Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغانستان خطرناکترین کشور جهان برای زنان

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 25 جوزا 1390 ساعت 15:37

افغانستان خطرناکترین کشور جهان برای زنان

در نظرخواهی از کارشناسان مسایل جنسیتی در مورد وضعیت زنان در کشورهای مختلف، افغانستان به عنوان "خطرناکترین کشور جهان برای زنان" معرفی شده است.

این تحقیقات توسط بنیاد رویترز - تامسون انجام شده و نتیجه گرفته است که خشونت علیه زنان، کمبود امکانات صحی و فقر در افغانستان باعث شده تا بدترین شرایط برای زنان ایجاد شود.

بر اساس این نظر سنجی، پس از افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو و پاکستان از نظر بدی وضعیت زنان در رده های دوم و سوم قرار می گیرند و هند، به واسطهء تعداد قابل توجه قتل دختران نو تولد و افزایش "تجارت جنسی"، رتبهء چهارم را به خود اختصاص داده است.

انتونیلا نوتاری، رئیس گروپ "زنان تغییر" گفته است:" ادامهء جنگ و نا امنی، حملات هوایی ناتو و رسم و رواج های موجود، سبب شده تا افغانستان، یکی از خطرناکترین کشورها برای زنان باشد."

در این نظر خواهی، از 213 کارشناش در پنج قاره خواسته شده تا کشورهای مختلف جهان را با توجه به مسایلی چون میزان خطر، دسترسی به امکانات صحی، خشونت، فرهنگ تبعیض و قاچاق انسان، رده بندی کنند.

براساس این رده بندی، علاوه بر اینکه افغانستان در کل، خطرناکترین محل برای زنان را به خود اختصاص داد، در سه عرصهء دیگر شامل؛ دسترسی به امکانات صحی، خشونت و عدم دسترسی به منابع اقتصادی برای زنان نیز به عنوان بدترین محل شناخته شده است.

براساس یافته های این نظرسنجی، میزان مرگ و میر مادران در افغانستان به طور نگران کنندهء بالا است، دسترسی زنان به داکتر محدود است و برای زنان تقریبا هیچگونه حقوق اقتصادی منظور نشده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر