اقتصاد

902
۲۰ سنبله ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

پس از این لاری‌های پاکستانی اجازه عبور از افغانستان را ندارند

کاخ ریاست جمهوری افغانستان، می‌گوید: پس از این به لاری‌های اموال تجارتی پاکستان اجازه عبور از خاک افغانستان به آسیای میانه را نمی‌دهد.
به گفته‌ای شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور، پاکستان پس از آنکه بندر واگه را به روی موتر های حامل اموال تجارتی شهروندان افغان بست، افغانستان در واکنش به این کار پاکستان، دست به اقدام مشابه می‌زند.
از سوی هم، محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور، روز پنجشنبه گذشته در دیدار با جینکینس نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان و پاکستان، در کابل گفت: “با توجه به عدم همکاری پاکستان و ایجاد مشکلات سر راه تجار افغان، پس از این به تجار پاکستان اجازه عبور از خاک افغانستان و رسیدن به کشورهای آسیای میانه را نخواهد داد.”
این تصمیم پس از آن از سوی افغانستان اتخاذ شد که طی ماه‌های اخیر دولت اسلام‌آباد فشارها بر افغانستان را در بخش‌های تجارت و ترانزیت افزایش داد که در پی آن، تجار افغان ملیون‌ها دالر زیان دیدند.
با این حال، ارگ ریاست جمهوری، می‌گوید: بدلیل مشکلاتی که پاکستان برای تجار افغان ایجاد کرده، افغانستان نیز به بدیل راه ترانزیت و تجارت این کشور فکر کرده‌ و با گذشت هر روز، وابستگی به پاکستان در بخش‌های تجارت و ترانزیت، کاهش می‌یابد.
با این حال، شماری از آگاهان سیاسی و اقتصادی در کابل، از این تصمیم دولت وحدت ملی استقبال می‌کنند.
در همین حال، شهروندان کشور نیز ضمن استقبال از این تصمیم حکومت، می‌گویند: با عملی شدن این تصمیم، مداخلات سیاسی پاکستان در امور داخلی افغانستان نیز کاهش خواهد یافت.
این در حالیست که دیروز نواز شریف، صدر اعظم پاکستان، میعاد اقامت مهاجران افغان را تا ماه مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید کرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد