خبرهای داخلی

331
۲۲ اسد ۱۳۹۶
نویسنده: محمود مبارز

چرا افراد چپ دست میشوند؟

سیزدهم اگُست برابر است با روز جهانی چپ دست ها، بر بنیاد آمار ها بین ۷۰ تا ۹۰ در صد افراد به گونه‎ای طبیعی تمایل به انجام کار های شان با دست راست دارند، تنها ده درصد از افراد مایل اند کار های شان را با دست چپ انجام دهند. نام این روز در سال ۱۹۷۶ از سوی سازمان ملل به گونه رسمی به تصویب رسید.
هدف از نامگذاری این روز انتقاد از این است که تمام ابزارها و امکانات برای راست دست‌ها طراحی شده‌اند و این معضل سبب میشود تا چپ دست ها با دل ناخواسته از این ابزار ها استفاده کنند.
همچنین یکی از اهداف این روز، مبارزه با باورهای خرافاتی درباره چپ دست‌ها است. چپ‌دستی در بسیاری از جوامع، نوعی ناهنجاری و عادت ناپسند محسوب میشود.
اما پرسش اصلی این است که چرا افراد چپ دست میشوند؟
بر بنیاد مطالعات علمی، وراثت، یادگیری و فعالیت‌های مغزی در دوران  شکل گیری جنین و رشد آن عامل تعیین کننده چپ‌دستی یا راست‌دستی است. یافته های یک پژوهش دانشمندان پوهنتون اِم تی آی امریکا نشان می‌دهد که در رحم مادر، مغز کودکان چپ‌دست آزادانه‌تر از مغز کودکان راست‌دست رشد می‌کند و همین موضوع سبب تمایل افراد برای کار با دست چپ میشود.
افلاطون و ارسطو از فیلسوفان مشهور، مهاتما گاندی، بارک اوباما، رونالد ریگان، بیل کلنتن از رهبران سیاسی، نیوتن از دانشمندان معروف، چارلی چاپلین از کمیدین های مشهور و گوگوش از آوازخوانان شهیر ایرانی از چپ دست های مشهور محسوب میشوند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد