Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

رئیس جمهور: لویه جرگه فراخوانده می شود

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 12 ميزان 1390 ساعت 08:13

رئیس جمهور: لویه جرگه فراخوانده می شود

رئیس جمهور کرزی از فراخوانی قریب الوقوع لویه جرگه عنعنوی خبر داد.

به گفته رئیس جمهور، این لویه جرگه فراخوانده می شود تا در مورد نحوه مذاکرات صلح، همکاری های استراتژیک با دیگر کشورها و تجاوز مداوم خارجی، مشورت کند.

رئیس جمهور در یک سخنرانی تلویزیونی کوتاه، ضمن اعلام این خبر، از مردم افغانستان خواست، تا وضعیت دشوار کنونی را درک کنند و با حفظ وحدت ملی به دشمنان استقلال و آزادی کشور نشان دهند که افغانستان سرزمین جاودانی است.

رئیس جمهور در این سخنرانی، تلاشهای ده ساله دولت برای بازسازی و دستیابی به صلح را مورد اشاره قرار داد و گفت او در سالهای گذشته به صورت یک جانبه سعی کرد با مخالفان مسلح و آنهایی که امنیت و صلح را برهم زده اند مذاکره کند، اما پاسخ دشمنان خارجی و گروه های تروریستی که آلت دست این دشمنان خارجی قرار گرفته اند، به این تلاش‌ها منفی بود.

رئیس جمهور کرزی از استاد ربانی و شمار دیگر از مقام های دولتی و متنفذان قومی که به گفته او از سوی دشمنان صلح و امنیت افغانستان کشته شدند، یاد کرد و گفت پاسخ دشمنان صلح افغانستان به دعوت صلح افغانستان، ترور، بمبگذاری و خشونت بوده است.

وی همچنین با اشاره که حوادث یک سال اخیر سبب بروز نگرانی ها و سوالات جدی در مورد آینده و دورنمای افغانستان شده است، این نگرانی ها را به جا و به حق خواند.

با اینکه رئیس جمهور در این سخنرانی از کشور یا گروه خاصی که مسبب اصلی شکست تلاش‌های صلح بوده اند نام نبرد اما به باور برخی از کارشناسان، از لحن و اشاره او به حوادث اخیر معلوم بود که منظورش پاکستان و گروه های شورشی مسلح از جمله طالبان است.

رئیس جمهور کرزی قبلا گفته بود که از این پس به جای مذاکره با طالبان، با دولت پاکستان مذاکره خواهد کرد.

وی باز هم بر این نکته تاکید کرد و گفت:" ما در واقعیت با دولت ها طرف هستیم و نه با نیروهای وابسته به آنها از این رو باید با طرف اصلی و صاحب صلاحیت گفت و گو کنیم و طرف شویم".

حامدکرزی همچنین تاکید کرد که رسیدن به صلح آرزوی مردم افغانستان است و باید در جهت تحقق این آرزو همچنان تلاش کرد، اما باید تعریف کرد که با کی‌ها صلح کنیم، روش‌های رسیدن به صلح باید مورد بازنگری قرار گیرد .

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر