Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

طرح استیضاح وزرای ناموفق در ولسی جرگه

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 11 دلو 1390 ساعت 08:23

طرح استیضاح وزرای ناموفق در ولسی جرگه

برخی از نمایندگان ولسی جرگه خواستار استیضاح وزرای ناموفق شدند.

این نمایندگان گفته اند که وزیرانی که بودجهء انکشافی وزارت خود را مصرف نکرده اند، باید به ولسی جرگه شورای ملی پاسخ بدهند.

شماری از اعضای ولسی جرگه در نشست روز دوشنبه این مجلس گفتند که مسؤلین هفده وزارت که بودجهء انکشافی 1389 را به صورت کامل مصرف نتوانسته اند، باید استیضاح شوند.

در نشست عمومی روز دوشنبه ولسی جرگه حساب قطعیهء 1389 حکومت که در سال اول کاری مجلس ناتمام باقی مانده بود، دوباره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شماری از اعضای این مجلس گفتند که حساب قطعیهء حکومت شفاف نیست.

صدیق احمد عثمانی، عضو کمیسیون امور مالی و بودجهء مجلس نماینده گان گفته است که در بودجهء انکشافی 1389 اختلاس صورت گرفته و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفته است که به اساس گزارش حساب قطعیهء حکومت، چهل درصد بودجهء انکشافی و 95 درصد بودجهء عادی دولت در سال 1389 به مصرف رسیده و مصرف بودجهء دوصد پروژهء انکشافی صفر بوده است.

به گفتهء عثمانی، وزارت مالیه در ترتیب و فرستادن به موقع گزارش حساب قطعیهء 1389 نیز کوتاهی کرده و سه ماه پس از وقت قانونی، آن را به ادارهء کنترول و تفتیش فرستاده است.

به اساس حکم مادهء 89 قانون اساسی، حساب قطعیه باید در جریان شش ماه سال آیندهء مالی برای بررسی، رد و یا تأیید آن به مجلس نماینده گان فرستاده شود.

محمد عظیم محسنی یکی دیگر از اعضای کمیسیون امور مالی و بودجه گفته است که در حساب قطعیه 389 ، قانون اساسی به صورت آشکار نقض شده و طرزالعمل تصویب بودجه نیز رعایت نگردیده است. وزیر مالیه در وسط سال مالی در بودجه تغییرات را وارد کرده است.

شکریه بارکزی یکی دیگر از اعضای این مجلس گفته است که شمار زیادی از وزارت‌ها بودجهء انکشافی خود را به صورت کامل مصرف نکرده اند، در حالی که تمام مناطق کشور نیاز مبرم و اساسی به پروژه‌های انکشافی دارند.

به گفته بارکزی، هفده وزارت کلیدی تا هنوز بودجه‌های انکشافی خود را مصرف نکرده اند.

اسدالله سعادتی، عضو دیگر ولسی جرگه گفته است که نقض قانون اساسی، تطبیق نشدن دوصد پروژهء انکشافی و مصرف نشدن بودجهء انکشافی وزارت‌ها، مواردی اند که باید مسؤلین وزارت‌ها به آن جوابگو باشند.

وی از هیئت اداری ولسی جرگه به صورت جدی خواستار استیضاح و به محکمه کشاندن آن شمار از وزیرانی شد که در نقض قانون دست دارند و بودجهء انکشافی خود را به مصرف نرسانده اند.

غلام فاروق مجروح عضو دیگر این مجلس نیز گفته است که وزیران ناتوان که توانایی کار و مصرف بودجه را ندارند باید به خانه‌‌های شان فرستاده شوند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر