خبرهای داخلی

614
۳۰ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

۱۱۰ زن و دختر از یک برنامه حرفه آموزی در بدخشان سند فراغت بدست آوردند

مسوولان در ولایت بدخشان، از فراغت ده‌ها زن و دختر از یک برنامه حرفه آموزی موسسه اجتماعی و بازسازی مارکوپولو در این ولایت خبر می‌دهند.
به گفتۀ آنان، زنان و دختران یاد شده دیروز از یک برنامه حرفه آموزی شش ماهه در فیض آباد مرکز این ولایت سند فراغت بدست آوردند.
محمد شفیق ایوبی، رییس کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین این ولایت، به کلید می‌گوید: “۱۱۰ زن و دختر که دیروز فارغ شدند، از سوی موسسه اجتماعی و بازسازی مارکوپولو به گونۀ رایگان در بخش‌های خیاطی، بافندگی و پخت و پز آموزش دیده‌بودند.
ایوبی، این اقدام موسسه یاد شده را برای توانمندی زنان و دختران بدخشان بسیار مفید می‌خواند و خواستار گسترش این برنامه در سایر ولسوالی‌های این ولایت است.
با این حال، جان آغا جاهد، رییس موسسه اجتماعی و بازسازی مارکوپولو، به کلید می‌گوید: “به شمول ۱۱۰ زن و دختر که روز گذشته از یک مرکز آموزشی این موسسه فارغ شدند، در جریان سال ۲۰۱۶ حدود دوصد تن پس از فراگیری آموزش‌های لازم فارغ و تقدیم جامعه شدند.
جاهد، می‌افزاید: “این برنامه در حال حاضر نیز ادامه دارد و ۲۷۰ زن و دختر دیگر نیز مصروف فراگیری آموزش‌های خیاطی، بافندگی و پخت و پز می‌باشند.”
او، علاوه می‌کند، آنان به هدف حرفه آموزی زنان و دختران یک مرکز آموزشی زیر نام “بانو” را نیز در چوکات این موسسه ایجاد کرده‌اند که توسط زنان اداره و رهبری می‌گردد.
اطلاعات ارایه شده از سوی موسسه اجتماعی و بازسازی مارکوپولو، نشان می‌دهد که، دانش‌آموزان که از این مرکز فارغ می‌گردند، لوازم كاری مانند ماشين خياطی، وسایل آشپزی و بافندگی را نیز به طور مجانی دریافت می‌کنند.
گفتنیست که، از اين پروژه، انستيتيوت آسيای مركزی مقيم امريكا حمایت مالی می‌کند.
با این حال، محصولات دست ساخت دانش‌آموزان این مرکز آموزشی موسسه اجتماعی و بازسازی مارکوپولو با استقبال گرم مردم نیز روبرو شده‌است.
فرهانه، یکی از اشتراک کنندگان این نمایشگاه، می‌گوید: وقتی‌که محصولات دست ساخت زنان و دختران را دید، باورمند شد که زنان و دختران این ولایت نیز می‌توانند مانند سایر زنان افغان کار کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد