Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگرانی از غصب زمین های مزارات در غزنی

تهيه شده توسط محمد نسیم اکبری
يكشنبه 11 جدي 1390 ساعت 14:08

نگرانی از غصب زمین های مزارات در غزنی

مسولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی می گویند، از اینکه اکثر زمین های مزارات و ابده های تاریخی این ولایت از سوی باشنده گان محل تصرف گردیده، آنان نمی توانند برای ترمیم شماری از آبده ها اقدام کنند.

به گزارش رادیو کلید غزنی، ولایت غزنی دارای بیش از 400 ابده، مکان و مزارات تاریخی می باشد که اکثر آنان بر اثر حوادث طبیعی، جنگ ها و بی توجهی مسئولین ذیربط تخریب گردیده و نیاز به ترمیم دارد.

حمیدالله سروری ریس اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی می گوید، غصب زمین مکان ها و مزارات تاریخی این ولایت توسط باشنده گان محل از جمله مشکلاتی است که باعث کندی و حتی توقف کار ترمیم بعضی از آبده های تاریخی این ولایت گردیده است.

سروری همچنین می گوید، مقبره سلطان مسعود اول که به خاطر نداشتن راه برای رفت و آمد کارگران و انتقال مواد امسال از ترمیم باز ماند.

به گفته وی، وزارات اطلاعات و فرهنگ بخاطر استقبال شایسته از سال 2013 که غزنی منحیث مرکز تمدن و فرهنگ جهان اسلام معرفی گردیده است در نظر دارد تا 36 آبده تاریخی را ترمیم نماید.

وی گفت، اگر مقامات محلی این ولایت برای دوباره گرفتن زمین مزارات اقدام جدی نکنند اکثر آبده های پلان شده  ترمیم نخواهند شد.

به گفته سروری، در گذشته  زمین های زیاد مربوط به آبده ها و مزارات بوده که در حال حاضر از سوی مردم غصب گردیده است.

وی همچنین می گوید، از اینکه اکثر ساحات باستانی و آبده های تاریخی ولایت غزنی به صورت درست تثبیت نمی باشد، آنان نمی توانند برای آنها چهار دیواری اعمار نمایند.

سروری همچنان گفت، در صورتیکه ساحات مربوط به ابدات تاریخی مشخص نگردد، نه تنها آنان از ترمیم باز می مانند، بلکه تاریخی بودن آنها نیز زیر سوال خواهد رفت.

گفتنی است از جمله 36 ابده تاریخی که باید تا سال 2013 ترمیم گردد، امسال کار 10 پروژه آن آغاز گردید و تنها کار 4 پروژه آن که شامل آرامگاه سبکتگین، مقبره سید حسن، مقبره پیر شاطرها و مقبره شیخ وردکی می باشد به پایان رسیده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر