Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

رد خبر شکنجه زندانیان توسط مقامات امنیتی

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 17 سنبله 1390 ساعت 09:11

رد خبر شکنجه زندانیان توسط مقامات امنیتی

 

وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی، گزارش تهیه شدهء سازمان ملل متحد در مورد شکنجه در زندانهای مربوط به این دو ارگان امنیتی را رد کردند.

اگرچه متن کامل گزارش سازمان ملل به نشر نرسیده، اما در گزارشهایی که به نقل از آن در رسانه های خارجی به نشر رسیده، ادعا شده که زندانیان در زندانهای مربوط به سازمان های امنیتی افغانستان شکنجه شده اند.

در این گزارشها، اعمال شکنجه هایی چون شوک برقی، تهدید به آزار جنسی، کشیدن ناخنها و بی خوابی در زندان ها مطرح گردیده است.

وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی، با واکنش نسبت به این گزارش، شکنجه در زندان های مربوط به این ارگان ها را رد کرده اند.

بسم الله محمدی وزیر امورداخله روز چهارشنبه با قرائت اعلامیهء مشترک وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی، این گزارش را رد کرد و به خبرنگاران گفت که آنها همواره زمینهء بازدید نهادهای مدافع حقوق بشر ملی و بین المللی را جهت بررسی وضعیت زندانها و زندانیان فراهم کرده اند.

وزیر داخله گفت که بازدید کننده گان، همیشه از وضعیت خوب زندانیان و رعایت حقوق بشر در زندانهای افغانستان خبر داده اند.

وی همچنین گفت:" وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی، مدارک کافی از این نهادهای بین المللی در دست دارند که آنها بعد از هر بار بازدید از زندانها، از نبود شکنجه و وضعیت خوب زندانیان اطمینان داده اند."

وزیر داخله همچنین گفت که خبرهای نشر شده، مربوط به این گزارش، مخالف اطمینان ها و تقدیرنامه هایی است که نهادهای ملی و بین المللی ناظر حقوق بشر، قبلاً به مسوولین امنیتی افغانستان داده اند.

وی با اشاره به اینکه دولت افغانستان، روی پروسهء انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان تاکید داشته و آن را جزء برنامه های غیرقابل برگشت می داند، گفت که عدم واگذاری زندانها به بهانه های غیرواقعی، آسیب جدی را به این پروسه می رساند.

محمدی در تایید گفته های خود، تشکر نامهء دیمستورا نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان به خاطر دسترسی غیرمحدود نماینده های این سازمان در بررسی از وضعیت زندانها به این وزارت را، به رسانه ها نشان داد.

در این کنفرانس، رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی گفت که در زندانها و نظارتخانه های مربوط به این ریاست، دفتر مشاهدات وجود دارد که مشاهدات افراد و نهادهایی که از وضعیت زندان نظارت می کنند، در آن ذکر می گردد.

وی علاوه کرد که در این دفتر اظهار رضایت بازدیدکننده گان ملی، بین المللی و نماینده های سازمان ملل متحد از وضعیت زندانیان و رعایت حقوق بشر در زندانهای افغانستان، موجود است.

وی همچنین گفت:" دوگانگی در نظر ناظرین بین المللی و سازمان ملل متحد، برای ما سوال برانگیز است؛ وقتی این ناظرین یا سازمان ملل متحد، از وضعیت زندانها شکایت دارند؛ باید آنرا با ما شریک بسازند تا آنرا اصلاح نماییم."

به گفتهء رئیس عمومی امنیت ملی، بارها از طرف ناظرین بین المللی و نماینده های سازمان ملل متحد، از شیوهء تحقیق در ریاست امنیت ملی قدردانی شده است.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در مورد گزارشهایی که به نقل از این سازمان در خصوص شکنجه زندانیان در بازداشگاه های نیروهای امنیتی منتشر شده، تا کنون چیزی نگفته است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر