Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

شكايت از ناكامي عملیاتها در شمال

تهيه شده توسط رسالت
يكشنبه 22 حمل 1389 ساعت 10:20

شكايت از ناكامي عملیاتها در شمال

"افشای پلان های نظامی در شمال، باعث بی نتیجه شدن عملیات های تصفيوی گردیده است."

این مطلب را یک مقام بلندرتبه اردوی ملی در صحبتب با کلید ابراز نمود و گفت که نباید پلانهای عملیاتی در رسانه ها قبل ازعملیات در میان گذاشته شود.

اخیراً ولایات شمال و شمالشرق کشور، دستخوش ناامنی های زیادی گردیده و نیروهای امنیتی نیز چندین بار برای نابودی مخالفین، به عملیات تصفیوی دست زده اند.

جنرال عبدالرحمن رحمانی رئیس ارکان قول اردوی 209 شاهین، از محل عملیات موسوم به توحید که در ولایات بغلان جریان داشت، به کلید گفت مشکل اساسی عملیات هایي که در شمال صورت می گیرد، این است که دشمن از همه جزئیات و امکانات عملیات، آگاه می شوند.

وی میگوید: "مخالفین دولت، حتی از تعداد نیروهای ما آگاهی قبلی حاصل می کنند؛ هرگاه تعداد نیروهای مادر عملیات بيشتر باشد، آنان ساحه را ترک میکنند و زمانیکه تعداد نیروهای ما کم باشد، مقاومت می کنند."


عوامل ناكامي عمليات

آقای رحمانی مشخص نساخت که چه کسانی پلانهای عملیاتی را فاش می سازند؛ اما گفت: "عملیات های کوچک که به تنهایي از سوی اردو اجرا می شود، موفقانه است، ولی عملیات های مشترک با سایر ارگان ها، نتیجهء قابل قبولي ندارد.

عملیات هفتهء قبل در ولایت بغلان، با اشتراک بيش از یکهزار تن از نیروهای مشترک داخلی و خارجی با پشتوانهء نیروی هوائی، راه اندازی شده بود، كه با كشتن پنج طالب و جراحت یک نفر و گرفتاری نه تن از آنان، به پایان رسید و درآن عملیات، سه تن از نیروهای امنیتی که دوتن شان پولیس و یک سرباز اردوی ملی بود نیز زخمی شدند.

همزمان با عملیات توحید در بغلان؛ از سه جهت بر مراکز اصلی نیروهای مخالف دولت در ولسوالي هاي ناآرام ولایات جوزجان، سرپل و فاریاب به راه انداخته شد، که غیر از كشف و خنثی سازی چند حلقه ماین کنار سرک، هیچ دستاوردی نداشت.

هرچند جنرال رحمانی؛ از بردن نام افشاكنندگان رازهاي عملیاتی خودداري كرد؛ اما چند روز قبل از عملیات، مقامات زون 303 پامیر پولیس، به رسانه ها گفته بودند که قصد دارند عملیات بزرگي را در ولایات شمال و شمالشرق طي روزهای نوروز به راه اندازند.

درين حال لعل محمد احمدزی سخنگوی زون 303 پامیر اظهارات جنرال رحمانی را ناشی از سوء تفاهم شخص وي قلمداد كرد و گفت كه رازهاي نظامی، به خوبی نگهداری می شود.

قبل از آغاز عملیات؛ باشندگان ولایت فاریاب، به کلید گفتند كه ده ها طالب، همراه با تعداد 49 موترسایکل، شبانگاه ولسوالی های قوش تپه و گرزیوان را ترک کردند و به سوی میمنه مرکز ولایات فاریاب رفتند، که این خود اطلاع یابی مخالفین دولت از آغازعملیات تصفیوی را نشان می دهد.


بي تفاوتي واليان

جنرال رحمانی میگوید: "در کنار همچو مسایل، والیان ولایت جوزجان و بغلان نیز ضمن اینکه با مقامات امنیتی همکاری ندارند، در قسمت تامین روابط دولت با ملت نیز کار نکرده اند.

درحاليكه هاشم زارع والی جوزجان، عملیات های تصفيوی صورت گرفته در شمال را بی نتیجه و تشریفاتی میخواند؛ رئیس ارکان قول اردوی 209 شاهین می گوید كه والی آن ولایت، خود در بی نتیجه شدن عملیات ها نقش دارد؛ زیرا وي هیچ کاری برای مردم در ولسوالی قوش تپه و گرزیوان انجام نداده و حتی یکبارهم درین ساحات نرفته و از مشکلات مردم بی اطلاع است.

در همین حال، محبوب الله زارع سخنگوی والی جوزجان میگوید: "اینکه مخالفین، میان مردم نفوذ کرده؟ دليل آن اين است كه مردم بیکاراند. دولت مرکزی در تطبیق برنامه های بازسازی، ولایت جوزجان را حمایهء پولی نکرده است."

جنرال رحمانی، والی بغلان را نیز متهم به عدم همکاری نموده میگوید: "در جریان عملیات ها با و جودیکه چندین بار از والی بغلان دعوت نمودیم که در تحكيم مواضع دولت، با مردم محل صحبت نماید؛ اما وی حاضر نشد.

منشی مجید والی بغلان می گوید با آنكه نظامی نیست؛ اما معاونش را وظیفه داد تا با نیروهای عملیاتی، هماهنگی نماید؛ که وي بنا بر مصروفیت، نتوانسته در برنامه های عملیاتی و جلسات آنان اشتراک نماید.

 تا حال چندین بار عملیات های تصفيوی با نام های مختلف، در شمال کشور راه اندازی شده؛ اما بعد از اینکه نیروهای امنیتی از منطقه خارج می شوند، مخالفین دولت قویتر از گذشته به فعالیت های شان ادامه می دهند.

این درحالیست که با ختم عملیات های "توحید" و "شفاف" در ولایات شمال و شمالشرق؛ یکی از سخنگویان طالبان در ولایت بغلان، اعلان داشت که عملیات موسوم به "توحید" در بغلان بی تاثیر بود و طالبان، نیروهای اردوی ملي و خارجی را شکست داده و تلفات سنگيني بر آنان وارد كرده اند.

 اين اظهارات، از سوی مقامات دولتی و امنیتی در شمال، رد گردیده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر