اقتصادی

1019
۶ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

کار عملی پروژه سمنت هرات تا دو ماه دیگر آغاز خواهد شد

مقام‌ها از علاقمندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای ساخت این پروژه اقتصادی خبر می‌دهند.
سیروس علاف، مشاور تجاری رییس‌جمهور، می‌گوید: “چندی پیش پروژه سمنت هرات به داوطلبی گذاشته شد، دو شرکت خصوصی از کشور چک علاقمند شدند، ۴۹ درصد هزینه ساخت این پروژه را کمک و ۵۱ درصد آن که معادل به ۴۰ ملیون دالر می‌شود، را سرمایه‌گذاران داخلی پرداخت خواهند کرد.”
مسوولان اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاران هرات، نیز روز یک شنبه به خاطر جذب سرمایه و ترتیب مواد تفاهم‌نامه جهت آغاز کار عملی این پروژه نشستی را برگزاری کردند.
سیروس علاف، در این نشست، پروژه سمنت هرات را یکی از پروژه‌های مهم اقتصادی عنوان نموده، می‌افزاید: “تا دو ماه دیگر مواد تفاهم‌نامه پروژه سمنت میان سرمایه‌گذاران داخلی و کشور چک، نهایی و پس از آن کار این پروژه حیاتی آغاز خواهد شد.”
به گفته‌ای علاف، به خاطر تسریع روند ساخت پروژه سمنت، سه کمسیون ویژه در بخش‌های مدیریت، مسایل حقوقی و تخنیکی تشکیل شده‌است که وزیران مالیه، اقتصاد، معاون دوم رییس‌جمهور و برخی سرمایه‌گذاران نیز در راس این کمسیون‌ها قرار دارند.
وی، تاکید می‌کند، ظرف دو سال آینده کار پروژه سمنت هرات تکمیل خواهد شد که ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تن به صورت مستقیم و بیش از ۳۰ هزار تن به شکل غیر مستقیم در آن شامل کار خواهند شد.
مشاور تجاری رییس‌جمهور، خاطر نشان ساخت که هیچ بهانه‌ای برای توقف کار ساخت آن وجود ندارد.
در همین حال، محمد آصف رحیمی، والی هرات، این پروژه را برای شگوفایی اقتصاد کشور موثر خوانده، می‌گوید: “افغانستان بازار خوب برای کشورهای همسایه می‌باشد و سالانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن سمنت تنها از ایران وارد بازار هرات می‌شود.
رحیمی، از احتمال دست اندازی کشورهای همسایه برای جلوگیری از ساخت پروژه سمنت سخن زده، علاوه کرد که، مدیریت درست و توجه به کیفیت سمنت می‌تواند فرصت‌های رقابت بهتر را فراهم نماید.
کار پروژه سمنت در سال ۱۳۵۵ در زمان حکومت سردار محمد داوود خان از سوی کشور چکسلواکیا آغاز گردید.
به گفته‌ای مسوولان ریاست معادن و پترولیم هرات، ۶۰ تا ۷۰ درصد کارهای ساختمانی و حدود ۲۰ درصد کار بخش مونتاژ آن پیش رفته بود.
محمد نبی زکا، سرپرست ریاست معادن وپترولیم هرات، تاکید دارد که، در جریان جنگ‌های سه دهه اخیر و کم توجهی برخی مقام‌ها تمامی تجهیزات پروژه سمنت سرقت شده و ملیون‌ها دالر تجهیزات آن تخریب، سرقت و یا حیف و میل شده‌است.
از سوی هم، برخی سرمایه‌گذاران و تجار هرات، از تفاهم حکومت با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای آغاز کار ساخت پروژه سمنت، ابراز خوشبینی کرده، می‌گویند: این پروژه در صورت تکمیل، روزانه ظرفیت تولید ۲ هزار تن سمنت را خواهد داشت.
هم‌چنان شماری از شهروندان هرات، معتقدند، راه اندازی چنين پروژه‌ها از ابعاد مختلف می‌تواند به روند كنونی كشور تاثير قابل ملاحظه‌ای داشته باشد و برای هزاران جوان زمینه کار را مهیا خواهد کرد.
آنان، می‌گویند: فراهم شدن فرصت‌های شغلی در اكثر موارد منجر به تامين صلح گرديده است، از همين رو راه اندازی اين پروژه‌ها در شرايط فعلی ارزنده تمام خواهد شد.
گفتنیست، پروژه سمنت هرات در ولسوالی زنده‌جان و در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر هرات  با مساحت ۶۰۰ جریب زمین ساخته شده‌است.
قرارداد این پروژه در دوران حکومت سردار محمد داوود خان با کشور چکسلواکیای آن زمان به امضاء رسید، اما با آغاز جنگ‌های داخلی کار آن نا تمام ماند.
به گفته‌ای مسوولان اداره معادن و پترولیم هرات، در حال حاضر تنها اسکلیتی از آن باقی مانده‌است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد