صحت

979
۲۹ جدی ۱۳۹۵
نویسنده: محمد حارث شریفی

مرگ و میر مادران و نوزدان در ولایت‌های غربی کشور کاهش یافته‌است

مسوولان اداره‌های صحت عامه در حوزه غرب کشور، می‌گویند: میزان مرگ و میر مادران و نوزادان کاهش یافته است.
به گفته‌ای این مسوولان، فعالیت بیش از ۳۰۰ مرکز صحی و افزایش دسترسی مادران به آن، از عوامل اصلی کاهش این مرگ و میر در غرب کشور می‌باشد.
عبدالجبار شایق، رییس صحت عامه فراه، در تماس تلیفونی به کلید گفت: “نظر به آمارها در سال ۲۰۱۶ میزان مرگ و میر مادران و نوزادان، نسبت به سال ۲۰۱۵ ده تا پانزده درصد کاهش یافته‌است.”
به گفته‌ای شایق، در حال حاضر ۶۵ درصد مردم این ولایت به خدمات صحی دسترسی دارند و قرار است، در سال پیش رو این رقم به ۸۰ درصد افزایش یابد.
شمار کلینک‌های صحی خصوصی و دولتی در ولایت فراه به ۴۴ باب می‌رسد.
به گفته‌ای شایق، قرار است در سال پیش رو، ۱۷ کلینیک دیگر نیز اعمار شود.
محمد آصف کبیر، سرپرست ریاست صحت عامه هرات، در مصاحبه اختصاصی به کلید گفت: “در ۶ ماه نخست سال گذشته خورشیدی، از ۱۹۶۹۶ خانمی که به مراکز صحی برای ولادت مراجعه کرده‌اند، ۸ تن آنان جان باختند و در مدت مشابه، در سال جاری از ۲۶۷۲۶ خانمی که غرض ولادت مراجعه نموده‌اند، ۱۲ تن آنان جان باختند.”
کبیر، افزود: “در ۶ ماه سال گذشته خورشیدی ۱۳۱۷۹ کودک در مراکز صحی متولد شده که از این میان ۱۱۴ کودک جان خود را از دست دادند و در مدت مشابه آن در سال جاری از ۱۷۵۴۰ طفلی که متولد شده‌اند، ۱۸۷ کودک فوت کرده‌اند.
در حال حاضر، ۱۱۷ کلینیک صحی دولتی و خصوصی در هرات فعالیت دارد که به گفته‌ای کبیر، با ساخت ۶۳ کلینیک دیگر در سال آینده، شمار آن به ۱۸۰ مرکز صحی افزایش خواهد یافت.
از طرف دیگر، عبدالطیف روستایی، سرپرست ریاست صحت عامه بادغیس، از کاهش ۱۰ درصدی مرگ و میر مادران و کودکان در سال گذشته میلادی خبرداده، می‌گوید: “در ۴۱ مرکز صحی این ولایت تیم‌های صحی سیار و قابله‌ها فعالیت دارند.”
او، علاوه می‌کند: “هم‌زمان با ارایه خدمات صحی این مراکز، دو کلینیک اختصاصی مادران و نوزادان با امکانات و تجهیزات پیشرفته در این ولایت فعالیت می‌کنند.”
غلام نبی یگانه، رییس صحت عامه ولایت غور، نیز در تماس تلیفونی به کلید گفت: “۷۰ مرکز صحی در این ولایت وجود دارد که در تمامی این مراکز، تنها ۲۰ داکتر متخصص زن و مرد فعالیت دارند، در حالی که در تناسب با نفوس این ولایت، نیاز است تا حد اقل شمار این داکتران به ۵۰ تن افزایش یابد.”
به گفته‌ای شایق، با آن‌که کمبود داکتران به ویژه متخصصان زن در این ولایت وجود دارد، با آنهم میزان مرگ و میر مادران و نوزادان در سال گذشته میلادی ۵ درصد کاهش داشته‌است.
در همین حال، شماری از فعالان مدنی در هرات، می‌گویند: حکومت باید تلاش کند تا میزان دسترسی مردم به خدمات صحی را در ولسوالی‌های دور دست و نا امن بلند ببرد تا میزان مرگ و میر مادران و نوزدان از این هم بیشتر کاهش یابد.
این در حالیست که، وزارت صحت عامه، گفته، تلاش مى‌کند اهداف خود را تا سال ٢٠٢٠ ميلادى در راستای کاهش میزان مرگ و میر مادران تا ٢٥٠ رقم در هر ١٠٠ هزار ولادت و میزان مرگ و میر نوزادان تا ٢٥ تن در هر ١٠٠٠ ولادت را کاهش دهد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد