Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خود داری سربازان ناتو از مبارزه با مواد مخدر

تهيه شده توسط کلید
شنبه 09 ثور 1391 ساعت 08:16

خود داری سربازان ناتو از مبارزه با مواد مخدر

سربازان ناتو مستقر در افغانستان از سوی سران این سازمان تشویق شده اند که از پرداختن به مبارزه با مواد مخدر خود داری کنند.

خبرگزاری بخدی ضمن انتشار این خبر، گزارش کرده است که به اسنادی دست یافته که نشان می دهد نظامیان ناتو از سوی سران این سازمان، از مداخله در امر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان منع شده اند.

در این اسناد، جنرال "جان تولان" قوماندان عمومی بخش مبارزه با مواد مخدر ناتو در افغانستان به نیروهای این پیمان دستور داده است تا در کار مبارزه با مواد مخدر در افغانستان مداخله نکنند و در صورت نیاز، باید از مرکز قوماندانی این نیروها دستور بگیرند.

سران سازمان ناتو گفته اند که مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر از مسئولیت های نظامیان افغان به شمار می رود و نیروهای ناتو نباید در این راستا مداخله کنند.

این در حالی است که مبارزه همه جانبه با تروریزم از اهداف "اصلی" حضور نیروهای ناتو در افغانستان به شمار می رود و مواد مخدر نیز یکی از دلایل اصلی دوام فعالیت گرو های تروریستی خوانده شده است.

براساس تازه ترین آمارها، گروه طالبان در مناطقی از جنوب کشور به تهدید دهقانان پرداخته و آنان را به کشت کوکنار تشویق و در برخی مناطق با زور و تهدید، وادار به این کار کرده اند.

در اسنادی که در دسترس خبرگزاری بخدی قرار گرفته، به نیروهای ناتو هدایت داده شده است که مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر از مسئولیت های نظامیان افغان به شمار می رود و نیروهای ناتو نباید در این راستا مداخله کنند.

در همین حال، شماری از اعضای پارلمان کشور می گویند که نیروهای خارجی از ابتدای حضور شان در افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر به شکل جدی برخورد نکرده اند.

برخی از اعضای ولسی جرگه گفته اند که مبارزه با تروریزم و قاچاق مواد مخدر از اهداف اساسی حضور نیروهای خارجی به خصوص ناتو بوده که علیرغم شعارهای داده شده، ناکامی های این نیروها در امر مبارزه با مواد مخدر،  بیشتر از کامیابی های شان بوده است.

به گفته آنان، عملکرد ضعیف نیروهای خارجی و ناتوانی نظامیان داخلی باعث شده است که آینده کشور تیره و تاریک به نظر برسد و شمار معتادان افغانستان نیز هر روز افزایش یابد.

براساس تازه ترین آمارها، بیش از دو میلیون معتاد به مواد مخدر در سراسر افغانستان وجود دارند که بیشترین شان در شهرهای مهم به سر می برند.

برخی از مقام های مسئول در وزارت مبارزه با مواد مخدر عدم هماهنگی میان نیروهای خارجی و داخلی در امر مبارزه با مواد مخدر را تایید کرده اند.

نجیب الله فهیم مشاور در وزارت مبارزه با مواد مخدر، گفته است: "آینده افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر چندان روشن نیست."

به گفته وی، نیروهای خارجی و امنیتی افغان باید در امر مبارزه با مواد مخدر هماهنگ تر از شرایظ حاضر، کار کنند و مواد مخدر را به عنوان یکی از عوامل اصلی نا امنی و بقای گروه های تروریستی به شمار آورند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • دوشنبه 11 ثور 1391 ساعت 04:02 | aahmed41
    این ها اشاره خوانده میشود : "----برخی از مقام های مسئول در وزارت مبارزه با مواد مخدر عدم هماهنگی میان نیروهای خارجی و داخلی در امر مبارزه با مواد مخدر را تایید کرده اند. نجیب الله فهیم مشاور در وزارت مبارزه با مواد مخدر، گفته است: "آینده افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر چندان روشن نیست." به گفته وی، نیروهای خارجی و امنیتی افغان باید در امر مبارزه با مواد مخدر هماهنگ تر از شرایظ حاضر، کار کنند و مواد مخدر را به عنوان یکی از عوامل اصلی نا امنی و بقای گروه های تروریستی به شمار آورند.---" از دید گاهء بیرون ، ظاهر است که این کمزوریی خاص دب کشور ِ افغانستان میبشد- پس چه باید کرد ؟ آیا علاجی وجود دارد ؟

نوشتن نظر