و مطالب دیگر

1455
۶ ثور ۱۳۹۳
نویسنده:

وقتی مایعات روی وسایل الکترونیکی می‏ریزد چگونه عمل کنیم؟

ریختن آب یا چای یا هر نوع مایعی روی لپ‏تاپ یا آی پد مشکلی است که معمولاً به سوختن مدارهای الکترونیکی و از دست رفتن قطعات گران‏قیمت و باارزش آن‏ها منجر می‏شود. اما چگونه می‏توان از ابعاد تخریب این اتفاقات جلوگیری کرد، تا باعث مشکلات بیشتر در استفاده از کمپیوتر و آی پذ شما نگردد. این گونه اتفاقات برای ابزارهای الکترونیکی گاه‏گاهی رخ می‏دهد؛ مثلاً ریختن آب یا چای یا نوشیدنی‏های دیگر روی لپ‏تاپ یا دیگر تجهیزات الکترونیکی( برقی).

به جای افسوس اقدام کنید

زمانی که به این گونه حوادث روبه‏رو می‏شوید، نباید وقت را در افسوس کردن و عصبانی شدن هدر دهید، بلکه باید به زودترین فرصت اقدام به کشیدن لین برق از وسیله شود. هر ثانیه‏ای که از دست بدهید، رطوبت به داخل تجهیزات لپ‏تاپ نفوذ می‏کند و ممکن است باعث ایجاد اتصالات کوتاه و تباهی قطعات الکترونیکی آن شود؛ پس سریع باشید.

اگر این وسیله یک لپ‏تاپ است، بطری آن را نیز هرچه سریع‏تر جدا کنید. اگر صفحه کلید (کی‏بورد) کمپیوترتان است، آن را از کمپیوتر جدا کنید. مایعات باعث ایجاد اتصالات کوتاه در تجهیزات الکترونیکی شما می‏شود و به همین دلیل، جدا کردن آن‏ها از جریان برق می‏تواند چانس نجات یافتن دستگاه شما را افزایش دهد.

خسارت را ارزیابی کنید

حال که دستگاه را از جریان برق جدا کرده‏اید، چند ثانیه‏ای را صرف بررسی محل و کمیت ریزش مایع کنید. اگر این حادثه فقط در اندازه ریختن چند مایع روی “کی‏بورد” تان بوده، شاید جدا کردن چند کلید اطراف محل آب ریختگی بتواند مشکل شما را حل کند. در این مواقع، استفاده از دستمال الکلی بیشتر توصیه می‏شود که لکه‏ها و آلودگی‏ها را در خود حل کرده و خیلی سریع خشک می‏کند. این گونه دستمال‏ها در دواخانه‏ها یافت می‏شود.

با پاک کردن کلید‏های کی‏بورد شاید مشکل حل شود و یا شاید در اثر ریختن آب یا چای روی “کی‏بورد” هیچ مشکلی برای آن پیش نیاید، اما به یاد داشته باشید که بعد از خشک شدن رطوبت ممکن است کلید‏های لپ‏تاب شما مانند گذشته کار نکند و ممکن است حالت چسپنده پیدا کند. اما اگر رطوبت محدود به سطح وسیله الکترونیکی نیست و به درون آن نفوذ کرده است، باید قطعات باز گردد.

قطعات را از هم جدا کنید

شما نمی‏توانید بدون باز کردن یک وسیله الکترونیکی آن را به خوبی تمیز کنید. اما به یاد داشته باشید که کوچک‏ترین چانس برای درست کردن وسایل گران‏قیمت شما بهتر از هیچ‏چانسی است. البته اگر شما در باز کردن قطعات مشکل داشته باشید، شاید تماس گرفتن با یکی از دوستان باتجربه ارزش زیادی داشته باشد.

متوجه پیچ‏ها باشید و از وسیله‏ی درست در باز کردن کار بگیرید و در مورد سیم‏پیچی‏ها دقت زیادی داشته باشید.

در نگهداری از پیچ‏های وسیله الکترونیکی‏تان دقت کنید. چون ممکن است هر پیچی برای جای مشخصی باشد، که هنگام بسته کردن به مشکل مواجه نشوید. اگر یک وسیله الکترونیکی خیلی پیچیده به نظر می‏رسد، قبل از جدا کردن قطعات از وسیله خود چند عکس بگیرید. اگر شما در حال جدا کردن قطعات لپ‏تاپ هستید، باید “بورد” اصلی و تمام بوردهای کوچک متصل به آن را جدا کنید.

پاک کنید

بعد از جدا کردن قطعات اقدام به پاک کردن لکه‏ها و رطوبت با دستمال الکلی کنید. اما اگر تمام “کی‏بورد” آلوده شده است، به طور کامل “بورد” را از دستگاه جدا کرده و آن را زیر آب و صابون بگیرید، تا که آب و صابون کار خود را انجام دهد.

برای آن که بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است از آب مقطر استفاده کنید. دیگر آب‏ها ممکن است بعد از شستن روی قطعات رسوب کند. البته در آزمایش کار کردن دوباره وسیله خود زیاد عجله نکنید، اندکی صبر کنید تا تجهیزاتی که شسته‏اید به طور کامل خشک شود.

بهترین راه خشک کردن این تجهیزات با هوا است؛ چرا که دستمال کاغذی یا دستمال ممکن است تکه‏های بسیار کوچکی را در بین قطعات به جا بگذارد. برای سرعت بخشیدن در خشک کردن می‏توانید قطعات را در میان برنج قرار دهید یا از بادپکه یا ماشین خشک‏کننده مو استفاده کنید. اما سعی کنید وقتی از ماشین خشک‏کننده مو کار می‏گیرید از فاصله دور و با حرارت کم استفاده کنید.

با مطمئن شدن از خشک شدن قطعات می‏توانید تصمیم به بسته کردن آن‏ها بگیرید، از عکس‏هایی که گرفته‏اید، کمک بگیرید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی در جای خود قرار گرفته است. این حداقل تدابیری است که برای جلوگیری از خراب شدن کمپیوتر یا آیپت شما امکان‏پذیر می‏باشد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد