Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگرانی مردم از مصالحه دولت با طالبان

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 14 قوس 1390 ساعت 08:12

نگرانی مردم از مصالحه دولت با طالبان

در نظر سنجی که از سوی نهادهای مدنی صورت گرفته از نگرانی مردم از مصالحه دولت با طالبان خبر داده شده است.

این نظر سنجی که از سوی شماری از نهادهای مدنی افغانستان منتشر شده نشان می دهد که فقدان شفافیت در گفتگوهای صلح با طالبان، بسیاری از افغانها را نگران کرده است.

این نظرسنجی را 13 نهاد مدنی، حقوق بشری و مدافع حقوق زنان بر اساس گفتگو با هزار مرد و 500 زن انجام داده اند. این نظرسنجی در شش ماه گذشته در 31 ولایت افغانستان انجام شده است.

نهادهای مدنی با انتشار این نظر سنجی یک روز پیش از برگزاری اجلاس بین المللی افغانستان در شهر بن آلمان گفته اند، می خواهند صدای مردم افغانستان را به گوش شرکت کنندگان این اجلاس برسانند.

نشست بن دوم امروز پنجم دسمبر با حضور مقامهای حدود 90 کشور و سازمان بین المللی برگزار خواهد شد و یکی از موضوعات مورد بحث این نشست مصالحه با طالبان در افغانستان می باشد.

فهیم حکیم، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و از سازماندهدگان این نظرسنجی گفته است که قسمت زیادی از شرکت کنندگان این نظرسنجی نگران قربانی شدن دستاوردهای ده سال گذشته در مصالحه با طالبان هستند.

به گفته حکیم: "تقاضای مردم این بوده که برای استقرار صلح پایدار بر چهار نکته تاکید شود: اول. تامین امنیت، دوم. حکومتداری خوب و حاکمیت قانون، سوم. توسعه متوازن و عرضه خدمات اجتماعی بدون تبعیض به تمام مناطق و چهارم. حفظ و حمایت از ارزشهای حقوق بشری و دستاوردهایی که ما تا امروز شاهد آنها هستیم."

فهیم همچنین گفته است:"عدم اطمینان از شفافیت در گفتگوهای صلح، نگرانی است که مردم دارند. آنها نگران اند که اگر ( در این گفتگوها) وضاحت نباشد، دستاوردهایی که ما امروز در عرصه حقوق بشر، آزادی بیان، فعالیت زنان، دسترسی همگانی به آموزش شاید قربانی سازشهای سیاسی شود."

به گفته وی، آنهایی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند بی‌عدالتی، حاکمیت ضعیف نهادهای مجری قانون، فساد گسترده و معافیت از مجازات را از موانع اصلی بر سر راه صلح پایدار در افغانستان می دانند.

شرکت کنندگان این نظرسنجی از دولت افغانستان خواسته اند که در تمامی گفتگوهای صلح، ارزش های حقوق بشری را در نظر بگیرد. آنها همچنین از گروه های شورشی خواسته اند که مانند دولت افغانستان هیاتی را برای صلح تعیین کنند.

نمایندگان جامعه مدنی افغانستان می گویند در کنفرانس بن، نگرانیهای مردم این کشور را بازتاب خواهند داد اما تاکید کرده اند تا زمانی که دولت و شرکای بین المللی آن استراتژی مشخصی را در زمینه گفتگوهای صلح تعریف نکنند، حفظ دستاوردهای ده سال گذشته مشکل است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر