زراعت و باغداری

776
۶ ثور ۱۳۹۳
نویسنده:

پروژه ملی باغداری به ولایت غور توسعه یافت

پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در غور گسترش یافته و براساس آن بیش از ٣٠٠ باغ در این ولایت دیزاین و آماده گردیده است. مسوولان ریاست زراعت غور، هدف از این پروژه را رشد باغدارى و ایجاد باغ ‏های تجارتی برای مردم خوانده و می‏گویند که این برنامه، دهاقین بى‏بضاعت را تا حد زیادى کمک می‏کند که باغدارى را به شکل فنى آن توسعه بدهند.

جمعه‏ خان باختری، سرپرست ریاست زراعت غور، به آژانس خبرى پژواک گفته که این برنامه در بهار امسال آغاز گردیده و تا حال ١٩٧ باغ در چغچران، مرکز غور، و ١٣٩ باغ دیگر در ولسوالى دولتیار دیزان و آماده است که به زودی تکمیل می‏شود: “این برنامه، طوری است که دهقان باید از یک تا پنج جریب زمین را آماده باغ نماید و اطراف آن را دیوار بگیرد، ما دهقان را آموزش می‏دهیم و باغ وی را دیزان و در آن نهال غرس می‏کنیم.”

آقای باخترى می‏گوید که ریاست زراعت این برنامه را با باغداران براى پنچ سال آینده مشترکاً به پیش مى‏برند که سهم ریاست زراعت ٧٥ درصد و از باغداران ٢٥ درصد می‏باشد. سرپرست ریاست زراعت غور علاوه می‏کند که مردم بیشتر به مالداری و زراعت مشغول بوده و زمینه خوبی برای باغ، به خصوص سیب فراهم است و اگر توجه شود می‏تواند در بلند بردن رشد اقتصادی دهاقین کمک کند.

ولایت غور اضافه از ٢٢ هزار هکتار جنگلات و یک‏ونیم هزار باغ سیب، زردآلو چهارمغز و پسته کوهى دارد.

میرزاغلام یحیى، باشنده قریه قطس حومه شهر چغچران، می‏گوید که پیش از این، آن‏ها علاقه زیاد به باغداری داشتند، اما معلومات کافی و آموزش در این باره و توان ایجاد باغداری را نداشتند. این باغدار می‏افزاید که حالا ریاست زراعت به آن‏ها آموزش داده و یک باغ را برایش دیزان کرده است که وى در قریه خود به دهاقین دیگر نیز در این بخش کمک می‏کند: “ده قریه ما چندین باغ دیزان شده، مردم به کمک ریاست زراعت می‏خواهند که باغداری ره زیاد کنند.”

وى می‏گوید که در منطقه قطس باغ و زمین زیاد و آب فراوان وجود دارد، زمانی که مردم کمک شوند اکثریت آن‏ها علاقه به ایجاد باغ داشته و باغدارى رشد قابل ملاحظه‏ای خواهد کرد.

اما سرپرست ریاست زراعت و مالداری غور می‏گوید که برنامه باغدارى محدود نبوده و در آینده تمام ولسوالی‏های غور زیر پوشش این برنامه قرار گرفته و تا سال ٢٠١٨ میلادی به کمک بانک جهانی ادامه خواهد داشت.

وزارت زراعت گفته که تیم پروژه باغداری و مالداری این وزارت در همکاری با نماینده‏های ریاست زراعت غور، سروی مقدماتی خویش را در چغچران و ولسوالى دولتیار در مورد عملى کردن پروژه ملى باغدارى آغاز نموده و در حال شناسایی دهاقین پیش‏قدم مى‏باشد. به گفته مقامات در وزارت زراعت، برنامه‏های این وزارت در احیا و توسعه باغداری و مالداری در این ولایت تأثیر مثبت خواهد داشت.

فضل‏الحق احسان، رییس شورای ولایتی غور، حین ملاقات با کارمندان این پروژه وعده هرگونه همکاری جدی و هماهنگی لازم را داده و گفت: “از آن جایى که بیشتر محصولات باغ‏ها شامل میوه و سبزیجات در غور، صادراتی است، افتتاح همچو پروژه‏های پایدار زراعتی مثمر واقع می‏شود.”

مسوولان زراعت غور می‏گویند که پروژه ملى مالداری، سال گذشته، در این ولایت آغاز گردید و همزمان با آن، دهاقین در این بخش آموزش دیدند و٣٥٠ هزار دوز واکسین بروسلوز که یک مرض مشترک بین انسان و حیوان است، نیز تطبیق شده است.

عمده‏ترین محصولات زراعتی غور را گندم، جو، جواری، کچالو پیاز و میوه خشک آن چهارمغز و حبوبات، مانند باقلى، مُشنگ، لوبیا و ماش تشکیل می‏دهد.

قابل ذکر است که مردم نبود سرک و مارکیت برای فروش محصولات زراعتی را ازعوامل رشد نکردن زراعت عنوان کرده و می‏گویند به همین سبب آن‏ها علاقمندی زیاد به رشد زراعت‏شان نداشته ‏اند.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد