حال حاضر نسبت به سالهای گذشته رو به انکشاف بوده و علاقمندی مردم برای استفاده از آن در مرکز و ولسوالی های این ولایت بیشتر گردیده است.

به گزارش رادیو کلید غزنی، کلالی صنعتی میباشد که کاسبان با مهارت زیاد از گل ظروف و لوازم مورد ضرورت مردم را از قبیل کاسه، جک، کوزه، کاسه خمیری و گلدان می سازند و قدامت این صنعت بیشتر از2500 سال در غزنی تخمین زده شده است.

شماری از کاسبان و دوکانداران این صنعت قدیمی می گویند، با آنکه واردات ظروف چینی و پلاستیکی از کشور های خارج رو به افزایش است ولی با آنهم مردم در این ولایت بیشتر از ظروف گلی که ساخت غزنی میباشد استفاده مینمایند.

عبدالجبار یکتن از فروشنده گان ظروف گلی در شهر غزنی که بیشتر از 50 سال مصروف این صنعت است می گوید، ارزان بودن، محکم بودن و قدامت آن سبب شده تا اکثر مردم بیشتر علاقمند ظروف گلی که ساخت وطن است شوند.

یکی دیگر از فروشنده گان این صنعت قد یمی می گوید، ظروف گلی نه تنها در مرکز و ولسوالی های  غرنی مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه شماری زیادی از باشنده گان ولایت های زابل، پکتیا، پکتیکا و سایر ولایت های همجوار نیز خریدار خوبی برای ظروف گلی هستند.

در مرکز غزنی باشنده گان سه قریه که بنام قریه کلال ها مسما اند، مشغول ساخت ظروف گلی اند که اکثر آنان از فروش و ساخت ان مخارج زنده گی شانرا تامین می کنند.

محمد خوشه زاده مدیر ادارای ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی می گوید، با آنکه صنعت کلالی پیشینه 2500 ساله دارد اما تاهنوزهم اکثر مردم در این ولایت از آن استفاده مینمایند.

به گفته وی، صنعت کلالی  در عصر غزنویان شهرت جهانی داشت اما حالا هما نطوریکه در سایر موارد فرهنگ بیگانه جا گزین فرهنگ افغانی گردیده ظروف کلالی نیز جایش را به ظروف چینی و پلاستیکی که از کشور های خارج به افغانستان وارد می گردد واگذار نموده است.

خوشه زاده همچنان گفت، در گذشته 800 خانواده در منطقه کلال ها زنده گی داشتند که مردان و زنان شان مشغول ساخت ظروف و لوازم گلی بودند.

وی از مسولین کشور خواست همانطوریکه در ترمیم مکان، مزار و آبده های تاریخی غزنی را کمک نمودند، در رشد صنایع دستی چون کلالی، مسگری و پوستین دوزی که در گذشته شهرت خوبی داشت توجه نمایند.

مسولین ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی از رسانه های صوتی، تصویری و چاپی خواست تا آنان با تهیه گذارش، مسولین دولتی را از وضعیت صنایع دستی و کسانیکه این حرفه را از پدران شان به میراث برده اند آگاه بسازند در غیر آن تمام صنایع دستی کشور از بین خواهد رفت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (4)

  • شنبه 04 جوزا 1392 ساعت 04:13 | سیدمحمدنبی
    سلام صمیمانه مرابه پذیریدبنده یکتن ازهنرمندان ولایت غور راجه به هنر میخواهم که وزارت اطلاعات وفرهنگ رابخاطربی توجئ به صنعت گران دست تخریب نمایم

نوشتن نظر