Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آغاز دومین دور آموزش خبرنگاران کوچک

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 11 ثور 1391 ساعت 11:41

آغاز  دومین دور آموزش خبرنگاران کوچک

 

مراسم  افتتاح برنامه آموزشی 9 ماهه ژورنالیزم برای اطفال در پنج شهر کشور که شامل کابل، جلال آباد، هرات، مزارشریف و کندهار میشود روز یکشنبه در دفتر مؤسسه خدمات انکشافی و بشری برای افغانستان و کلید گروپ برگزار گردید. این برنامه با حمایت مالی هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان از سوی کلید گروپ برگزار میگردد و در آن دختران و پسران نوجوان اساسات ژورنالیزم و گزارشگری در رادیو را بطور نظری و عملی فرا میگیرند.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر پلانگذاری کلید گروپ به نشر رسیده، ضمن اعلام این خبر آمده است که اشتراک کنندگان این برنامه با کمک نهادهای خیریه آشیانه، کنسرسیوم حقوق طفل و مرکز تعلیمی زنان افغان از میان آسیب پذیرترین اقشار اجتماع انتخاب گردیده اند.

در خبرنامه علاوه شده که این نوجوانان  که در مراکز اصلاح و تربیت و نگهداری نهادهای مذکور بودوباش دارند، ضمن ادامه دروس در مکاتب بشکل نیمه روزه در برنامه آموزشی که در دفتر کلید گروپ برگزار میگردد اشتراک میورزند.

کلید گروپ ضمن سازماندهی و ارائه برنامه آموزشی به اشتراک کنندگان مدد معاش نیز پرداخت مینماید تا قسماً مصارف این نوجوانان و فامیل های شان را نیز تامین نموده باشد.

اشتراک کنندگان این برنامه که تعدادی از آنان قبلاً در جاده های کابل مصروف کار بودند ضمن فراگیری دروس نظری، بطور عملی در جاده های شهر ها رفته و از آسیب پذیری اطفال کارکن در جاده ها و نیز اطفال محکوم به کارهای شاقه گزارش های جالب تهیه مینمایند که از طریق شبکه رادیو کلید در 12 ولایت کشور زیر عنوان "آموزش برای تغییر" نشر خواهد شد.

این نوجوانان به نهادهای رسانه ای همکار کلید گروپ معرفی خواهند شد تا زمینه های کاریابی برای شان فراهم گردد. کلید گروپ نیز تعدادی ازین نوجوان را برای کار در شبکه رادیو کلید استخدام خواهد کرد.

نجیبه ایوبی رئیس کلید گروپ در مراسم افتتاح دومین دور آموزش ژورنالیزم برای اطفال، از شرکت کنندگان در این دوره آموزشی خواست تا از این فرصت استفاده موثر نموده و در راستای اطلاع رسانی از آسیب پذیر ترین اقشار از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند، وی از وضعیت اطفال که وی آنان را آیندۀ کشور خواند ابراز نگرانی کرد.

ایوبی همچنین گفت که تعداد اطفال مصروف به کارهای شاقه روز بروز بیشتر می گردد، و دولت باید رسیدگی به این مشکل را یک اولویت تلقی نموده و گام های مؤثر تر در راستای رسیدگی به نیازمندیهای نسل آیندۀ کشور بر دارد.

به گفته وی اطفال به اشکال گوناگون از حقوق شان محروم بوده و  کار در طفولیت از یک طرف حقوق اساسی اطفال را نقض می کند و از طرف دیگر عدم دسترسی به تعلیم و تربیه اطفال را بی سواد ببار می آورد که برای آیندۀ کشور جداً زیانبار است.

برنامه آموزشی ژورنالیزم ابتدایی بخشی از فعالیت های کمپاین دوساله "تغییر زندگی" را تشکیل می دهد که درآن کلید گروپ با کمک مالی اتحادیه اروپا در راستای تغییر ذهنیت اجتماع نسبت به آسیب پذیرترین اقشار اجتماع – زنان، اطفال و اشخاص دارای معلولیت – کار می کند و در ضمن مرکز تیلفونی خدمات را برای اقشار مذکور ایجاد نموده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر