خبرهای داخلی

510
۱۴ میزان ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

کابل از یک نشست بزرگ صلح تا چند ماه دیگر میزبانی می‌کند

وزیر مالیه می‌گوید که رئیس جمهور غنی به نمایندگان جامعه جهانی در نشست سام گفته است که قرار است کابل از یک نشست بزرگ در پیوند به صلح تا چند ماه دیگر، میزبانی کند.
اکلیل حکمیی، وزیر مالیه که امروز(جمعه) نتایج نشست سام را در یک نشست خبری ارایه می‌کرد، گفت:” :”رئیس جمهور تصمیم گرفت که در نزدیک به چهار ماه دیگر مجلس بزرگ را که در آن تمامی دوستان بین المللی و بازیگران منطقه اشتراک داشته باشند را در کابل برگزار کند.
او با ابراز خوشبینی از برگزاری این نشست، تاکید کرد که که حکومت افغانستان به نتایج نشست آینده امیدوار است و انتظار دارد که در آن گام‎های نخستین برای انجام گفتگوهای صلح با طالبان برداشته شود.
به گفته وزیر مالیه، قرار است این نشست در پنجم دلو سال جاری با اشتراک نمایند‎گان جامعه جهانی و بازیگران منطقه‌ای نیز اشتراک خواهند داشت.
امیدواری‌ها به از سرگیری مذاکرات صلح پس از اعلام استراتیژی امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی و سفر لوی درستیز اردوی پاکستان به کابل به وجود آمده است.
رئیس جمهور دیروز در نشست سام از استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان و آسیایی جنوب یاد کرد و گفت که این استراتیژی می‌تواند محیط همکاری را در جهت مبارزه با تروریزم، تأمین صلح و ثبات در سطح منطقه و جهان تغییر دهد و امنیت منطقه‌ای و جهانی را تأمین کند.
رئیس جمهورکشور بر تأمین صلح پایدار تأکید نموده گفت: اجماع دراین زمینه شکل گرفته، ما با استفاده از تجربۀ صلح بین الافغانی و موفقیت صلح با حزب اسلامی، در این راستا تلاش می ورزیم. وی تأکید کرد که در مذاکرات خود با پاکستان، دولت به دولت بحث خواهیم کرد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد