اقتصاد

1035
۱۷ سنبله ۱۳۹۵
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

نخستین محموله کالاهای تجارتی چین از طریق خط آهن به افغانستان رسید

نخستین محموله کالاهای تجارتی چین از طریق خط آهن به کشور رسید.
مسوولان در وزارت تجات و صنایع با بیان این مطلب، می‌گویند: این محموله که بیش  ۲۰۰۰ تُن وزن دارد، شب گذشته به بندر حیرتان در ولایت بلخ رسید.
مسافر قوقندی، سخنگوی این وزارت، می‌گوید: “کالاهای تجارتی چین که از این طریق به افغانستان وارد شدند، ۲۰ ملیون دالر هزینه دارد.”
به گفته او، دومین قطار حامل کالاهای تجارتی نیز از چین به سوی افغانستان حرکت کرده است، به زودی به شهرک حیرتان خواهد رسید.
این در حالیست که در اوایل ماه روان خورشیدی خط جدید راه آهن که شهر هایمن چین را به منطقه مرزی بندر حیرتان در ولایت بلخ وصل می‌کند، پس از کار ساختمانی مورد بهره برداری قرار گرفت.
این خط آهن با عبور از چند شهر چین، قزاقستان و ازبکستان، کالاهای تجارتی را به افغانستان و از افغانستان به چین انتقال می‌دهد.
مسوولان در سفارت افغانستان مقیم چین، می‌گویند: براساس برنامه از پیش طرح‌ریزی شده، قرار است در یک ماه دو بار کالاهای چین به افغانستان منتقل شود و از این طرف اقلامی مانند سنگ مرمر، زعفران، میوه‌های خشک و سایر کالاهای تجارتی به مقصد چین بارگیری شود.
جانان موسی‌زی، سفیر افغانستان در این کشور، می‌گوید: “بهره برداری از خط آهن ویژه ترانسپورتی چین و افغانستان، فرصت‌های تازه تجارتی را میان دو کشور ایجاد خواهد کرد و تجارت میان این دو کشور نیز تقویت خواهد شد.”

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد