سیاسی

1073
۴ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: سمیه ولی‌زاده

نگرانی‌ها از مداخله کشورهای همسایه در ولایت‌های غربی کشور

افشا گری‌های مقام‌های محلی ولایت‌های غربی کشور به ویژه هرات و فراه در پیوند به دست داشتن ایران در ناامنی‌های این ولایت‌ها، انتقاد باشندگان این ولایات مبنی بر سکوت حکومت مرکزی را به همراه داشته‌است.
چندی پیش، محمد آصف ننگ، والی فراه و فضل‌الرحمن خادم، مدیر ضد تروریزم قوماندانی امنیه هرات، بنا به آنچه حمایت ایران از مخالفان مسلح دولت و دست داشتن در بد امنی‌های این ولایات خوانده، هشدار دادند.
اما حال، جمیله امینی، رییس شورای ولایتی فراه، در تماس تیلفونی به کلید، از آنچه حمایت ایران از گروه‌های مخالف مسلح حکومت در این ولایت می‌خواند، اظهار نگرانی نموده، می‌گوید: “اجساد ۳۱ طالب که چندی پیش در جنگ فراه کشته شده بودند، به شهرهای مشهد، یزد و زابل انتقال داده شده‌اند و این نشان می‌دهد که کشور ایران نیز پناه گاهی امن برای طالبان می‌باشد.”
رییس شورای ولایتی فراه، تاکید دارد که، ایران در دامن زدن خشونت‌ها و گسترش نا امنی‌‌ها در ولایت فراه تلاش دارد تا مانع ساخت بند بخش‌آباد این ولایت شود.
مسوولان اداره محلی فراه نیز با تایید گفته‌های رییس شورای ولایتی، از سکوت مقام‌های حکومتی در برابر مداخله ایران انتقاد نموده، می‌گویند: از چند روز به این طرف شماری از شهروندان فراه به حمایت کشور ایران بر علیه والی تظاهرات نموده و خواهان برکناری وی از سمت ولایت هستند.
هم‌زمان با این اظهارات، هیات اعزامی مشرانو جرگه به ولایت هرات، در نشست خبری گفت: شماری از جاسوسان کشورهای ایران، پاکستان و روسیه در ولایات غربی کشور در تلاش اند تا مقام‌های حکومتی را بد نام کنند.
محمد هاشم الکوزی، رییس هیات پانزده نفری مشرانو جرگه که جهت بررسی اداره‌های دولتی هرات و فراه به این ولایت‌ها سفر نموده است، تاکید دارد که، این جاسوسان نه تنها در دوایر دولتی حضور داند بلکه از طریق رسانه‌ها تلاش می‌کنند تا حکومت وحدت ملی را بدنام کنند.
در همین حال، والی فراه، در جریان چندین مصاحبه‌اش ایران را به حمایت از مخالفان مسلح دولت در این ولایت متهم کرده‌است.
از طرف دیگر، مقام‌های محلی ولایت هلمند نیز در مصاحبه با رسانه‌ها، از مداخله ایران  و پاکستان در ناامنی‌های این ولایت اظهارنگرانی نموده‌اند.
پرسش اینجاست که دولت‌های ایران و پاکستان، از واقعات بدامنی در افغانستان چه سود بدست می‌آورند؟
برخی فعالان مدنی و آگاهان امور، می‌گویند: این مداخله‌ها به هدف حفظ منافع آنان صورت می‌گیرد.
به گفته‌ای این آگاهان، تغییر مکانیزم امنیتی و تقویت سیستم استخباراتی از شیوه‌های مناسب برای جلوگیری از مداخله استخباراتی منطقه به ویژه ایران در امور کشور می‌باشد.
شماری از شهروندان هرات، چند دستگی مقام‌های حکومتی، عدم هماهنگی و نبود سیاست خارجی مشخص در مقابل دخالت‌های ایران و پاکستان را دلایل اصلی نفوذ استخبارات کشورهای همسایه به ویژه ایران می‌دانند.
این در حالیست که، به گفته‌ای آگاهان امور، تا زمانی‌که حکومت افغانستان در برابر مداخله کشورهای همسایه سیاست واضح نداشته باشد، این مداخلات نه تنها کم نمی‌شود بلکه با گذشت هرروز بیشتر نیز می‌شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد