Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دعوت گروه‌های مختلف سیاسی کشور به وحدت

تهيه شده توسط کلید
شنبه 19 سنبله 1390 ساعت 09:04

دعوت گروه‌های مختلف سیاسی کشور به وحدت

معاون اول رئیس جمهور، گروه های مختلف سیاسی کشور را به وحدت دعوت کرد.

مارشال محمد قسیم فهیم، در سخنانی که در مراسم تجلیل از دهمین سالروز کشته شدن شهید احمدشاه مسعود ایراد کرد، از تمامی جناح های سیاسی کشور خواست که برای ساختن یک نظام نیرومند، با هم یکجا شوند.

فهیم در این سخنرانی گفت:" اگر کسانی تصور می کنند که پس از نابودی و سقوط، به شکل فردی می توانند کشور را اداره کنند، قابل باور نیست."

فهیم در سخنان خود از هیچ جناح مشخصی نام نبرد، اما کارشناسان می گویند که منظور وی ائتلاف های سیاسی مخالف حکومت رئیس جمهور کرزی بوده است.

یکی از این ائتلاف ها تحت نام تغییر و امید، توسط داکتر عبدالله عبدالله، وزیر خارجه اسبق و از هم قطاران سابق مارشال فهیم رهبری می شود.

محمد قسیم فهیم در سخنرانی خود تاکید کرد که نظام سازی، از سوی افراد و به شکل تنها تنها و جداگانه  صورت نمی گیرد، بلکه باید تفاهم عمومی میان جناح های مختلف بوجود بیاید.

وی در این باره گفت:" ما در افغانستان یک جماعتی نمی بینیم که جماعت متشکل، پرقوت و ملی باشد و نخبه ها در آن جمع باشند. افراد به شکل تنها تنها و جداگانه یک حکومت و نظام را نمی توانند جور کنند، بلکه یک جماعت بزرگ می تواند یک نظام را جور کند."

وی همچنین گفت:" اگر ما یک نظام نیم بندی را که وجود دارد بخواهیم سقوط کند و شکست کند، بلاخره چه خواهد شد؟ این کشور صوبهء یکی از کشورهای دیگر خواهد بود و آن وقت، باز شلاق و قمچین بر مردم افغانستان حکومت خواهد کرد."

فهیم با هشدار به اینکه اگر گروه های مختلف در افغانستان یکجا نشوند، این کشور یک بار دیگر به زمان حاکمیت طالبان باز خواهد گشت، گفت:" خواهش من این است که باید یکی دیگر را بپذیریم و تحمل کنیم. حرفهای من هم متوجه دولتی ها و هم متوجه غیردولتی ها است که در مفاهمات و در مذاکرات خود بتوانیم به یک نتیجه مثبت برسیم و یک گروهی را ایجاد کنیم که این کشور را از بدبختی بیرون بکشد."

مارشال قسیم فهیم عالی ترین مقام دولتی بود که در دهمین سالروز کشته شدن احمد شاه مسعود سخنرانی کرد، امسال حامد کرزی برای اولین بار در مراسم تجلیل از احمدشاه مسعود حضور نداشت و معاون او تاکید کرد که سخنان او سخنان رئیس جمهور افغانستان نیز می باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر