ورزش های رزمی

2247
۲۱ جدی ۱۳۹۲
نویسنده:

هوتک، برنده‌ی نخستین مدال طلا در “فری فایت”

احمدولی هوتک، یكی از جوانان ورزش‌کار كشور است كه ۱۵ سال قبل به جهان ورزش پا گذاشت. وی که ۷ سال قبل، با ایجاد فدراسیون “فری فایت” (MMA) افغانستان عضویت آن را کسب و بعداً به یکی از اعضای پرافتخار تیم ملی “فری فایت” تبدیل شد، نخستین مدال طلای افغانستان را نیز در این رشته به دست آورد. هوتک تمرینات خود را تحت نظر استادان زیاد به‌خصوص استاد عبدالعاصی قیومی به پیش برده است. وی ۱۳ سفر خارجی دارد که البته به گفته خودش ۴ سفرش پروفیشنل است و حاصل آن‌ها کسب ۱۲ برد و ۱۲ مدال طلا، یک باخت و یک برونز می‌باشد.

احمدولی هوتک ورزش “فری فایت” را ترکیب سایر رشته‌های ورزشی رزمی مانند بوکس، تکواندو، پهلوانی و غیره دانسته و در مورد آن می گوید: “یک فری فایتر باید از لگد، بوکس و ضربات خوردکننده سایر اعضای بدن با توجه به مقررات وضع‌شده، استفاده نماید.”

هوتک مسابقات زیادی را در سطوح خوردسالان، نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان انجام داده است. او در آغاز از نخستین سفر ورزشی اش در سال ۲۰۰۸ به ایران و رقابت با ورزش‌کاران ۴۸ کشور جهان که منجر به کسب نخستین مدال طلای کشور گردیده است، یاد نموده و افزود: “در مسابقات مذکور، حریف اول من از کشور تاجکستان بود که شکست خورد، حریف دوم از اوکراین بود که وی را نیز به آسانی از پیش رو برداشتم، ولی حریف سوم از کشور میزبان و با وزن زیادتر از خودم بود كه می‌خواست به هر قیمت ممکن مدال طلا را از آن خود کند. هرچند تا اندازه نمره‌خوری هم بود، ولی امتیازات من آن‌چنان زیاد بود که چاره‌ای به جز تسلیم شدن نداشت و مدال طلا نصیب من شد.”

وی از دومین سفر خارجی اش در سال ۲۰۰۹ در مسابقات پروفیشنل “ورلد هیچ کپ” ترکیه نیز یاد نمود، جریان مصاف‌های خود با حریفان گرجستانی و ایرانی را چنین شرح داد: “دو حریف داشتم، اولی گرجستانی بود که توانستم در روند سوم وی را شکست دهم، ولی حریف دوم من باز هم مثل سفر تجربه قبلی‌ام در ترکیه، یک ترینر فری فایت ایرانی بود که وی نیز صد درصد به عزم مدال طلا آمده بود، توانستم او را نیز مثل هم‌وطن قبلی‌اش شکست داده و مدال طلا را به دست آورم.”

هوتک در مورد مسابقات فری فایت “آماتور” و “پروفیشنل” معلومات مختصری داد و افزود: “مسابقات عادی یا آماتور، البته وسایل و تجهیزات ایمینی بیش‌تری داشته و مدت مسابقه آن سه روند سه دقیقه‌ای است. اما مسابقات پروفیشنل، مشکل است و در سه روند ۵ دقیقه‌ای اجرا می‌گردد که با نوع آماتور تفاوت زیاد دارد.”

هرچند احمدولی هوتک در اولین سفر خود به هند و شرکت در مسابقات پروفیشنل “فری فایت” در میان ورزش‌کاران ۴۰ کشور آسیایی  با ۵ حریف که دو تای آن هندی بودند، مصاف داده  و دو مدال طلا را در دو رشته به دست آورده است، اما موصوف روی آخرین سفر خود به این کشور که چند هفته قبل توسط سازمان جهانی SFL (سوپر فایت لیگ) به گونه پروفیشنل و با شرکت ۱۴۰ قهرمان از کشورهای مختلف تدویر یافته بود، گفت: “مسابقات به سطح خیلی بالا و به سیستم پروفیشنل در داخل جال صورت گرفت که خوش‌بختانه نتیجه کارم، بازهم قناعت‌بخش بود و در وزن ۷۰ کیلوگرام، قهرمان شدم و کپ قهرمانی را که معادل ۱۵ مدال طلا است، به دست آوردم.”

احمدولی هوتک دارای ۴ کلپ آموزشی ورزشی است و ۲۰۰ جوان ورزش‌کار را تحت آموزش قرار داه است. وی ضمن ستایش از پیروزی‌های ورزش‌کاران کشور در سایر عرصه‌ها، خصوصاً کرکت، فوتبال و تکواندو، گفت: “به امید روزی هستم که در وطن ما به عوض توجه به واسطه و ارجحیت روابط، به استعدادها توجه شود، تا گل‌های امید نوجوانان شایسته ما که گاه‌وناگاه ظهور می‌نمایند، قبل از شگفتن پژمرده و پرپر نگردد.”

هوتک در حال حاضر با سازمان جهانی”SFL” یا “سوپر فایت لیگ” قرارداد یک‌ساله دارد و طبق این قرارداد باید در جریان یک سال ۸ بار مسابقه بدهد. او فارغ‌التحصیل صنف ۱۲ است و قصد دارد به تحصیلات خود ادامه دهد. آقای هوتك تاهنوز ازدواج نكرده و گفته تا زمانی كه عاشق نشود، دوست دارد كه مجرد زندگی كند. هوتك در مورد غذاها و رنگ‌های مورد علاقه‌اش در زندگی گفت: “رنگ‌های شوخ و زنده از قبیل سرخ، سبز، سیا و آبی را می‌پسندم و از خوردنی‌ها به “قابلی پلو” علاقه فراوان دارم.”

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد