Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تدویر موفقانه کنفرانس دیالوگ میان رسانه های افغانستان و پاکستان

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 03 حوت 1389 ساعت 15:25

تدویر موفقانه کنفرانس دیالوگ میان رسانه های افغانستان و پاکستان

کابل افغانستان: کلید گروپ (TKG)، انستیتوت مطالعات صلح پاکستان (PIPS) و مؤسسه بین المللی حمایت از رسانه ها (IMS) کنفرانس گفتگو میان مسوولین ارشد رسانه های افغانستان و پاکستان را برگزار نمودند.

این کنفرانس روزهای دوشنبه و سه شنبه (21 و 22 فبروری) در هوتل انترکانتیننتال در کابل برگزار گردید. ژورنالیستان سرشناس، مسئوولین و شخصیت های رسانه ای هردو کشور در این کنفرانس اشتراک داشتند. این کنفرانس در نوع خود اولین کنفرانس بود که زمینه تبادل نظر را در مورد موانع و مشکلات همکاری میان ژورنالیستان در دو طرف مرز فراهم نموده و فرصت گفتگو در مورد راه های حل و اهداف مشترک رسانه ای و همکاری بیشتر را بوجود آورد.

برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این کنفرانس در مورد چالش ها، فرصت ها، معیارها و راه های همکاری میان رسانه های دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند. این کنفرانس اولین قدم یک برنامه سه ساله است که هدف آن تقویت و تشویق رابطه قوی کاری میان ژورنالیستان و مسوولین رسانه های دو کشور می باشد.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس پیام رئیس جمهور افغانستان به شرکت کنندگان کنفرانس توسط احمدضیا سیامک هروی خوانده شد و بعداً دین محمد مبارز راشدی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ از این ابتکار استقبال نموده و تعهد نمود هرنوع همکاری از این پروژه دریغ نخواهد شد. سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ نیز در روز دوم این کنفرانس سخنرانی نموده و اظهار نمود مردم و دولت افغانستان همواره در آرزوی روابط حسنه با پاکستان در سطوح مختلف بوده اند.

این برنامه سه ساله وجوه تمویلی و فرصت های آموزشی را برای تسهیل همکاری میان رسانه های دو کشور و گزارشدهی از مسایل پیچیده مناطق مرزی فراهم خواهد کرد. این فرایند توسط یک بورد مشورتی که 14 عضو دارد رهبری خواهد شد. بورد مشورتی شرکت کنندگان در برنامه های آموزشی را انتخاب خواهد کرد.

این کنفرانس برای اولین بار زمینه گردهمایی ده ها تن از شخصیت های مطرح رسانه ای در دو طرف مرز را فراهم نمود. شرکت کنندگان کنفرانس با اجماع خواهان تقویت روابط و تفاهم میان مردمان دو کشور گردیدند.

پیشینه سازمانی:

1. انستیتوت مطالعات صلح پاکستان (PIPS) یک نهاد تحقیقاتی مستقل است که در راستای صلح و امنیت کار می کند. فعالیت های این نهاد متنوع بوده و بیشتر روی تحقیق، تحلیل و پالیسی سازی متمرکز است. این مؤسسه در حال حاضر روی 6 موضوع فراگیر کار می کند که عبارتند از بنیادگرایی، خشونت و تروریزم، رسانه، حقوق بشر و دموکراسی، مسایل استراتژیک منطقوی، منازعه، مسایل استراتژیک اقتصادی و روابط بین المللی و سیاست خارجی.

2. مؤسسه بین المللی حمایت از رسانه (IMS) ها یک نهاد غیر دولتی مستقل است که مقر آن در شهر کوپنهاگ قرار دارد و از سوی وزارت خارجه دانمارک، ناروی و سویدن تمویل می گردد.

3. کلید گروپ: شبکۀ رادیویی کلید گروپ در سراسر افغانستان در حال گسترش است. پایگاه های رادیو کلید در ولایات کابل، مزار، قندهار، ننگرهار، هرات، غزنی و خوست فعال می باشند. در سال 2010 کلید گروپ همچنان اولین رادیوی موسیقی راک را در کابل راه اندازی نموده است. نشرات رادیو کلید هدف عام المنفعه داشته و شامل برنامه های فرهنگی، سیاسی، انکشافی، تعلیمی، خبری، تفریحی و موسیقی بوده و به بیش از 11 میلیون شنونده در سراسر افغانستان می رسد. برنامه های تولیدی و اعلانات عام المنفعه رادیو کلید همچنان به دسترس رادیوهای محلی و نوپا در سراسر افغانستان قرار داده می شود تا مردم ولایات دیگر نیز از آن بهره مند شوند. کلید گروپ افتخار چاپ و توزیع پرُتیراژ ترین هفته نامه های مستقل را در افغانستان دارد. هفته نامۀ کلید، و هفته نامۀ مرسل که بطور اختصاصی برای خانم ها نشر می گردد، دو هفته نامۀ پرُتیراژ کشور است که در سراسر افغانستان توزیع می گردد. این دو هفته نامه بطور هفته وار در 34 ولایت افغانستان به دسترس مردم قرار می گیرد و یک ابزار ارزشمند آگاهی دهی و سواد آموزی برای ملت افغانستان است. کمبود کتابخانه های عامه و غرفه های نشریه فروشی در افغانستان به اهمیت هفته نامۀ کلید و مرسل بیشتر می افزاید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر