سینما

994
۲۵ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: صمدعلی نوازش

مستندی که نمایش داده نشد

اسد اختری، مستندساز، فلم مستندی را درمورد گروههای مسلح مخالف دولت و مذاکرات آنها با مقام‎های حکومتی، تهیه کرده است که بنابه دلایلی از نشر کردن آن خودداری میکند. اختری که این فلم را به همکاری قومندان امنیه هرات در ولسوالی چشت شریف این ولایت ثبت کرده است، میگوید که ثبت این فلم کار خطرناکی بود، ولی قومندان طالبان مانع این کار وی نشده است.
اختری ادعا دارد که وی توانسته تصاویر جالب توجهی را از جریان گفتگوهای قومندان امنیه هرات با قومندان گروه طالبان به ثبت برساند. او در عین حال از ثبت تصاویری سخن می‎زند که در آن نشان میدهد افراد وابسته به طالبان چگونه مردم را در مسیر راهها متوقف میکنند، به گروگان میبرند و یا از آن‎ها پول میگیرند. اسد اختری در جریان ثبت این مستند دریافته است که قومندانان طالبان از کشورهای همسایه پول و تجهیزات میگیرند و با استفاده از آن در افغانستان دست به شورش‎گری و برهم زدن اوضاع امنیتی میزنند.
این مستندساز، یک سال قبل این فلم را ساخته است. او اما میگوید تا هنوز جرئت نکرده آن را به نمایش بگذارد. اختری می‎گوید: «نمیخواهم به خاطر نشر یک فلم تهدید شوم و از کشور خارج شوم، زیرا خیلی علاقه دارم در کشورم باشم و کار کنم. قصد فروش این تصاویر را هم ندارم.»
این مستندســاز عـلاقـه دارد که از نقاط مختلف کشور تصویــربــرداری کــرده و زیباییها و رسم و رواج مردم یک منطقه را به مردم منطقه دیگر و به همین شکل به مردم دنیا نمایش دهد. به گفته خودش، وی ۱۳ سال است که  در سینما به گونه تجربی کار میکند. او با آن که در اول علاقمندی زیاد به بازیگری داشته است اما به مرور زمان علامندی بیشتر به کمره‎مینی و مستندسازی پیدا کرده است.
اختری در فلم «مسافران فردا» از سید وحید، به عنوان آغاز کار سینمایی‎اش نقش ایفا کرده و به ترتیب در فلمهای «چشم اشک‎آلود»، «حس» از فهیم هاشمی، «همسایه» از زبیر فرغند نقش بازی کرده است. همچنان اختری در سریال «درویش» از زبیر فرغند در ۲۰ قسمت کار کرده است. او بعد از پایان کار این سریال، بنابه علاقمندی وافری که به کمرهمینی پیدا میکند، به این شغل روی می‎آورد و به مرور زمان دست به تهیه فلمهای مستند میزند.
بیشترین تجـاربــی را کــه اســد اخـتـری در کار سینمایی فـرا گرفته است، نتیجه همکاری وی با علی حکیم، سینماگر افغان مقیم آلمان، میباشد. به همین شکل، وی به واسطه علی حکیم با الیاس اکرمی، فلم‎ساز دیگر افغان مقیم آلمان، آشنا شده و تجربه ساختن چند فلم را با این فلم‎ساز نیز حاصل میکند. فلمبرداری فلم «جمیله» را میتوان یکی از کارهای مشترک اسد اختری با الیاس اکرمی معرفی کرد.
اختری همچنان در دو دوره جشنواره فلم زنان هرات را مستندسازی کرده است. او فلم مستند دیگری را درمورد خانوادههای معتاد در ولایت هرات تهیه کرده که این مستند نیز تاکنون تکمیل نشده است. اختری که بیشتر در بخش کمرهمینی تخصص دارد، به این نظر است که کمرهمینی قبل از آن که تخصص خاصی باشد، یک نوع خلاقیت و مهارت در زیبایی‎شناسی و دید مخصوص نسبت به فلمبرداری میباشد. او می‎گوید: «برای یک کمره‎مین مهمتر از همه این است که خواست و هدف دایرکتر را به خوبی درک کند.»  این مستندساز میگوید در افغانستان بیشتر افرادی وارد فعالیتهای سینمایی و فلم‎سازی شده‎اند که شناخت درستی از هنر سینما ندارند. اما او میافزاید که فلم‎سازان خوب هم در کشور وجود دارند که متأسفانه زمینه فلمسازی برای آن‎ها مهیا نیست. او تأکید دارد که فلمسازی کار آسانی نیست و بدون تخصص نمیتوان دست به تولید فلم زد. اختری خودش مهارتهای حرفه‎یی را از طریق برخی کورس های کوتاه مدت فرا گرفته و در کنار آن تجارب عملی انجام داده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد