اقتصادی

1741
۲۰ قوس ۱۳۹۵
نویسنده: محمد اسحق اکرمی

«چپه‎نمک» بازارها را نمکین کرد

کشته «چپه‎نمک» یکی از انواع میوه‎های خشک است که عمدتاً از سوی باغداران در ولسوالی‎های کهمرد و سیغان ولایت بامیان تولید می‎شود. این میوه خشک از یک نوع درخت زردآلو با نام «ساقی» به دست می‎آید. زردآلوی ساقی، اخیراً به یک منبع مهم عایداتی برای باغداران در دو ولسوالی کهمرد و سیغان تبدیل شده است. این باغداران، میوه‎های زردآلوی ساقی را پس از آن که خوب پخته می‎شود، از شاخه‎ها می‎چینند و سپس گوشت و هسته‎ میوه را از یکدیگر جدا می‎کنند. برای آن که از این میوه کشته «چپه‎نمک» به دست آید، گوشت آن را با مواد کیمیاوی حاوی سلفر آغشته ساخته و سپس در آفتاب داغ و سوزان خشک می‎کنند.
حاجی عبدالحمید، از باغـداران ولســوالی سیغان، یک باغ بــزرگ را بــا زیربنــای سه جریب زمین در این ولســوالــی احداث کرده است. او سالانه صدها هزار افغانی از این باغ محصول می‎گیرد. حاجی عبدالحمید با تأکید بر این که کشته «چپه‎نمک» را به شکل معیاری تولید می‎کند، می‎افزاید: «من از محصولات باغم راضی هستم و امسال در حدود ۱۲۰ سیر کشته چپه‎نمک از باغ خود به دست آورده‎ام.»
از سویی هم، باغداران بامیانی می‎گویند که کشته چپه‎نمک، یکی از قیمت‎ترین میوه‎های خشک در بامیـان محســوب می‎شود. بــه گفـتــه آنــان، ایـــن محصول، قبلاً در بازارهای داخل کشور مشتریان چنــدانـــی نداشت، اما امسال وضعیت کمی تغییر کرده و شمار مشتریان کشته چپه‎نمک نسبت به گذشته بیشتر شده است. تاج‎الدین سیغانی، یکی از این باغداران، می‎گوید:«هر سیر (۷ کیلوگرام) کشته چپه‎نمک امسال با قیمت سه تا چهار هزار افغانی به فروش می‎رسد، اما سال گذشته قیمت هر سیر آن دو تا ۲۵۰۰  افغانی بود.»
سیغانی، عامل افزایش بهای کشته چپه‎نمک در بازارها را معیاری شدن تولید، بسته‏بندی و پروسس این محصول عنوان می‎کند. به گفته وی، اکنون سطح آگاهی مردم در مورد چگونگی تولید کشته چپه‎نمک و همچنان نحوه پروسس و بسته‎بندی آن، نسبت به گذشته، بیشتر شده است. به گفته سیغانی، این امر به نوبه خود باعث شده که از یک طرف این محصول با کیفیت عالی تولید و به بازار عرضه شود و از جانب دیگر، قیمت آن نسبت به گذشته افزایش پیدا کند.
با این حال، مسوولان ریاست زراعت، مالداری و آبیاری بامیان، از افزایش سطح تولید کشته چپه‎نمک در جریان امسال در این ولایت خبر می‎دهند. عبدالوهاب محمدی، رییس اداره زراعت، مالداری و آبیاری بامیان، می‎گوید که باغداران ولسوالی‎های کهمرد و سیغان این ولایت، امسال بیش از ۱۰۰ تن کشته چپه‎نمک از باغ‎های شان به دست آورده‎اند. وی ضمن ابراز خوش‎بینی از راهیابی کشته چپه‎نمک به بازارهای بین‎المللی، می‎گوید که امسال این محصول به میزان قابل توجهی به بیرون از کشور صادر شده است.
محمدی تصریح کرد که تسهیلات در زمینه صادرات محصولات زراعتی و میوه‎های خشک به بیرون از کشور، باعث شده که دهقانان بامیانی، بیش از هر زمان دیگر، تمام توان و نیروی شان را روی تولیدات زراعتی باکیفیت متمرکز کنند. به گفته او، این امر سبب شده تا میزان درآمد مردم از ناحیه زراعت افزایش یابد و همچنان محصولات مرغوب‎تری در باغ‎ها و مزارع بامیان تولید شود.
بامیان یک ولایتی زراعتی است و محصولات عمده آن، کچالو، گندم، جو و بعضی از انواع میوه‎های خشک است. اما کشته چپه‎نمک که از زردآلوی ساقی تنها در ولسوالی‎های سیغان و کهمرد به دست می‎آید، هنوز شهرت عام نیافته و انتظار می‎رود در سال‎های آتی به یکی از محصولات عمده زراعتی در بامیان تبدیل شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد