اجتماعی

1317
۱۴ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: الهام حسین قاطع

نقاشی صلح بر دیوارهای بلخ

شماری از نقاشان در ولایت بلخ، رویاهای مردم برای برقراری صلح و نفـرت آن‎ها از جنـگ را روی دیوارهای مصدوم و همچنان تــازه اعـمـار شــده در این ولایت، نقاشی کردند. یکی از دیوارهایی که در آن پیام صلح، همبستگی و همدلی نقاشی شده است، دیوار متعلق به کنسـولگــری سـابـق آلمان در ولایت بلخ است. این کنسولگری ماه عقرب امسال شاهد یک حمله انتحاری از سوی طالبان بود که در نتیجه آن ۶ نفر کشته و ۱۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. بیشتر قربانیان این رویداد افراد ملکی بودند. به دنبال این حادثه کنسولگری آلمان بسته شد و به کمپ نظامیان این کشور در کوچه مارمل شهر مزار شریف انتقال یافت. اکنون شماری از نقاشان و هنرمندان در شهر مزار شریف، در یک اقدام جالب توجه، روی دیوارهای این کنسولگری رویای صلح مردم شان را نقاشی کرده‎اند.
صابر نقشبندی، یک تن از طراحان این برنامه، می‎گوید که شماری از جوانان برای بیان عواطف و اندیشه‎های شان در رابطه به صلح دست به نقاشی کبوتر صلح زده‎اند؛ کبوتری که سال‎هاست از لانه‎اش در افغانستان پر کشیده و تمایلی برای بازگشت به این لانه جنگ‎زده ندارد. نقشبندی می‎گوید: “یک تعداد از جوانان خواستند که نقاشی کنند. هدف از نقاشی آن‎ها بیان احساسات شان در خصوص صلح است. به همین دلیل، آن‎ها دیواری را پس‎زمینه نقاشی‎های شان انتخاب کرده‎اند که از سوی مخالفان مسلح دولت تخریب شده است.”
نقشبندی همچنان تصریح کرد که هدف دیگر این نقاشی‎ها ترویج فرهنگ نقاشی دیواری در ولایت بلخ است. وی افزود: “یکی دیگر از اهداف نقاشان این است که فرهنگ نقاشی دیواری در بلخ ترویج شود. این کار برای نقاشان بسیار خوب است؛ چون ما اگر نمایشگاهی را در یک تالار برگزار کنیم، تعداد محدودی آن را خواهند دید، اما اگر ما این نقاشی را روی دویوارها در داخل شهر انجام دهیم، همه آن را مشاهده خواهند کرد.” در همین حال، شماری از نقاشانی که روی دیوار زیر بازسازی کنسولگری سابق آلمان در بلخ نقاشی کرده‎اند، می‎گویند که آن‎ها خواستار صلح سراسری در کشور هستند. آن‎ها همچنان می‎افزایند که برای ترویج فرهنگ نقاشی و همچنان امید بخشیدن به مردم، مبنی بر این که صلح واقعی در افغانستان برقرار خواهد شد، دست به نقاشی زده‎اند. یکی از این نقاشان گفت: “هدف ما آوردن صلح در کشور است. ما این نقاشی‎هایی را که روی دیوار انجام می‎دهیم، هدف آن صلح و همبستگی و همدلی است.”
به همین شکل، یکی از نقاشان دیگر ولایت بلخ در این زمینه بیان داشت: “هدف ما این است که به مردم امید بدهیم که صلح وجود دارد و در کشور ما برقرار خواهد شد. همچنان هدف دیگر ما رشد هنر نقاشی است که متأسفانه تا هنوز در این باره کار چشم‎گیری صورت نگرفته است.”
از سویی هم، شماری از شهروندان ولایت بلخ با ابراز خرسندی از طرح و اجرای این گونه برنامه‎ها می‎گویند که مخالفان مسلح دولت به هیچ عنوان نمی‎توانند تا ابد کبوتر صلح افغانستان را نشانه بگیرند و مانع فرود آن در این کشور شوند. آن‎ها از تمام شهروندان کشور می‎خواهند تا متحد شوند و بر علیه جنگ، خشونت‎های مسلحانه و ناامنی به پیکار و مبارزه برخیزند. یکی از شهروندان بلخ، برداشت خود از تصاویر نقاشی شده بر دیوار کنسولگری سابق آلمان در شهر مزار شریف را چنین بیان کرد: “تصاویری که بر دیوار کنسولگری آلمان نقاشی شده است، بازگوکننده آن است که انفجار و انتحار جلو پیشرفت و ترقی کشور ما را گرفته نمی‎تواند.”
یکی دیگر از شهروندان ولایت بلخ نیز با دیدن این نقاشی‎ها به کلید گفت: “وقتی من این تصاویر را دیدم، احساس خوشی کردم. خدا کند که در وطن ما صلح برقرار شود. از مردم عزیز خود می‎خواهم که دست به دست هم داده و کشور شان را آباد کنند.”
نقاشان در ولایت بلخ در حالی دست به نقاشی کبوتر آواره صلح در شهر مزار شریف زده‎اند که حملات انتحاری، انفجاری و جنگ‎های مسلحانه، هر روز جان ده‎ها شهروند کشور را می‎گیرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد