Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ایران بیش از 100 میلیون به افغانستان زیان رسانده است

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 19 جدي 1389 ساعت 08:14

ایران بیش از 100 میلیون به  افغانستان زیان رسانده است

 

به علت توقف تانکرها در مرز ايران، حدود ٩٧ میلیون دالر به اقتصاد افغانستان ضرر رسیده و بخش خصوصی نیز از ٩ میلیون دالر مفاد احتمالی، محروم مانده است.

خان جان الکوزی معاون اتحادیۀ ملی تاجران افغانستان، گفت که از بيش از يک ماه بدينسو، حدود ١٩٠٠ تانکر حامل ٥٥ هزار تُن دیزل و پترول افغانستان، به دستور ایران در مرز آن کشور با ولایات هرات، فراه و نیمروز، متوقف مانده است.

این مقدارمواد سوخت، توسط تاجران افغان از کشورهاى ترکمنستان و عراق خریداری و از خاک ايران به کشور ترانزيت مي شود.

بر پایه محاسبۀ آماری آژانس خبری پژواک، با توقف ترانزیت مواد سوخت از ابتدای ماه قوس، قیمت دیزل و پترول در کشور، رو به افزایش بوده و خریداران داخلی با پرداخت ٦٦میلیون دالر اضافه، برای خرید دیزل و پترول، بیشترین ضرر را متحمل شده اند.

این آمار با محاسبۀ اوسط مقدار و ارزش مواد سوخت وارداتی و توقف داده شده، محصول و مالیات و افزایش قیمت مواد سوخت در افغانستان، در مقایسه با پیش از ماه قوس، به دست آمده است.

محاسبۀ پژواک از وضعیت پیش آمده، نشان می دهد که با توقف روند معمولی سوخت‌رسانی از ایران، دولت هر روز از ٧٨٧ هزار دالر درآمد محصولی و گمرکی، محروم مانده است.

اتحادیۀملی تاجران کشور نیز ارزش مالی ٥٥ هزار تن دیزل و پترول متوقف شده در ایران را، با توجه به ١٢٥٠دالر نرخ متوسط هر تُن، بیش از ٦٨ میلیون و ٧٥٠ هزار دالر رقم ميزنند.

معاون این اتحادیه گفت که گردش پولی تجارت مواد سوختی، به دلیل نوعیت آن، هر ٢٠  روز بین ٥ تا ٨ درصد است.

بر این اساس، راکد ماندن این حجم از سرمایه، طی چهل روز کاری، تاجران ملی را از ٨ میلیون و ٩٣٠ هزار دالر مفاد احتمالی، محروم کرده است.

افزون برآن در صورتی که طی این مدت، روند معمول ترانزیت مواد سوختی از ایران ادامه پیدا می کرد، با انتقال روزانه ٤٥٠٠ تن مواد سوخت، ٢٩میلیون دالر مفاد نیز برای بخش خصوصی قابل پیش‌بینی بود.

با وصف تحمیل هزینۀهنگفت مالی این وضعیت بر مردم، و محروم ماندن دولت و بخش خصوصی از مفاد احتمالی، مردم اثرات جانبی آن را نیز سنگین می دانند.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر