سینما

571
۲۶ میزان ۱۳۹۵
نویسنده: صمد علی نوازش

نمی‎گذاریم سینما در میان جنگ گم شود

صحرا موسوی یکی از فلم‎سازان افغان میگوید تلاش دارد فلم‎سازان جوان را در کارهای حرفه‎ای شان حمایت کند. خانم موسوی که به همکاری مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل، از مدت یک سال به این سو برنامههایی را برای نمایش فلم راه‎اندازی می‎کند، میگوید: «چون ما سینمایی در شهر کابل نداریم که فلمهای مفهومی و اکادمیک را در آن جا به نمایش بگذاریم و خانمها نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند، از این جهت به همکاری مرکز منبع معلومات افغانستان در پوهنتون کابل، برنامههای نمایش فلم را در داخل پوهنتون راه‎اندازی کرده‎ایم.» به گفته خانم موسوی، این تنها برنامه ثابت فرهنگی در کابل میباشد که فلم‎سازان به شمول خانمها میتوانند در آن اشتراک کنند.
از نظر موسوی، در افغانستان وضعیت امنیتی و سیاسی تمام مسایل دیگر را تحت شعاع قرار داده و به مسایل فرهنگی و هنری هیچ توجهی صورت نمیگیرد. اما او تأکید به حمایت کارهای هنری و سینمایی دارد: «من و همکارانم دوست نداریم که هنر و سینما در میان جنگ گم شود، از این لحاظ در این مرکز ماه دوبار ما برنامه نمایش فلم برگزار میکنیم.»
خانم موسوی این برنامه نمایش فلم را با نام «جشنواره پنجره رو به صلح» یاد کرده و میگوید در این جشنواره فلمهایی از فلم‎سازان افغان و فلمهایی که در مورد افغانستان چه در داخل و چه در خارج از کشور ساخته شده باشد، به نمایش گذاشته میشود. وی هدف این برنامه را حمایت از فلمسازان و ایجاد انگیزه در میان جوانان برای ساختن فلم عنوان کرده و میافزاید: «فلمهایی که به نمایش گذاشته میشود، از سوی تماشاگران و کارگردانان مورد نقد و ارزیابی نیز قرار میگیرد که به این طریق کارهای فلم‎سازان هم اصلاح و هم مورد توجه قرار میگیرد.»
این مستندساز به عنوان نمونه از فلمی که آن را یک خارجی با نام «به بهار بگویید که امسال نیاید» ساخته است، یاد کرده و میگوید که نمایش این فلم تأثیرات زیادی بر فلمسازان افغان داشت. به گفته وی، این فلم به زبان دری و با ترجمه انگلیسی ساخته شده است.
فلمی «به بهار بگویید که امسال نیاید» به کارگردانی و تهیه‎کنندگی، مایکل انگلیسی و سید تاج لبنانی ساخته شده است؛ فلمی که به کوماندوها در افغانستان پرداخته و سال گذشته در جشنواره برلین مقام اول را از آن خود کرده است. وی همچنان علاوه کرد، فلم دیگری با نام «زیر پوست شهر» ساخته یکی از فلم‎سازان افغان نیز از جمله فلمهایی است که نمایش آن در جشنواره پنجره رو به صلح تأثیرات خوبی بر ظرفیت فلم‎سازی جوانان داشته است. صحرا موسوی میگوید: «ما برای بالا بردن ظرفیت فلم‎سازان جوان، ورکشاپهایی آموزشی هم داریم و علاوه بر آن اگر کسی بخواهد فلم بسازد، در این زمینه نیز همراه شان همکاری صورت میگیرد.»
او تصریح میکند، عمدتاً با فلم‎سازان جوانی سروکار دارند که شامل محصلان فاکولته هنرهای زیبای پوهنتون کابل میباشند. موسوی خودش را رضاکار در عرصه حمایت از فلم‎سازان عنوان میکند اما میگوید که حمایت‎های او و همکارانش در جشنواره پنجره رو به صلح جنبه تشویقی داشته و حمایت مالی تاکنون در میان نبوده است. خانم موسوی که زمانی به حیث استاد در پوهنتون کابل کار میکرد، اکنون فعالیتهایش را بیشتر متمرکز به فلم‎سازی به ویژه مستندسازی کرده است. این مستندساز تحصیلاتش را در رشته مستندسازی در سینما، در انگلستان تا ماستری طی کرده است. از نمونههای کاری صحرا موسوی میتوان به فلم مستند «آن سوی برقع» اشاره کرد که سال گذشته در جشنواره زنان هرات جایزه اول را در بخش فلمهای مستند، کسب کرده است. «آن سوی برقه» در ۲۵ دقیقه ساخته شده که سال گذشته در جشنواره بین‎المللی فلمهای افغانستان نیز جایزه ویژه جشنواره را از آن خود کرد. فلم ۱۲ دقیقه‎ای «کالو سکول» فلم دیگر صحرا موسوی است که در بامیان ساخته شده است. این فلم نیز در برخی جشنواره‎ها برنده جایزه شده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد