خبرهای داخلی

272
۲۸ دلو ۱۳۹۵
نویسنده:

مقرره‎ی طرز تأسیس رسانه‎های همگانی تعدیل شد

مقرره‎ی طرز تأسیس رسانه‎های همگانی که از سوی کمیته‎ی تقنین کابینه تعدیل شده است، به زودی در جلسه‎ی عمومی کابینه تصویب خواهد شد.
شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: در نسخه‎ی تعدیل شده‎ی این مقرره، حق‎الامتیاز و تضمین بانکی رسانه‎های همگانی در برخی موارد تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.
وی به طور مثال گفت: در مقرره‎ی اصلی، حق‎الامتیاز رسانه‎های سراسری و محلی، ۵۰ هزار افغانی تعیین شده بود، اما در نسخه‎ی تعدیل شده‎ی این مقرره، حق‎الامتیاز رسانه‎های سراسری ۱۰ هزار افغانی و حق‎الامتیاز رسانه‎های محلی ۳ هزار افغانی در نظر گرفته شده است.
معاون سخنگوی رییس جمهور تأکید داشت که حکومت وحدت ملی باور جدی به حمایت از آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‎ها در کشور دارد.
وی گفت به همین دلیل، نشست‎هایی میان سخنگویان ادارات دولتی به منظور تسهیل در روند اطلاع‎رسانی برگزار خواهد شد.
این در حالی است که عبدالرب رسول سیاف، از هبران جهادی، طی سخنانی در مراسمی به مناسبت ۲۶ دلو، سالروز خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان، بخشی از مصیبت‎های موجود را به چگونگی فعالیت رسانه‎های آزاد در کشور پیوند داد.
سیاف افزود که هم اکنون در اکثریت رسانه‎های تصویری کشور “بوس و کنار” جریان دارد و این وضعیت به گفته‎ی وی نوعی اشاعه‎ی “فحشا و فساد” اخلاقی است.
این رهبر جهادی با بیان این که نشرات این چنینی در یک جامعه‎ی اسلامی قابل پذیرش نیست، از حکومت خواست جلو این نوع فعالیت‎ها رسانه‎ها را بگیرد.
آزادی بیان و فعالیت رسانه‎های آزاد یکی از عمده‎ترین دست‎آوردهای دولت در یک و نیم دهه‎ی گذشته است.
در حال حاضر، حدود ۱۵۴ شبکه‎ی تلویزیونی، ۳۱۳ ایستگاه رادیویی و ۱۲۰۰ نشریه‎ی چاپی در کشور فعالیت دارند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد