Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بیجا شدن 12000 تن در ولایت فاریاب

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 18 جوزا 1390 ساعت 11:01

بیجا شدن 12000 تن در ولایت فاریاب

جمعیت افغانی سره میاشت از بیجا شدن حداقل دوازده هزار نفر در اثر خشونتهای اخیر در ولایت فاریاب خبر داده است.

در گزارش سره میاشت آمده است که اکثریت بیجاشدگان فاریاب، در وضعیت بدی قرار داشته و با کمبود شدید آب صحی و سایر مواد اولیه روبرو هستند.

براساس این گزارش، بیجا شدگان عمدتا ساکنان ولسوالی قیصار ولایت فاریاب هستند که خانه های خود را در حدود 200 قریه در این ولسوالی ترک کرده و به محلات امن پناه برده اند.

بی بی سی در گزارشی به نقل از مقامات دولتی گفته است که روند ترک خانه ها در ولسوالی قیصار، ظرف یک ماه اخیر شدت گرفته است.

فعالیت گروه های مسلح مخالف دولت و عملیات نیروهای ناتو برای سرکوب این گروه ها از عمده دلایل بیجا شدن مردم در این منطقه عنوان شده است.

مسئولان سره میاشت، در ولایت فاریاب ابراز نگرانی کرده اند که شرایط بد و نامناسب زندگی بیجاشدگان در قریه های دورافتادهء ولایت فاریاب، باعث گسترش امراض مختلف در میان بیجاشدگان و حتی بروز تلفات در میان اطفال و کهن سالان شود.

صلیب سرخ بین المللی نیز نسبت به وضعیت بیجاشدگان در فاریاب ابراز نگرانی کرده است.

رئیس محلی صلیب سرخ بین المللی در شمال افغانستان گفته است که نیاز به مواد اولیه و غذا در میان بیجاشدگان به شدت احساس می شود.

وی گفته است:"صلیب سرخ تا حالا دوصد تن مواد غذایی و سایر مواد به بیجاشدگان ولسوالی قیصار کمک کرده، اما هنوز به مواد بیشتری نیاز است."

صلیب سرخ بین المللی گزارش کرده است که تعداد بیجاشدگان داخلی در افغانستان که ناشی از عملیات های نظامی و درگیری ها در محلات زندگی این افراد بوده، در بسیاری از بخشهای افغانستان در حال گسترش بوده است.

براساس آماری که از سوی این نهاد ارائه شده، تنها در فاصلهء بین ماه جنوری تا اپریل سال جاری میلادی، بیش از 51000  نفر در افغانستان از خانه هایشان بیجا شده اند که این رقم، چهل درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

در یک گزارش مشترک دیگر که از سوی اداره پناهندگان سازمان ملل متحد و بانک جهانی انجام شده، گفته شده که تعداد بیجاشدگان داخلی در افغانستان به بیش از 430000 نفر می رسد که از این جمع، بیش از 22000 نفر آن در فاصلهء میان سالهای 2009 و 2011 بر اثر خشونتها از خانه هایشان بیجا شده اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر